Markalar, Bu Kriz Döneminde Nasıl Pazarlama Yapmalılar?

Corona virüsü salgınının tüm dünyayı etkisi altına almasından sonra, iş dünyası tam anlamıyla bir krizin içerisine sürüklendi. Dünya genelinde salgının atlatılması ve sonrasındaki toparlanma süreci de göz önüne alacak olursak, şirketlerin bu yılın sonuna kadar bu krizin etkileriyle baş etmek zorunda kalacaklarını söyleyebiliriz.

Tüm bu zorlu sürece rağmen şirketler, hem mevcut müşterileriyle hem de potansiyel müşterileriyle iletişimi koparmamak zorundalar. Ama aynı zamanda bunu yaparken de dikkatli olmalılar. Zira dünya tarihinde görüp görülebilecek oldukça ender kriz dönemlerinden birini yaşıyoruz. İşte bu nedenle Marketing Land adlı internet sitesi de markaların bu dönemde nasıl bir pazarlama stratejisi yürütebilecekleri konusunda bazı tavsiyelerini sıraladı.

https://pazarlamasyon.com/basarili-bir-kriz-yonetimi-icin-atilmasi-gereken-3-adim/

Tüm Markalar İçin Tavsiyeler

  • Uzun vadeli stratejiyi canlı tutarken kısa vadede çevik olun. Şimdilik belirli kampanyalardan vazgeçmeniz ya da mesajlaşma ve tekliflerinizi değiştirmeniz gerekebilir, ancak bu durumun ne kadar süreceği bilinmediği için uzun vadeli stratejinize geri dönmeye hazır olmalısınız. Sadece birkaç ay içinde, her şey normale yakın bir hale gelebilir. Bu yüzden her an başlangıçta planladığınız stratejiye dönmeye hazır olun.
  • Düzenli bir tempoyla yaptığınız işi dahili olarak sosyalleştirin. Pazarlama stratejiniz büyük oranda değiştiği için yeni planlarınızın ne olduğunu ve şu anki pazarlama stratejinizin nasıl performans gösterdiğini paylaştığınızdan emin olun. Pazarlama, özellikle önümüzdeki haftalarda dikkatle incelenecek. Bu yüzden şeffaf olun ve bu durumun üstesinden gelmek için ne yaptığınızı paylaşın.
  • Mesajlaşma ve iletişim akışlarınızı kontrol edin. Mevcut iletişim akışlarınızın ve mesajlaşmalarınızın hala alakalı olduklarından emin olun ve mevcut bağlamı karşılayın. Kurumsal mesajlaşmanın, bağlam dışında görünmemesi ve doğru bilgiler sunması amacıyla belirli bir süre için geçici olarak değişmesi gerekebilir.
https://pazarlamasyon.com/markalarin-kriz-yonetimi-surecinde-yeni-vaka-mitre-futbol-topu/

İşleri Azalan Markalar İçin Tavsiyeler

  • Projelere odaklanın. Tıpkı bir ev projesi üzerinde çalışmak için kişisel yaşamınızda aksama süresini kullanabileceğiniz gibi, aynı şeyi işinizde geçirebileceğiniz ekstra zamanla da yapabilirsiniz. Belki internet sitenizi yeniden tasarlamanın ya da kreatif bir tazelenmenin zamanı gelmiştir. Faaliyetler yeniden başladıktan sonra, pazarlamanın daha da fazla çalışması gerekecek. Bu nedenle her şeyi düzene sokmak için bu zamanı akıllıca kullanın.
  • Müşterilerinizle bağlantıda kalın, ancak fazla iletişim kurmayın. Temel ürününüz ya da hizmetiniz mevcut durumda o kadar değerli değilse, iletişim temponuzu önemli ölçüde yavaşlatın. İçerik pazarlaması yapıyorsanız, insanların evlerine tıkılıp kaldıkları şu dönem, içeriklerinizi göz önüne çıkarmak için doğru bir zaman olabilir.
  • Sadakat ve doğum günü kampanyalarınızı uzatın ve genişletin. İnsanlar yeniden normal hayatlarına döndüklerinde, sadakat puanlarının ve doğum günü kampanyalarınızın geçerli olduklarından emin olun. Bazı kampanyalarınız mağazalarınıza özelse, insanların evlerindeyken bu kampanyalardan yararlanmak istemeleri ihtimaline karşı bunları online tarafta da sunun.
https://pazarlamasyon.com/1982den-basarili-bir-kriz-yonetimi-ornegi-jonhson-johnson-tylenol-krizi/

İşleri Artan Markalar İçin Tavsiyeler

  • Müşterilerinizi işinizle ilgili her türlü değişiklikten haberdar edin. Rötarlı teslimat, sınırlı ürünler, değişen müşteri hizmetleri ve mağaza çalışma saatleri gibi durumları mutlaka müşterilerinize bildirin.
  • İK'ya işe alma konusunda yardımcı olun. Pazarlamacılar işe alım süreçlerinde kullanılabilecek özel becerilere sahip olduklarından, işe alım müdürlerinin insanları işe almaları için akışlarını optimize etmelerine yardımcı olun. Bu, pazarlama için önemli bir faaliyet gibi görünmeyebilir; ancak müşteri deneyimindeki aksaklıkların asgari düzeyde olmasını sağlamak için kritik rollerin doldurulması, marka sadakatinin oluşturulmasına ve uzun vadeli hayranların edinilmesine yardımcı olacaktır.
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir