Mark Zuckerberg, kesintiden sonra büyük kayıp yaşadı

Bildiğiniz üzere dün akşam saatlerinde Facebook, WhatsApp ve Instagram'a erişim sorunu yaşandı. Yaşanan bu sorunun ardından Facebook'un altyapı direktörü Santosh Janardhan, şirketin sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, kesintinin hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığının saptandığını bildirdi. Sorunun aynı zamanda şirketin operasyonlarında kullandığı sistemleri kullanılamaz hale getirmesinin çözümü zorlaştırdığını kaydeden Janardhan, "Platformlarımızda bugün yaşanan kesintiden dolayı tüm dünyada bize güvenen kişi ve şirketlerden özür dileriz" ifadesini kullandı.

https://twitter.com/Facebook/status/1445061804636479493

Oluşan sıkıntı nedeniyle kullanıcılar zor durumda kalırken, konuyla alakalı Instagram ve WhatsApp tarafından da benzer açıklamalar yayınlandı. Bir an önce meselenin altından kalkmak istediklerini aktaran şirketler, yoğun mesai harcadıklarını belirtti. Ardından Facebook çalışanlarının işyerlerine giremedikleri haberinin gelmesi ile birlikte, Facebook sunucularının hacklendiği ve kullanıcı verilerinin çalındığına dair söylentiler de sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

Yaklaşık 7 saatlik kesintinin ardından Facebook sunucularının internet erişimi tekrar sağlanırken, Facebook tarafından yapılan açıklamada sorunun bir hack girişiminden kaynaklanmadığı, kullanıcı verilerine erişildiğine dair herhangi bir kanıt olmadığı ve sorunun veri merkezleri arasında iletişimi sağlayan router yapılandırmalarındaki bir değişiklikten kaynaklandığı açıklandı. Sunucuların mümkün olan en hızlı şekilde veri göndermeleri için kullanılan Border Gateway Protocol (BGP) adı verilen bir internet erişim protokolünün yapılandırmalarında yaşanan bir sorundan ötürü sunucuların internete erişiminin kesildiği düşünülürken; Facebook, ayrıca, bu kesintinin Facebook çalışanları tarafından günlük işleyiş dahilinde kullanılan iç hizmetlerin erişiminde de sorunlar yarattığını ve bu sebeple sorunun çözülmesinin bir hayli uzadığını da açıkladı.

Facebook, Facebook Messenger, Instagram, WhatsApp ve Oculus’un yaşadığı kesinti, Fortune ve Snopes’e göre şirkete tahmini olarak yaklaşık 60 milyon dolara mal olurken, şirket hisselerinde de yüzde 5 kayıp gözlendi. Bloomberg’in haberine göre, bu kesinti sırasında Mark Zuckerberg’in kişisel serveti de 7 milyar dolar kadar gerilerken; Zuckerberg, Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde bir sıra gerileyerek Bill Gates’in ardından dünyanın en zengin 5. insanı oldu. Erişim sorunu 3 uygulama için de gece saatlerinde sona erdi. Ancak bazı bölgelerde kullanıcılar bağlantı hatası aldıklarını diğer platformlardan duyurmaya devam ediyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir