Meta'dan insan öğrenme modeline oldukça yakın yeni yapay zekâ modeli

Meta, insanların birçok uyaran modelini birleştirerek bütünü yorumlayabilen yeni yapay zekâ modeli üzerinde çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde resmi internet sitesinden ayrıntılı açıklama yapan Meta, birçok modeli aynı anda çalıştırabilecek ve kendi kendini denetleyebilecek yüksek performanslı algoritması data2vec'i duyurdu.

Bu algoritmayı "Yeni nesil AI" olarak tanımlayan Meta'daki araştırmacılar, görsel, sözel ve işitsel uyaranlar dahil olmak üzere kendi kendini denetleyebilecek bir algoritma olduğunu açıkladılar. Geliştirilen date2vec isimli model, bir bütünün parçalarıyla sınırlı kalmak yerine, nesneden gelen uyaranların parçalarını bir bütün halinde değerlendirmeyi başarabiliyor.

date2vec ile yapay zekânın etiketlenme sınırlarının ortadan kalkması planlanıyor gibi görünüyor. Belli etiketlerle sınırlı kalmayarak, birçok uyaran modelini kullanabilecek olan data2vec, insanların öğrenme modeline çok daha yakın bir algoritma. data2vec tek bir bilgiye güvenmek yerinden, parçaları bir bütün olarak bir araya getirir ve bütünsel bir yaklaşım benimsiyor.

data2vec'in "daha genel öğrenmek" üzerine yoğunlaştığını ve bu sayede daha geniş bir çerçeve ile durumları ve nesneleri analiz edebildiği de araştırmacılar tarafından söyleniyor.

Mark Zuckerberg paylaştığı bir Facebook gönderisinde, insanların dünyayı görüntü ve ses kombinasyonlarıyla deneyimlediğini, AI tabanlı makinelerin de bu deneyimlemeyi yapabileceklerini belirtmişti.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir