McDonald's, Restoranlarına Self Servis Kiosk'ları Yerleştiriyor

  • McDonald's satışları artırmak için 4.000 restoranına bu yıl içerisinde self servis sipariş kiosk'ları yerleştirmeyi planlıyor. Bununla birlikte şirket önümüzdeki 8-9 çeyrek boyunca her çeyrekte 1000 restoranını bu teknolojiyle donatmayı planlıyor.
  • Fast food restoran zincirinin bunun yapmasının sebebi ise insanların siparişlerini vermek için self servis kiosk'larında dolaştıkları sırada, 1 dolarlık menü ögelerinden daha fazla sipariş ediyor olmaları.
  • Şirketin self servis kiosk programı, 2016 yılında başlatıldı ve şu anda 3.000 McDonald's restoranında self servis kiosk'ları bulunuyor.
  • 2017 yılının son çeyreğinde, fast food restoran zincirinin ABD'deki satışları %4,5 oranında artarken dünya genelindeki satışları ise %5,5 oranında arttı.
  • İlgili Yazı: Fast Food Savaşları: Burger King vs McDonald's


Satışlarını ve dolayısıyla da gelirlerini artırmak isteyen şirketler, sürekli olarak yeni yöntemlere başvururlar. Tabii, bunu yaparken de genel olarak teknolojinin nimetlerinden faydalanırlar. Bunun son örneklerinden birini sergileyecek firmalardan biri ise dünyanın en büyük fast food restoran zincirlerinden biri olan McDonald's. Fast Company'nin yaptığı habere göre, fast food restoran zinciri satışları artırmak için birçok şubesine self servis sipariş kiosk'ları yerleştirmeyi planlıyor.

Şirket önümüzdeki 8-9 çeyrek boyunca her çeyrekte 1000 restoranını bu teknolojiyle donatmayı planlıyor, çünkü insanlar menü ögeleri arasında kendileri gezinmek zorunda kaldıklarında, 1 dolarlık menü ögelerinde daha fazla sipariş ediyorlar. McDonald's CEO'su Steve Easterbrook pazartesi günü CNBC'ye konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bulduğumuz şey, insanların daha fazla kaldıklarında daha fazla şey seçtikleridir. Birazcık ortalama bir kontrol artışı var." dedi.

[caption id="attachment_77752" align="aligncenter" width="808"] Bir McDonald's Restoranında Yer Alan Self Servis Sipariş Kiosk'u[/caption]

Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık'taki aç ve sinirli müşteriler, bir Big Mac'i mobil olarak sipariş etmeye ya da sarhoş bir haldeyken patates kızartması sipariş etmek için bir self servis kiosk'unu kullanmaya alıştılar. Ancak bu teknoloji, henüz ABD'de yaygın değil ve bu durum, şirketin bu hamlesiyle yakın zamanda değişecek gibi görünüyor.

3.000 McDonald's Restoranında Self Servis Kiosk'u Var

The Street'in paylaştığı habere göre, geçtiğimiz ocak ayında McDonald's, 2018 yılı sonu itibarıyla ABD'de bulunan mağazalarının yarısının self servis kiosk'larına sahip olacağını açıkladı. Habere göre, bu program 2016 yılında başlatıldı ve şu anda 3.000 McDonald's restoranında self servis kiosk'ları bulunuyor. Bu yıl içerisinde ise 4.000 restoranda daha bu teknolojiye yer verilmesi planlanıyor. Bununla birlikte fast food restoran zincirinin, bu yıl içerisinde bu programa daha fazla restoranı dahil etmek ve 1.000 adet yeni şube açmak için yaklaşık olarak 2,4 milyar dolar yatırım yapacağı ifade ediliyor.

The Street'in haberine göre, şirketin ABD'deki karşılaştırılabilir satışları, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde %4,5 oranında artarken dünya genelindeki satışları ise %5,5 oranında arttı. Wall Street, fast food markasının yılın son çeyreğindeki toplam gelirinin 5,22 milyar dolar olarak gerçekleşeceğini tahmin ederken şirketin son çeyrekteki toplam geliri bu beklentiyi aşarak 5,34 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir