Mesajlaşma Uygulamalarında Kavimler Göçü Gerçek Oldu mu?

WhatsApp Messenger’ın 2021’in ilk haftası biterken gizlilik sözleşmesinde değişikliğe gitmesi tüm dünyada tepkilere yol açtı. Şirket değişikliğin yalnızca uygulama üzerinden kurumsal hesaplarla yapılan görüşmeleri kapsadığını açıklasa da kullanıcıların ve otoritelerin tepkisinden kaçamadı. Değişikliğe tepki gösteren kullanıcılar ise, alternatif mesajlaşma uygulamalarına yöneleceklerini sosyal medyada paylaşmaya başladı. Öyle ki Twitter’da “whatappisiliyoruz”, “telegramageçiyoruz”, “bipegeçiyoruz” benzeri hastagler açıldı.

Dijital ölçümleme ve araştırma şirketi Gemius, Gemius Audience ürünü ile Türk dijital kullanıcı davranışlarını oluşturduğu dijital Türkiye paneli üzerinden takip etmektedir. İlgili panel, Türkiye internet kullanıcı profiline uygun olarak oluşturulmuş, yaklaşık 17 bin kişiyi kapsamaktadır.

Gemius Audience Türk dijital kullanıcı davranışlarını tüm platformlarda eksiksiz olarak ölçümlemektedir. Bu da bizlere çok konuşulan uygulamalar arasındaki göçün günlük olarak takibi imkanını sunar. Gemius Audience verilerine göre; 1 Ocak 2021’den bugüne mesajlaşma uygulamaları WhatsApp Messenger, Telegram ve BİP’in gerçek kullanıcı sayılarındaki değişim aşağıdaki grafikte yer almaktadır.

11 Ocak 2021 tarihi ile, aylık 50 milyonun üzerinde gerçek kullanıcı sayısına sahip olan WhatsApp’in günlük gerçek kullanıcı sayısı ilk kez 40 milyonun altına düştü. İlerleyen günlerde 40.3 milyon aktif kullanıcı görülse de, önceki dönemlerdeki rakamların altında kaldı. Bununla birlikte, bugüne kadar Whatsapp’in Türkiye’de en fazla kullanılan mobil uygulama olduğunu belirtmekte fayda var.

Telegram ve Bip’in kullanıcı sayılarını değerlendirdiğimizde ise 4 gün kadar kısa bir sürede milyonlarca kullanıcının bu uygulamalara yöneldiğini görüyoruz. 2 uygulama da 9 – 13 Ocak tarihleri arasında kullanıcı sayısını 2 katına yaklaşan oranlarda arttırmış.

Kariyer
Arzum 55’inci yaşını 55 ayrı tasarımla kutladı

Arzum, 55’inci yılını 55 farklı tasarımcıyla gerçekleştirdiği sergi ile kutladı.

Bunlar İlginizi Çekebilir