Marketing Meetup ve Damat Tween'den işbirliği

Marketing Meetup yaklaşırken etkinliğe destek verecek olan markalar da belli olmaya başladı. Etkinlikte sunum arası video sponsorluğu yapacak olan marka "Damat Tween" oldu.

2015 yılından bu yana konu ve konuklarıyla iletişim ve pazarlama dünyasının kapılarını inovatif zihinlerle aralayan Marketing Meetup, bu yıl 18 Ekim’de 9'uncu kez gerçekleşmeye hazırlanıyor.

“Human X.0” temasıyla gerçekleşecek Marketing Meetup ana sahnesinde dijital dönüşümde güven ve itibar dinamikleri, küresel ekonomideki yeni dengeler, Web 3.0’ın geleceği, metaverse’ün değiştireceği sektörler, iklim krizi ve sürdürülebilir iş modelleri, sektörlerin dönüşüm gündemleri ve yapay zekâda yeni fırsatlar, toplumsal ve insani yönleriyle ele alınacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da etkinliğe eşlik eden sponsorlarımızla birlikte, konuklara ilham vermeye hazırlanan Marketing Meetup 2022'nin sunum arası video sponsorlarından biri "Damat Tween" oldu. Dilerseniz Damat Tween Pazarlama Grup Başkanı Büşra Orakçıoğlu'nun anlatımıyla Damat Tween'i yakından tanıyalım.

Moda perakendesinde 35 senedir köklü tecrübeye sahip olan Orka Holding olarak Damat Tween ve D’S damat ile küresel pazarda lider erkek giyim markalarından biriyiz. Dünyaca ünlü markalarla zirveyi paylaşıyoruz. Her üç markamızla da erkeklerin şıklık ve konforu için giyim ve stil yaratıyoruz. Alanımızda söz sahibi, her gelişime ayak uyduran ve hatta çoğu zaman da değişime öncülük eden bir grubuz. 

Her üç markamızla da beş kıtaya yayılmış durumdayız. Bunun anlamı, üzerinde güneş batmayan, 7/24 çalışan bir grubuz. Türkiye ve yurt dışında toplam 411 mağazamız bulunuyor. İtalya’dan Kanada’ya, Rusya’dan Avustralya’ya, İspanya’dan Dubai’ye dünyanın 80 ülkesinde yer alan mağazalarımızda müşterilerimizle buluşuyoruz. 

Erkek giyimini “şıklık, fayda, konfor” denkleminde birleştirdiğimiz Damat Tween D’S damat markalarımızla pek çok alanda olduğu gibi “lüks” kavramında da önemli değişikliklere öncülük ettik. Dünya çapında lüksü ulaşılabilir kıldık. Şimdi de salt estetikten çıkardığımız lüks anlayışının malzemenin koruyuculuğuna ve iyileştiriciliğine olan yolculuğuna öncülük ediyoruz. Odak noktalarımız; “sürdürülebilir kaynak kullanımı ve döngüsel tüketim.” Bu anlayışla 5 yıldır Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiriyoruz.  

Geçen süreçte ne gibi öncü adımlara imza attığımızı örneklerle vermem gerekirse, öncelikle ham madde kullanımının niteliğini değiştirdik. Geri dönüştürülebilen lifler; rejenere pamuk, yün, polyester gibi liflerden dokunmuş kumaşlar tercihimiz. Elastikiyeti çok yüksek bu ürünlerle insanlar, toplantıya da girebiliyor, ardından yürüyüşe de çıkabiliyor.

Dört yıldır yürüttüğümüz ve döngüsel tüketime katkı sağladığımız Sürdürülebilir Gardırop felsefemiz; farklı stillerde eşleştirilebilen temel parçalardan oluşturulmuş akıllı askı sistemine dayanıyor. Akıllı askı sisteminde; esnek, hafif, rahat ceketler, leke tutmaz kırışmaz gömlekler, çok amaçlı pantolonlar ve ofisten hafta sonuna kullanılabilen pratik ürünler bulunuyor.  

Dijitalleşme yatırımlarımızı da pazar yerlerinde sattığımız ürünler ve Damat Tween D’S damat App üzerinden yürütüyoruz. Geliştirdiğimiz uygulamalar sayesinde müşterilerimiz mağazaya gitmeden görüntülü alışveriş yapabiliyor.

2021 yılında satış yaptığımız kanal sayımıza ve aynı zamanda kendi sitelerimize de yeni yatırımlar yaparak dönüşüm oranlarını artırdık.  Beden seçimini kolaylaştıran yeni teknolojiler dahil ettik. “Aynı gün ve ertesi gün teslimat” gibi müşterimizin alışveriş deneyimini kolaylaştıran yeni hizmetler ekledik. Mobil uygulamalarımıza özel farklı kampanya kurguları ile verimliliğimizi artırdık. Tüm bu uygulamaların da etkisiyle e-ticaretin Türkiye’deki genel satışlarımız içerisindeki payı yüzde 10’a ulaştı. Özellikle pandeminin etkisiyle son yıllarda perakende sektörünün dinamiklerini değiştiren online satış kanal hacmimizi artırmayı hedefliyoruz.    

Öncelikle, grup olarak global yolculuğumuzda pazar çeşitliliğine çok önem veriyoruz. Bu anlamda geçen yıl özellikle dünya modasına yön veren ülkelerden İtalya ve İspanya’da çok önemli başarılar elde ettik. İtalya, İspanya, Polonya, Dubai, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Güney Afrika, Kenya, Kudüs ve Irak’ta toplam 26 yeni mağaza açtık. Her dönem olduğu gibi 2022 yılı ve sonrasında da marka zincirimizi genişletmeyi sürdüreceğiz. Yurt dışında büyümeye devam edeceğiz. Bu kapsamda bu yıl sonuna kadar yurt dışında 25 yeni mağaza ile global yolculuğumuza devam etmeyi planlıyoruz.

Orka Holding olarak, 6 ay süren Ar-Ge çalışmalarımız ile metaverse alanında nasıl var olabileceğimizi araştırarak yatırımlarımıza başladık. Teknoloji ve alt yapı alanında uzmanlaşmış firmalar ile görüşmelerimiz sonucunda plan ve süreçlerimizi şekillendirdik. İlk etapta amacımız, tüketiciyi yormadan bu evrenle tanıştırmak ve bu dünyaya dahil etmek oldu.  Ortaya sunacağımız işler ile de tüketiciyi bu evrenin bir parçası haline getirmeyi hedefliyoruz. 

Araştırmalarımız sonucu şekillenen planlarımız ile kurum hedef ve vizyonumuzu daha net çizmeye başladık. “Tween müşterisi metaverse’de olsaydı nasıl bir dünyada olurdu?” sorusunun cevabını hayal ederek kampanya çekimimizi planladık ve bunu görsel dünyada sunduk. Fiziksel dünyadan sanal evrene geçiş yapan müşteri profilini tanıttığımız sezon filmimiz ile müşterinin bu dünyayı hayal etmesini sağladık. 

Müşterilerin metaverse evrenindeki deneyimlerini artırmak amacıyla koleksiyonlarımızın bir kısmını NFT olarak tasarladık ve ilk sanal mağazamızı açmak üzere çalışmalarımıza başladık. Bu düşüncemizi çalışanlarımıza da benimsetebilmek ve bu dünyayı deneyimletebilmek amacıyla 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyon eğitimimizi metaverse’de gerçekleştirdik.

Metaverse kavramı, son iki yıldır gündemde olmasına rağmen müşterilerin günlük hayatına henüz tamamıyla yerleşebilmiş durumda değil. Yeni bir kavram olan Metaverse konusunda fazla ve farklı örnekler de görebilmek mümkün değil. Müşterilerimizin potansiyel tepkilerini gözlemleyebilmek adına deneyim alanı oluşturabilmek, ne kadar doğru bir noktada durduğumuzu bize göstermiş oluyor. Bu adımlar ilk etapta sadece gerçekleştirerek sunduğumuz kısımlar. Çok yakın zaman diliminde VR olgunlaşana kadar Metaverse en önemli enstrüman AR olacak ve en sağlıklı uygulama alanı da perakende sektörü ve Metaverse’de deneyerek satın alma konsepti olacağı fikrindeyiz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir