L’Oréal, Ürünlerinden "Beyazlaştırıcı" İfadesini Çıkarıyor

L'Oréal, cilt açıcı olarak kullanılan veya pazarlanan ürünler için kullanılan "Whitening" (Beyazlatıcı) ifadesini ırkçılığa sebebiyet verdiği gerekçesiyle bundan sonra kullanmayacağını duyurdu.

Cumartesi günü bir açıklama yayımlayan kozmetik devi, ürünlerinden "beyaz/beyazlaştırıcı, açık/açıcı, aydınlık/aydınlıklaştırıcı" gibi kelimeleri çıkaracağını duyurdu. Şirket, yeniden adlandırmayı planladığı ürünleri henüz belirtmedi.

Diğer küresel şirketler, son haftalarda ürünlerinde ve verdikleri mesajlarda benzer değişiklikler yaptı. Amerika'da George Floyd'un öldürülmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı eylemler, cilt bakımından gıdaya ve eğlenceye kadar tüm endüstrilerin marka ve yaratıcı liderlerini, ırkçı logolarını, mottolarını ve daha birçok şeyi yeniden gözden geçirmeye mecbur etti.

L’Oréal'den önce de cilt beyazlatan ürünler ve ürünleri tanıtırken kullanılan kelimelerle ilgili çeşitli adımlar atılmıştı. Unilever şirketinin Hindistan ve Bangladeş'teki bir kolu, "Açık ve Sevimli" isimli markalarını yeniden adlandıracaklarını duyurdu.

Johnson & Johnson da geçen hafta kararmış bölgeleri beyazlatmak üzere tanıtılan bazı ürünlerinin Asya ve Orta Doğu pazarında artık satılmayacağını duyurmuştı. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir