Manchester City’den nöro pazarlama hamlesi

Manchester City futbol kulübü, sınırlı sayıda üretilen ve içinde çip bulunan atkılarla maç anında taraftarın verdiği tepkileri anlık olarak ölçecek.

Futbol taraftarları için atkıların ayrı bir önemi vardır. Herkes takımının formasını giymeyi tercih istemese de herkesin dolabında takımının en az bir tane atkısı bulunur. Atkılar, futbol takımına desteğin bir göstergesidir. Aynı zamanda koleksiyon yapılabilecek güzel ve hesaplı ürünler arasındadır.

Türkiye’de konu futbol olduğunda ve kulüp gelirleri konusu açıldığında genellikle iki boyut konuşulur. Birincisi futbolun marka değerinin nasıl yükseltileceğidir. İkincisi takımların forma (ürün) satış gelirleridir. Forma ve atkı satışları da diğer ürün çeşitlerine kıyasla daha çok tercih edilen ürünlerdir. Futbola verdiği önem ve şirketleşen yapılarıyla maddi büyüklükleri artan İngiliz futbol kulüpleri uzun zamandır ulusal ve uluslararası boyutlarda ulaştıkları seviyeyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Aldığı büyük yatırımlarla “asansör takımdan sürekli şampiyon adayı takıma” dönüşen Manchester City’nin pazarlama departmanı bu sezon yeni bir projeye imza atıyor. Taraftarlar için sınırlı sayıda üretilecek ve veri toplama izni alınacak çipli atkılarla taraftarların maç anında yaşadıkları endişe, heyecan, sevinç, mutluluk ve stres gibi duyguların yoğunluk dereceleri tespit edilmeye çalışılacak. Pilot proje, 6 taraftar üzerinde 120 görüntüden oluşan bir çalışmayla test edildi. Projenin amacı, taraftarlara ilerleyen dönemlerde sunulacak maç önü, sırası ve sonrasında sunulacak taraftar deneyimini arttırmak olarak açıklandı. Atkının ense bölümüne denk gelen noktasına yerleştirilen çip sayesinde taraftarların vücut sıcaklığı, kalp ritmi ve duygusal tepkileri veri olarak saklanacak. Pilot araştırma sonrasında sınırlı sayıda üretilen atkılar takımın internet mağazasında satışa çıkarıldı. Projenin devamında bu atkıların yaygınlaştırılması ve farklı coğrafi bölgelerde bulunan Manchester City taraftarlarının da projeye dahil edilmesi hedefleniyor. Proje sonucunda farklı kültürel kimlikleri sahip taraftarlar için taraftar deneyiminin iyileştirilmesi planlanıyor. 

Manchester City akıllı atkı projesi takımın sponsorlarından olan Cisco tarafından yürütülecek. İngiltere’de yer alan haberler projeyle ilgili birtakım soruları tartışıyor. Bu sorular arasında Cisco’nun taraftar verilerini koruma konusundaki garantisi, üretilen atkının hijyen açısından durumu ve diğer etik konular ön plana çıkıyor. Proje hakkındaki görüşlerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir