Marketler Plastik Poşetten Elde Ettikleri Ek Geliri Çevre Bakanlığı'na Ödeyecek

  • Plastik poşetlerin belirlenen gelirinden fazlası olursa bu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ödenecek. 
  • Şu anda 25 kuruşa satılan poşetlerin 15'i doğrudan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gidiyor. 
  • İlgili yazı; “Poşet Kullanımında Yüzde 70’e Varan Azalma Var”

Ülkemiz'de 1 Ocak'tan beri belki de en çok tartışılan konu plastik poşetlerin marketlerde artık para ile satılıyor olmasıydı.

Konuya herkes farklı bir yerden yaklaşıyor. Taşıyarak marketin reklamını yapacakları poşetlere para vermek istemeyenler olduğu gibi ödedikleri paranın markete değil de devlete gitmesinden rahatsız olanlar da var.

Yürürlükte olan uygulamaya göre zaten poşetlerin hepsi için belirlenen 25 kuruşun 15 kuruşu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ödeniyor, kalan 10 kuruş ise marketlerin kazancı oluyordu.

Marketlerin, 1 Ocak'tan itibaren 25 kuruşa plastik poşet satışları için interaktif vergi dairesi ya da e-Devlet üzerinden 15 Şubat'a kadar beyanneme doldurması, 30 Nisan'a kadar da ödemeni yapmaları gerekiyor. 

Hürriyet gazetesinden Neşe Karanfil'in haberine göre, beyannameler verilirken ek bir gelir elde edilirse bu kısım da bakanlığa ödenecek. Çevre Bakanlığı'nın konuyla ilgili verdiği örnekte, eğer poşet 8 kuruşa alınmışsa elde edilen 2 kuruşluk ek gelir de bakanlığa verilmesi gereken 15 kuruşa eklenerek bakanlığa 17 kuruş olarak ödenecek. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir