Markafoni Satılıyor mu?

Haziran ayının başında ani bir kararla Markafoni, internet sitesi üzerinden yaptığı resmi duyuruyla 30 Haziran itibarıyla faaliyetlerine son vereceğini duyurmuştu. Gerçi son dönemde şirketin küçülmeye gideceğine dair söylentiler vardı; ancak bu kapanma kararı, pek beklendik bir karar değildi.

Bu durum, haliyle Markafoni’nin kapanmasının nedenleriyle ilgili birçok yorumu da beraberinde getirdi. Kimileri şirketin operasyonel anlamda ciddi sıkıntıları olduğunu ve bunları çözemediğini ifade ederken kimileri şirketin varlığını sürdürebilmesi için gerekli olan değişimi gerçekleştiremediğini, kimileri ise Markafoni’nin kapanmasının Türkiye’deki genel ekonomik durumla alakalı olduğunu belirtti. Hatta biz de Pazarlamasyon olarak Markafoni’nin neden kapandığını kendimizce yorumladık. Bununla birlikte Markafoni’nin kurucularından biri olan Sina Afra da şirketin kapanmasıyla ilgili bir basın açıklaması yapmıştı.

Markafoni’nin faaliyetlerine son vereceğine dair resmi duyurusunun üstünden bir ay geçmeden, şirketin geleceğiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz cuma gecesi Sefamerve isimli online alışveriş sitesinin kurucusu olan Mehmet Metin Okur, LinkedIn hesabı üzerinden Markafoni’yi satın aldıklarını ima eden bir paylaşımda bulundu. 24 Haziran Cumartesi günü tam 10.24’te paylaşımı güncelleyerek “Sabır arkadaşlar sabır. Detaylar netleşsin, gerekli kişiler, gerekli açıklamayı yapacaklar.” diyen Mehmet Metin Okur, aynı gün 13.53’te paylaşımda bir güncelleme daha yaparak “Markafoni satışından biz çekiliyoruz.” dedi.

Markafoni’nin Akıbeti Ne Olacak?

Sonuç olarak Markafoni, Mehmet Metin Okur’un şirketi tarafından satın alınmadı. Ancak Okur’un LinkedIn’deki paylaşımı, Markafoni’nin satın alınması için birtakım girişimlerin olduğunu gözler önüne seriyor. Mehmet Metin Okur’un cumartesi günü LinkedIn üzerinden yaptığı açıklamadan beri konuyla ilgili bir gelişme olmasa şu anda Markafoni’nin satın alınması için görüşmelerin sürdüğü varsayımında bulunabiliriz.

Markafoni, halihazırda Türkiye’deki private shopping alanında faaliyet gösteren en önemli birkaç markadan biri konumunda. Bu nedenle Markafoni’yi satın alan şirket ya da şirketler grubu, markanın bu potansiyelinden faydalanmak isteyecektir. Bununla birlikte şirketin sahip olduğu geniş müşteri portfoyü de Markafoni’yi satın alınması için cazip kılan en önemli birkaç unsurdan biri. Ancak Markafoni’yi satın alan şirket, sadece Markafoni markasından ve şirketin müşteri portföyünden faydalanmak yerine, Markafoni’de daha önce de bahsedilen o küçülmeyi gerçekleştirerek markanın faaliyetlerine şu anki gibi devam etmesini sağlaması da ihtimaller arasında yer alıyor.

Eğer Markafoni’nin satılması gibi bir durum gerçekleşecekse bunun duyurusunun önümüzdeki birkaç hafta içinde yapılmasının olası olduğunu söyleyebiliriz. Biz, konuyla ilgili gelişmeleri takip etmeye ve yeni gelişmeler oldukça bunları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir