McDonald's Kendi Enerjisini Üreten Restoranını Tanıttı

Sizlere daha önce McDonalds'ın corona virüsün yayılmasını önlemek ve müşterilerinin mümkün olduğu kadar güvenli bir deneyim yaşamalarına imkan tanımak adına mağazalarında birtakım değişiklikler yaptığınından söz etmiştik. McDonald's müşteriler arasındaki sosyal mesafeyi korumak için belirlenmiş bekleme noktaları ve yemek servis arabaları gibi pekçok yeni uygulamalar yürürlüğe koymuştu.

https://pazarlamasyon.com/mcdonalds-karantina-sonrasi-icin-yeni-magaza-tasarimini-test-ediyor/

Bu sefer ise McDonald's daha büyük bir tehdit olan iklim değişikliğini önlemeye yardımcı olmak için yeni fikirlerle ortaya çıktı. Ross Barney Architects ile Mcdonald’s bir araya geldi ve kendi gücünü yenilenebilir enerjiden üreten bir restoran tasarladı. McDonalds'ın Florida'daki Walt Disney World Resort'ta bulunan restoranı yeni tasarımı sayesinde artık yıllık net enerji ihtiyacının %100'ünü yenilenebilir enerjiden karşılayacak. Mcdonald’s, Florida'daki bu restoranın artık şirketin enerji ve su kullanımını azaltmaya yönelik çözümler üreten bir öğrenme merkezi haline geleceğini söylüyor.

Ross Barney Architects mimarları tarafından tasarlanan bina, Florida'nın nemli iklimine yanıt veren bir eğimli ve gölgeli biçimiyle karşımıza çıkacak. Restoran 745 metrekarelik yemek bölümüne ve V şeklinde güneş panelleri olan bir çatıya sahip, Fotovoltaik yani güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreten cam paneller bina boyunca entegre edilecek. Toplamda 1.740 metrekare fotovoltaik panel ve 447 metrekare cam entegre fotovoltaik panel bulunuyor.

Restoran yılın yarısından fazlasında doğal olarak havalandırılacak olsa da, binanın dış pencereleri nem ve sıcaklık sensörleriyle çalıştırılıp klima gerektiğinde otomatik olarak kapanabiliyor. Dışarıda bulunan 158 metrekareden fazla bitki kaplı duvar, karbondioksiti emerken biyolojik çeşitliliği ve su tutmayı teşvik ediyor.

Son olarak Mcdonalds'ın, restorandan elde edilen veriler ve öğrenilenlerle, küresel sürdürülebilirlik çabalarına da ışık tutaması bekleniyor. Şirket ayrıca 2030 yılına kadar restoranlarda ve ofislerde sera gazı emisyonlarını 2015 yılına göre %36 azaltma hedefinde olduğunu belirtiyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir