Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları: Pembe

  • Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları” başlıklı serimizin yedinci bölümünde pembe rengini ele alıyoruz.
  • Kadınsı bir renk olmasından ötürü pembe rengi; güzellik, moda vb. alanlarda faaliyet gösteren markalar tarafından sıklıkla tercih edilir.
  • Pembe, her ne kadar marka tasarımında büyük bir ikincil renk olarak kullanılabilse de, onu siyah veya beyaz ile birleştirmek, markaların anlatımlarına harika bir boyut kazandıracaktır.
  • İlgili Yazı: Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları: Mor


Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları” başlıklı yazı dizimizin bu haftaki bölümünde pembe rengini ele alıyoruz. LogoDesignGuru isimli internet sitesinin paylaştığı bilgiye göre, pembe rengi; feminizm, masumiyet, gençlik ve güzelliği temsil eder. Bununla birlikte bu renk; çocukluk dönemi, sevgi, romantizm, erotizm, sakinlik ve rahatlığı da çağrıştırır.

Kadınsı bir renk olarak kabul edilmesinden dolayı pembe rengi; güzellik, moda vb. alanlarda faaliyet gösteren markalar tarafından sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda bu renk, çocuk giysileri ve aksesuarları ile uğraşan şirketlerin logolarında da sıklıkla kullanılır. Çünkü oyuncu ve masum bir renktir. 99designs isimli internet sitesinin hazırladığı infografiğe göre, pembe, çok yönlü bir renktir. Pastel gülden neon eflatuna kadar her pembe tonu; bir marka açısından modern, genç ve lüks bir görünüm yansıtır.

The Design Love isimli internet sitesinin paylaştığı bilgiye göre, yumuşak bir renk olan pembe, büyük ölçüde kadınsılık, romantizm ve çocukluk ile ilişkili olduğu için marka logolarında sıklıkla tercih edilmez. Her ne kadar pembe, marka tasarımında büyük bir ikincil renk olarak kullanılabilse de, onu siyah veya beyaz ile birleştirmek, markaların anlatımlarına harika bir boyut kazandıracaktır.

Barbie

Çocuklara yönelik ürünler üreten ve aynı zamanda logosunda pembe rengini kullanan markalardan en öne çıkanı, oyuncak üreticisi Mattel'in sahibi olduğu Barbie'dir. Barbie, pembenin oyuncu ve masum bir renk olmasından faydalanır.

Cosmopolitan

Uluslararası bir kadın dergisi olan Cosmopolitan, pembenin kadınsı bir renk olmasından dolayı bu renkte bir logoya sahiptir.

Dunkin' Donuts

Özellikle donut ve kahve satan ABD merkezli bir fast food restoran zinciri olan Dunkin' Donuts'ın logosunda ağırlıklı olarak kullandığı iki renkten biri pembedir. Marka, büyük ihtimalle pembe renginin modern bir görünüm yansıtmasından ve gençlik ve rahatlığı temsil etmesinden dolayı böyle bir tercihte bulunmuştur.

Baskin-Robbins

ABD merkezli dondurma dükkanları zinciri Baskin-Robbins de pembe ağırlıklı bir logoya sahip olmasa da, logosunda bu rengi kullanır. Bunun en büyük sebebi ise çocukların dondurmaya bayılmalarıdır.

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir