Maske Takmayanlara Orta Parmak Gösteren Ofansif Reklam Yasaklandı

Corona virüs salgınıyla mücadele konusunda en büyük sıkıntıların başında insanların maske takma kuralına uymamaları geliyor. Dünyanın pek çok ülkesinde bu ciddi bir problem, hatta bazı gruplar maske takmanın zorunlu olmasını protesto eden eylemler bile yaptılar. Almanya'da ise geçtiğimiz günlerde bu konuda yapılan bir reklam kampanyası tartışmaların odak noktası oldu.

https://pazarlamasyon.com/bir-japon-magazasinda-personeller-gulumseyen-maskeler-takmaya-basladi/

Independent gazetesinin paylaştığı habere göre, Almanya'nın başkenti Berlin'de Visit Berlin adlı kuruluş tarafından hayata geçirilen reklamda, orta parmak gösteren, maske takmış bir yaşlı kadının görüntüsü ve "Corona kurallarına uyarız." şeklinde bir ifade yer alıyordu. İşte bu reklam, fazla ofansif olması nedeniyle Berlin şehrinin turizm kurulu tarafından kaldırıldı.

Visit Berlin; maske takmayı ve barlarda ve restoranlarda kapasite, sosyal mesafe ve açılış saatleri ile ilgili kurallara uymayı teşvik etmeyi amaçlayan “Corona'ya Karşı Berlin” adlı kampanya için bu reklamı hazırlamıştı. Visit Berlin sözcüsü Christian Tänzler, bu reklamın maske takmayı reddederek en savunmasız vatandaşları tehlikeye atanlara yönelik olduğunu belirtti ve BBC'ye yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

"Çoğu Berlinli ve misafirimiz corona kurallarına saygı duyuyor ve bunlara uyuyor, ancak bazı insanlar bunu yapmıyor. Bu insanlar yaşlıların ve risk altındaki insanların hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Bu soruna dikkat çekmek istedik. Bu nedenle bu tahrik edici motifi seçtik."

https://pazarlamasyon.com/twitter-maske-kullanimiyla-ilgili-tweetleri-acik-hava-reklamlarina-donusturdu/

Bunun birlikte Christian Tänzler, eğer reklam insanları gücendirdiyse, bunun için özür dilediğini dile getirerek "Bazı insanlar maske takamadıkları için kişisel olarak saldırıya uğradıklarını hissediyorlarsa, amacımız bu değildi. Bunun için özür dilerim." dedi.

Berlin senatosunun bir üyesi olan Marcel Luthe ise reklamla ilgili olarak polise şikayette bulundu ve söz konusu reklamın tıbbi nedenlerden dolayı maske takamayan insanlara karşı nefret uyandırdığını iddia etti. Ve Reuters'ın belirttiğine göre, bu tepkilerin ardından reklam yayından kaldırıldı.

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir