Markaların Black Friday ve Cyber Monday Çılgınlığı Başlıyor!

“Kış geliyor!”  diyerek, yazıya HBO’nun sevilen dizisi Game of Thrones’un neredeyse slogan haline gelen söylemi ile başlayalım. Peki, kışın gelmesi markalar için ne ifade ediyor? Aslında özellikle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri pazarında bizden çok daha büyük anlam ifade ettiği yadsınamaz bir gerçeklik. Markalar, pazarlama stratejilerini her ne kadar glokalize etmeye  çalışsalar da bazı noktalarda küresel uygulamalar tüm dünyada etki uyandıracak kadar güçlü hale gelebiliyor. Tıpkı “Black Friday" ve “Cyber Monday" promosyonlarının yalnızca tatil sezonu yaklaşan Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde  yerleşik bir kültür olmaktan çıkıp, tüm dünyada uygulanır hale gelmesi gibi. Peki, “Black Friday” ve “Cyber Monday” kavramları neyi ifade ediyor? Aslında Türkçe’ye “Kara Cuma” olarak çevirdiğimiz Black Friday ,şükran gününün ertesi günü gerçekleştirilen ve insanların alışveriş yapmak için sabırsızlıkla bekleyip çoğu zaman mağazalarda yığınlar oluşturduğu bir indirim günü. Black Friday, perakendecilere yılın son çeyreğinde yeni müşteriler edinme imkânı  yaratırken aynı zamanda mevcut müşterilerin marka bağlılığını artırarak satış hacimlerini yükseltme fırsatı yaratıyor. Black Friday’i kaçırırsanız da üzülmeyin, Cyber Monday (Siber Pazartesi);  indirimin gerçekleştiği Cuma gününü takip eden Pazartesi indirimi kaçıranlar için yapılıyor.

E-ticaret Yükselişte

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2015 yılında online ortamda gerçekleşen Black Friday gelirlerinin bir önceki yıla göre %16.2 artması sonucunda, bu yılki Black Friday online satışlarının daha da yükseleceği öngörülüyor. Bu doğrultuda markalar, fiziki satışlardan çok online satışlara yönelik pazarlama stratejilerini geliştirme eğilimindeler. Müşterilerin kış gününde, mağaza önünde sıralar oluşturmak yerine ev ya da işyerlerinden alışveriş keyfi yaşamak istemesi, e-ticaretin öneminin her geçen gün artmasına neden oluyor. Bu yüzden markaların fiziki mağazalar için sundukları fırsatları dijital ortamlara da taşımaları, teslimat ve iade özelliklerinin ücretsiz olması gibi uygulamalara dikkat etmeleri gerekiyor.   black-friday-gift-box_1017-1142

E-posta Pazarlamanın Gücü

Markaların dijital ortamda müşterilere ulaşarak Black Friday ve Cyber Monday promosyonlarını duyurmalarının en etkili yöntemlerinden biri ise e-posta pazarlama. Movable Ink raporuna göre; 2015 yılında kullanıcılar, Black Friday e-postalarının %76’sını Cyber Monday e-postalarının ise %63’ünü açmış. E-posta pazarlama hala müşterilerle iletişime geçmenin en etkili, doğru ve gerçek zamanlı kanallarından birisi. Markalar, Black Friday ve Cyber Monday için farklı pazarlama stratejileri geliştirerek, müşterilerin e-postaları okuma ve tıklanma oranlarını optimize etmeye çalışmalılar.

Mobilin Web Üstünlüğü

Movable Ink raporundaki diğer bir analize göre; e-postaların %63’ünün mobil ve tablet cihazlardan açılması, kullanıcıların Web yerine mobil uygulamaları tercih ettiğinin en önemli kanıtlarından biri. Nitekim, StatCounter’ın ay başında gerçekleştirdiği basın toplantısında sunduğu üzere; tarihte ilk kez mobil ve tablet üzerinden internet kullanımının masaüstü kullanımını geçtiğini görmüştük. Bu analiz, markalar için mobil uygulamalara yönelik yatırımların yükselme trendinde olması yönünde bir vizyon oluşturmasının yanı sıra, pazarlama stratejilerinde mobil uygulamaların önem kazanması anlamına geliyor.

Müşterilerin Dikkatini Çekin

Gün içinde binlerce mesaja maruz kalan kullanıcıların dikkatini çekmek, markalar için her geçen gün zorlaşıyor. Bu doğrultuda Black Friday gibi promosyon günleri, markaların yeni müşteriler kazanması ve marka bilinirliği oluşturması için eşsiz fırsatlar yaratıyor. Bu yüzden işletmelerin, geleneksel yöntemler ile dijital araçlarının gücünü birleştiren ve destekleyen pazarlama stratejileri seçerek bütünleşik uygulamalar tercih etmeleri gerekiyor. Örneğin; dijital ortamda hazırlanan kataloglar, müşterilerin ürün özellikleri ve seçtikleri ürüne hangi mağazalarda erişebilecekleri konusunda alışveriş öncesi fikir geliştirmelerine katkı sağlıyor. Sonuç olarak; Black Friday ve Cyber Monday’ in her yıl dünyanın her yerinde en çok alışveriş yapılan günler olması, özellikle perakendecilerin iştahını kabartıyor. Ancak markaların, Black Friday ve Cyber Monday gibi günleri kısa dönemde satış hacimleri üzerinden kârı artırmaya yönelik uygulamalar olarak görmenin ötesinde, uzun dönem müşteri sadakati yaratma potansiyelinin farkına vararak stratejilerini belirlemeleri ve mobil kanallardan gerçekleştirilen dijital araçların artan önemine uygun yöntemler tercih etmeleri önemli. Bu durumda sizce Black Friday ve Cyber Monday için müşteriler mi yoksa markalar mı daha sabırsız? Tartışılır. -- Bu yazı konuk yazarımız 'Tuba Ulaştıran' tarafından kaleme alınmıştır.
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir