Mercedes-Benz elektrikli araç yatırımını artıracak

Mercedes-Benz, ABD pazarı öncelikli olmak üzere elektrikli araç modellerini artırmayı planlıyor. ABD'de 20 ayrı şehirde organize edilmesi planlanan test sürüşleri ile yeni araçlar görücüye çıkacaklar. Markanın 2022 model ilk elektrikli aracı da bu yıl bitmeden satışa sunulacak. Mercedes-Benz, marka konumuna uygun olarak lüks bir aracın sunacağı tüm imkanlarla elektrikli araç özelliğini uyumlaştırmayı amaçlıyor. 20 farklı noktada düzenlenecek test sürüş etkinliklerinin amacı, deneyim pazarlamasına uygun olarak potansiyel alıcılara iyi bir deneyim yaşatmak olarak açıklanıyor. Pandemi nedeniyle uzun süre kesintiye uğrayan bu tip etkinliklere olan ihtiyacın da karşılanması hedefleniyor.

"The Mercedes-EQ Experience" sloganıyla duyurulan etkinliklerde hedef kitle; çevre konularına duyarlı, karbon salınımının azaltılması gerektiğini düşünen, doğa dostu ve hibrit araç talebi olan tüketiciler olarak açıklanıyor. Mercedes-Benz, 2039 yılına kadar kendi araçlarında karbon salınımını sıfıra indirmeyi hedefliyor. Elektrikli araçlarda en önemli konunun araç şarj istasyonları olduğu belirtilerek, düzenlenecek etkinlikte araç şarj istasyonlarının nasıl olacağı konusunda bilgiler verilecek. Elektrikli araçlar, belirli bir mesafeyi elektrikten elde edilen enerjiyle kat ederken, ihtiyaç duyulması halinde benzinle de kullanılabiliyor. Araç şarj istasyonlarının yaygınlaşması, şarj süresinin makul düzeylere inmesi durumunda ise benzin ve türevi yakıtların tamamen devre dışı kalması söz konusu olabilir.

Araçların Menzili ve Şarj Süresi

Elektrikli araçların ortalama menzilinin 400 ile 500 km arasında olduğu ve sıfır emisyon, sessiz sürüş gibi özellikleri bulunduğu görülüyor. Bir aracın ortalama şarj süresi ise 40 dakika olarak belirtiliyor. Şarj süresini belirleyen en önemli unsurun alternatif akım veya doğru akım olduğu, doğru akım özelliğine sahip şarj ünitelerinde daha hızlı şarj etme uygulanabildiği belirtiliyor. Şarj etme işlemi ev için satın alınabilecek duvar tipi şarj ünitesi ve şarj istasyonları aracılığıyla yapılabiliyor.

Tüm bu planlamalara rağmen pandemi ve ekonomik koşulların olumsuz etkisi sürüyor. Özellikle otomotiv sektöründe araçlarda "beyin" vazifesi gören çiplerin üretiminde ve dağıtımında problemler yaşanıyor. Tedarik zincirindeki problemler devam ediyor. Bu nedenle elektrikli araçların üretilmesi, siparişlerin alınması gibi süreçlerde sıkıntıların yaşanabileceği belirtiliyor. Marka, pazarlama iletişimi alanında da değişikliğe giderek Omnicom ile anlaştı. Omnicom içerik geliştirme, medya planlama ve başarı ölçümü gibi alanlarda Mercedes-Benz'e destek verecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir