Meta’dan içerik üreticileri için yeni araçlar

Meta, Londra’da gerçekleşen Creator Week etkinliğinde, içerik üreticilerine yönelik tasarlanan yeni özellikleri duyurdu.

Meta, Creators of Tomorrow kapsamında Türkiye’den de içerik üreticilerin katıldığı Creator Week etkinliğinde, içerik üreticilerine yönelik tasarlanan yeni özellikleri duyurdu. Etkinlikte duyurulan yenilikler arasında Instagram’da NFT paylaşma özelliğinin Avrupa’yı kapsayacak şekilde genişletilmesi, Facebook ve Instagram’da yeni gelir elde etme yöntemleri yer alıyor. 

Etkinlikte içerik üreticilerini karşılayan Instagram CEO’su Adam Mosseri, “İçerik üreticileri, ortaya çıkardıkları harika içeriklerle Instagram’ı ileriye taşımak ve insanları yaratıcı olmaya teşvik etmek açısından Instagram için çok değerli. Güç, kurumlardan bireylere kaymaya devam ettikçe içerik üreticilerin öneminin de daha çok artacağını düşünüyorum. Bu yüzden lütfen harika programlarımızın tadını çıkarın, bundan sonra neler yapacağınızı görmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

Instagram’da NFT 
Meta, geçtiğimiz aylarda birçok ülkede NFT paylaşımı özelliğini kullanıma sunmuştu. Bugün, bu özelliği Avrupa’da daha fazla ülkede kullanıma sunuyor. İçerik üreticileri ve koleksiyonerler dijital cüzdanları Instagram’a bağlayabilecek ve oluşturdukları veya satın aldıkları NFT’leri Instagram’da paylaşabilecek. 

Meta ayrıca, Instagram’da paylaşılabilen NFT türlerini de genişletiyor. Artık Instagram’da video veya animasyon NFT’ler paylaşılabilecek. Bunlara ek olarak OpenSea üzerinden oluşturulan koleksiyonlara ait bilgilere Instagram’dan ulaşılabilecek. Instagram’da Ethereum, Polygon, Flow ve Solana blockchain sistemleri ve Rainbow, MetaMask ve Trust Wallet, Coinbase Wallet, Dapper ve Phantom dijital cüzdanları desteklenecek.

İçerik üreticileri için hedef kitle desteği
Meta, içerik üreticilerinin uygulamaları üzerinden topluluklarıyla bağlarını güçlendirmek ve işlerini geliştirmelerine destek olmak için yeni özellikler sunuyor. 

Instagram’da Abonelik
Meta, Instagram’da Abonelik özelliğini İngiltere, Avustralya ve Kanada’da test etmeye başlayacak. Özelliğin bu yıl ABD’de kullanıma sunulmasından bu yana Cole Sprouse, Alan Chow ve Skai Jackson gibi isimler Abonelik özelliğini kullanmaya başladı. 

Yıldızlar ve Hediyeler
Meta, Facebook’ta Reels dahil olmak üzere herkese açık içeriklerde Yıldızlar’ı otomatik olarak kullanıma açarak insanların Yıldızlar’ı keşfetmesini kolaylaştıracak. Bu özellik, dünya genelinde belirli sayıda içerik üreticisiyle test aşamasında. 

Halihazırda Yıldızlar özelliğini kullanan içerik üreticileri için Yıldız kazanmayı ve Yıldız gönderenlerle etkileşime geçmeyi kolaylaştıran yeni özellikler sunulacak. 

Belirli içeriklere özel sanal hediye seti: Örneğin, yavru köpeklerle ilgili bir Reels videosunun sahibine köpek temalı bir sanal hediye gönderilebilecek. 

Yıldız gönderenlerle etkileşim için yeni araçlar: Bu araçlar arasında Yorum Yöneticisine Yıldız filtresi ekleme ve birden fazla yoruma aynı anda yanıt verme özellikleri bulunuyor.

Facebook’ta yeni gelir elde etme yöntemleri
Meta, yakın zamanda Facebook’ta hem müzik hak sahiplerinin hem de içerik üreticilerinin video üzerinden gelir elde etmesini sağlayan Müzik Geliri Paylaşma özelliğini kullanıma sunmuştu. Artık, bir içerik üreticisi Facebook’ta 60 saniye veya daha uzun bir videoda lisanslı müzik kullanırsa, bu videolarda yayın içi reklamlar üzerinden gelir elde edebilecek ve bu gelirin bir kısmı müziğin lisans sahibiyle paylaşılacak.

Facebook profilleri için Profesyonel Mod
Meta, içerik üreticilerinin Facebook profilleri için Profesyonel Mod özelliğini kullanıma sunuyor. Profesyonel Mod, içerik üreticilerine topluluklarını genişletmelerine yardımcı olmak için yeni özellikler ve fırsatlar sunacak. Profesyonel Mod kullanan içerik üreticileri Yıldızlar, Facebook Reels’da reklamlar, yayın için reklamlar ve Reels Play üzerinden gelir elde etme hakkı kazanabilecek. Bunların yanı sıra, hedef kitle analitiği ve eğitici kaynaklar gibi içeriklere erişim sunulacak.  

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir