Markaların Dijital Mağaza Deneyimleri Yaratmak İçin Kullandıkları 4 Teknoloji

2020 ile birlikte mobil ve diğer dijital alışveriş deneyimleri hızla yükselen bir ivme kazandı. Aslında söz konusu trendlerin ve teknolojilerin birçoğu salgından önce geçerli olmaya başlamıştı; uzun bir süre daha geçerli olacak gibi görünüyor.

https://pazarlamasyon.com/sanal-ve-artirilmis-gerceklik-musterilerin-online-alisverise-daha-sicak-bakmalarini-sagliyor/

Müşteriler mağazalardaki zamanlarını ve iletişim seviyelerini azaltmaya çalışırken, dijital alışverişleri destekleyen teknolojiler daha da popüler hale geldi. Tüketicilerin %72'si ödeme sürecini kısaltan teknolojileri, %61'i mağazada gezinmek için harcanan zamanı azaltan teknolojileri en değerli teknoloji olarak nitelendiriyor.

Aynı zamanda perakende mağazaları dijital stratejilerini geliştirmeye devam ediyor. Çeşitli sektörlerdeki fiziksel mekanlarda faaliyet gösteren mağazalar yalnızca daha güvenli alışveriş ortamları oluşturmak için değil; aynı zamanda 2020 ve sonrasında kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri için yüksek beklentileri karşılayan daha kullanışlı, sürükleyici ve bağlantılı deneyimler yaratmak amacıyla bazı teknolojilerden yararlanıyorlar.

https://pazarlamasyon.com/musterilerin-verdikleri-cevaplara-gore-kisisel-alisveris-akislari-olusturan-sistem-the-yes/

İnteraktif Galeriler

Mobil teknolojiler günlük hayatta çokça tercih ediliyor. Tüketiciler, çevreleriyle rahat ve temassız bir şekilde etkileşimde bulunabilmek istiyor. Bu beklentileri karşılamak için perakendeciler, ilgili içerik ve deneyimleri sunmanın yanı sıra rezervasyon ve ödeme gibi mağaza içi hizmetlere kolay erişim sağlamak için mobil cihazlarda ve uygulamalarda bulunan görüntü tanıma ve tarama teknolojileriyle etkileşim kurmak üzere fiziksel galeriler programlıyor. Nike'ın Çin'deki konsept mağazası bu fikre öncülük ediyor. Nike Pulse üyeleri, telefonları aracılığıyla ürünlerle etkileşime girebiliyor, ürünleri sanal olarak deneyebiliyor ve satın alabiliyorlar.

https://pazarlamasyon.com/amazon-artirilmis-gerceklik-araciyla-online-alisveris-deneyimini-gelistiriyor/

Yönlendirilmiş Navigasyon

Müşteriler, perakende satış noktalarında gezinmek ve ihtiyaç duydukları ürünleri bulmak için mobil uygulamaları kullanıyor. Perakendeciler, mobil platformlarında "mağaza içi" modlar oluşturarak müşterileri ziyaretleri sırasında hızlı ve güvenli bir şekilde yönlendirmek için gerekli bilgileri sağlıyor. Ofis malzemeleri perakendecisi Staples, müşterilerin belirli ürünleri bulmalarına, ardından alışverişlerini yönlendirmelerine olanak tanıyan etkileşimli bir mağaza haritası aracıyla bunu yapıyor. Bulut tabanlı bir mobil platform, eşleme ve yönlendirme imkanı sunarken, aynı zamanda gerçek zamanlı envanter güncellemeleri sağlıyor.

Sürükleyici Görselleştirme

Daha büyük satın alımlarda müşteriler, ürünün nasıl görüneceğini kafalarında canlandıramadıklarında online alışverişe mesafeli bakıyorlar. Bu nedenle markalar, müşterilerin ürünleri ev ortamlarında görmelerine ve evdeki dekorlarına ve ihtiyaçlarına uygun farklı seçenekler arasında geçiş yapmalarına yardımcı olmak için VR ve AR gibi teknolojilerden yararlanıyor. Örneğin IKEA'nın AR özellikli mobil uygulaması, müşterilerin satın alacakları ürünlerin evlerinde nasıl görüneceğini görsel bir katman kullanarak planlamalarına gösteriyor.

https://pazarlamasyon.com/tuketicilerin-64u-magaza-ici-alisverisi-daha-guvenli-buluyor/

Artırılmış Tanıtım

Mağazada gezinmek; ürünleri görme, dokunma ve deneme imkanı sağlasa da alışveriş yapanlar bu ürünlerin birden çok durumda ve ayarda nasıl performans gösterdiğini göremiyor. Perakendeciler, bunun üstesinden gelmek için dijital medyayı (video, etkileşimli ekranlar ve VR gibi deneysel teknolojiler) ürün deneyimine entegre ediyor. Bu multimedya satış yaklaşımı, yenilik ve heyecanı alışveriş deneyiminin temel unsurlarından biri haline getirirken müşterilere hem deneyim hem de güven sağlıyor. Örneğin Canada Goose'un müşterileri, satın alacakları montu rüzgar ve karla kaplı "Soğuk Oda"da teste tabi tutabiliyorlar.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir