Markalar İlk Logolarını Kullanmaya Devam Etseydi Nasıl Olurdu?

Marka algısını oluşturan; markanın logosu, hikayesi, sloganı gibi birçok unsur bulunuyor. Hatta bir marka oluştururken hedefledikleri kitleye ulaşmadaki en büyük etkenler arasında bu unsurlar yer alıyor. Zaman zaman markalar, marka kimliklerinde değişime gitmek adına en başta belirledikleri logolardan ya da sloganlardan vazgeçip yeni bir arayışa giriyor. Örneğin dijitalleşmenin hız kazandığı bu dönemde markalar, dijital kullanıma uygun logolara geçiş yapmaya başladı.

https://pazarlamasyon.com/pepsi-fast-food-devlerinin-logolarinda-kendi-logosunun-sakli-oldugunu-soyluyor/

Marka uzmanı Thomas J. Stevens ise markalar ilk logolarını hiç değiştirmeden günümüze kadar kullansalardı nasıl olurdu diye düşünerek bir konsept hazırlamış. "tjscreates" adlı Instagram hesabında, ünlü markaların eski logolarını ürünlere yerleştirerek paylaşan Stevens, ortaya çıkan tasarımlar sonucu eski logoların günümüzde kullanıldığı takdirde modası geçmiş, okunaksız ve göze çarpmayan tasarımlar olacağından bahsediyor.

 

Aynı zamanda Stevens, günümüzde yeniden markalaşmayı bu kadar başarılı yapan unsurlar arasında; akılda kalıcı, çok yönlü, basit ve ölçeklenebilir olmaları olduğunu vurguluyor. McDonald's, Twitter, Amazon, Apple, Under Amour, Starbucks gibi markaların yer aldığı tasarımlara baktığımızda, eski logolarının günümüzde kullanılmasının çok da uygun olmadığı sonucuna varıyoruz. Siz eski popüler markaların, ilk logoları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce günümüzde bu logolara geri gönülse bir başarı yakalanır mı?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir