Markalar için 2022 “dünyaya bir şeyleri geri bırakma yılı" olacak

Golin İstanbul Ajans Başkanı Kaan Berkan ile 2021 yılını, 2022 yılına dair öngörülerini ve gelecek planlarını konuştuk.

Golin İstanbul gelecek yıl için portföylerine gelmiş olan önemli isimlerle olan ilişkilerini daha da ileriye götürmek, yaratıcı fikirlerle iş ortaklıklarını daha da geliştirmek, etkilerini, çalıştıkları markaların itibarını daha yukarıya taşımak olacağını söylüyor.

2021: Online çalışma modeli nedeniyle herkes güvendiği şirketlerle çalışmayı daha çok tercih ediyor

Aslında 2021 genel olarak zor bir seneydi. Özellikle pandemi hayatımızın ana merkezinde olmaya devam etti. Ama yavaş yavaş eylül ayı itibariyle özellikle etkinlikler açısından bir hareketlenme başladı. Aşılama çalışmaları ile birlikte insanlar biraz daha hayatın akışına dönmeye başladı.  

2021 senesinin danışmanlığa verilen değer anlamında oldukça iyi geçtiğini söyleyebilirim. Çünkü insanlar zamanlarının ne kadar değerli olduğunun bir kez daha farkına vardılar. Bu yönde de daha kaliteli daha hedef odaklı danışmanlık hizmetlerine önem vermeye başladılar. Dolayısıyla da iyi şirketlerle ve iyi danışmanlarla çalışmaya dikkat ettiler.  Bir konuda danışmanlık alınacağı zaman eskisi gibi bir tanıdığa gitmektense o alandaki doğru isimlere başvurmayı tercih ettiler. Çünkü artık günümüzde zaman çok değerli. Hiç kimsenin boşa kaybedecek bir dakikası bile yok. Ayrıca online çalışma modeli nedeniyle herkes güvendiği şirketlerle çalışmayı daha çok tercih ediyor.  

Tüm bu zorluklara rağmen biz 2021 yılında oldukça güzel projelere imza attık. Örneğin Unilever ile çok keyifli projeler gerçekleştirdik. Big Bold için “Algida Big Bold Dondurma Avrupa’dan Asya’ya Erimeden Nasıl Geçer?” diye bir kampanya yaptık. Çok keyifli bir projeydi. Dünyada motosikletiyle su üzerinde gidebilen tek isim olan Robbie Maddison, İstanbul Boğazı’nda Ortaköy’den Beylerbeyi’ne gitti ve geri döndü.  Ayrıca portföyümüzde bulunan Netflix ve Magnum markalarımızla La Casa Papel - Magnum iş birliği gerçekleştirdik. Bunun dışında Aşk101 ve Kulüp gibi dizilerinin lansmanları da oldukça da ses getirdi. İnsanlardan çok güzel tepkiler aldık ve almaya da devam ediyoruz. 

2022: Markalar için 2022 “dünyaya bir şeyleri geri bırakma yılı” olacak.

Ben 2022 yılının 2021’e göre çok daha iyi bir sene olacağını düşünüyorum. Ama bununla birlikte çok zorlu 2 yılı geride bıraktık. Markalar için de 2022 “dünyaya bir şeyleri geri bırakma yılı” olacak. Biz bütün markalarımızda aslında bunu gözlemliyoruz. Bence bu bakış açısı tüketicilerin davranışlarını  etkileyen en önemli konuların başında geliyor. Bu yönde yaklaşım göstermeyen markalara yönelik sürekli yeni tavırlar geliştiriliyor. Dolayısıyla her markanın  sürdürülebilirlik, topluma, doğaya sunabilecekleri katkıya yönelik bir yol haritasını oluşturması gerekiyor. Ben açıkçası bu öngörüyü göz önünde bulundurmayan markaların 2022 ve daha sonraki dönemlerde biraz zorlanacağını düşünüyorum. Çünkü tüketici artık zor dönemlerden çıkış yolunda markaları bir yol arkadaşı bir paydaş  olarak görüyor. Bu sebeple önümüzdeki dönemlerde sürdürülebilirlik, amaç ve fayda odaklı stratejilerin en önemli trend olacağını düşünüyorum.  

Golin İstanbul’a gelince...Bu noktada bizim en büyük hedeflerimizden biri, portföyümüze gelmiş olan önemli isimlerle olan ilişkilerimizi daha da ileriye götürmek, yaratıcı fikirlerle iş ortaklığımızı daha da geliştirmek, etkimizi, çalıştığımız markaların itibarını daha yukarıya taşımak olacak. Onun dışında artık Türkiye'de iletişim danışmanlığı sektörü dendiğinde en çok güvenilen isim olmaya devam etmek bir diğer önemli hedefimiz.  Ayrıca Z kuşağına doğru kanallarla ulaşmak için 2021 yılında bir influencer ve gaming departmanı kurduk. Her iki departmanımıza da hem insan kaynağı hem de database yatırımı gerçekleştirdik. Örneğin influencer departmanımız influencer haritalaması, anlık bilgi takibi gibi çalışmalar  yapabiliyor. Gaming departmanımız oyun sektöründeki gelişmeleri yakından takip ederken markalarımızın bu alanda dikkat çeken kampanya ve projeler geliştirmesine destek oluyor. Açıkçası Golin İstanbul olarak 2022 yılında  geleneksel PR faaliyetlerimizin yanında yeni dünya düzenine uygun çalışmalarımıza da hız vermeyi hedefliyoruz.  

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir