Meme Kanserine Dikkat Çekmek Amacıyla Üretilen İlk Sabun

Bugüne kadar meme kanserine dikkat çekmek için, yüzlerce belki de binlerce marka çeşitli projeler, kampanyalar geliştirdi. Bazıları birbirini kopyalar nitelikte, etkisiz olurken bazıları da amacına ulaştı. Aşağıda vereceğimiz örnek de bizce amacına ulaşanlar kategorisinde değerlendirilmesi gerekenlerden biri. Hatta, belki de hiçbiri bu kadar dikkat çekici ve tetikleyici olmamış bile olabilir.

İnceleyeceğimiz reklam örneği uzaklardan, Hindistan'dan geliyor. Türkiye'de de kullandığımız bildiğimiz bir marka olan Lux'ten.

https://www.youtube.com/watch?v=uIDJRWfHrcg

Campaign India

Meme kanseri erken teşhis ve tanı doğrultusunda göğüslerinizi kontrol etmek çok önemlidir. Kanserden korunabilmek için yapılabilecek basit bir meme muayenesi hayat kurtarabilir.

Hindistan’ın önde gelen sabun markalarından biri olan Lux, kadınları meme muayenesinin önemini basit bir fikirle hatırlatıyor. Nasıl mı?

Farkındalığı artırabilmek ve kadınlara gerçekten bir fayda sağlayabilmek için proje doğrultusunda ikonik sabun tasarımını değiştiren marka, aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi sabunun üzerine gözle görülür bir yumru eklenecek şekilde tasarımını değiştiriyor.

Bu sabun duş alırken kadınların göğüslerinde herhangi bir anormallik olup olmadığını tespit etmeleri için onları teşvik edebilecek bir ürün olması yönünden tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

Açıkçası, kadın olarak da projeyi ve peşinde gelen amacı çok mantıklı buluyorum. Çünkü öncelikle hızlı akıp geçen bir günde, gerçekten çok önemli de olsa çoğumuz bu kontrolü yapmayı atlıyoruz. Bu görsel kadınlarda bir korku endişe yaratıp elle meme muayenemizi yapmamız için bizi tetikleyebilir. Ayrıca bu basit kontrolü herkesin içinde yapamayacağımız ve dolayısıyla biraz mahremiyete ihtiyacımız olacağı için banyo en ideal yer.

Unilever ve Wunderman Thompson, kadınları kanser tehlikesine karşı uyarmaya yardımcı olmak için hazırladığı bu proje kapsamında kanser onkolokları, teknik uzmanlar, tasarımcılar ve sabun üreticileri ile iş birliği yaptı.

Eğer aranızda merak edeniniz varsa, sabun biz kullandıkça erise bile, sabunun üzerindeki yumru çözülmeyen bir maddeden yapıldığı için erimiyor.

Oldukça basit ama zekice düşünülmüş olan bu projede emeği geçenleri kutlamak lazım. Benzeri bir ürünün Türkiye'deki raflarda yerini almasını ister misiniz? Değerli yorumlarınızı bekleriz.


KÜNYE

  • Reklamveren: Lux - Unilever
  • Reklamveren Temsilcileri: Samir Singh, Kavita Nalawade, Shabad Pratihast, Carina Chopra
  • Reklam Ajansı: Wunderman Thompson, Hindistan
  • Yaratıcı Ekip: Tista Sen, Ashish Pathak, Simone Patrick, Aindrila Chatterjee, Chandni Kapoor
  • Prodüksiyon: Kishore Tadepalli, Sana Patel

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir