Bu Logo Benzerliği, Formula 1'in Başını Yakabilir

Geçtiğimiz kasım ayında sizlerle, dünyanın en çok izlenen motor sporu organizasyonlarının başında gelen Formula 1'in yaklaşık 23 yıldır kullandığı logosunun değiştiğine dair bir haber paylaşmıştık. Hatta o haberde, markanın yeni logosunu yeterince iyi bulmayan çok sayıda insan olduğundan, hatta yeni logonun CNN ve ESPN'in logolarına benzediğini düşünenlerin olduğundan da bahsetmiştik.

Formula 1'in yeni logosu için yapılan olumsuz yorumlar bir kenara, yarış organizasyonu şu anda yeni logosuyla ilgili daha ciddi bir problemle karşı karşıya kalmış durumda. Design Taxi'nin yaptığı habere göre ABD merkezli 3M firması, Formula 1'in yeni logosunun alt kuruluşu olan Futuro'nun logosuna benzemesi nedeniyle, Formula 1'i yeni logosuna karşı bir ticari marka başvurusunda bulundu.

Formula 1'in ve Futuro'nun logoları karşılaştırıldığında, iki logo arasındaki aşırı derecedeki benzerlik direkt göze çarpıyor. İki logoda yer alan "F" harfinin de hemen hemen aynı olduğu görülüyor. Bununla birlikte yukarıda da belirttiğimiz gibi Formula 1 yeni logosunu kasım ayından beri kullanırken Futuro'nun logosu ise geçtiğimiz yıl boyunca ürün paketlerinin üzerinde kullanıldı. 3M şirketi ise konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"3M, 20 Şubat 2017'de Futuro logosu için Birleşik Devletler ticari marka başvurusunda bulundu. Ayrıca karşı tarafla, logo hakkında herhangi bir görüşme yapmadık. Bu konuyu ayrıca gözden geçiriyoruz."

İngiliz gazetesi The Telegraph'ın belirttiğine göre Formula 1 kasım ayına kadar yeni logosu için başvurusunu bildirmediği ve Avrupa Birliği otoriteleri hala logoyu kaydedip kaydetmeme konusunda karar vermedikleri için mahkeme 3M şirketine öncelik verdi.

Bu arada Formula 1'in yeni logosunun, Nike başta olmak üzere birçok büyük markayla çalışan reklam ajansı Wieden+Kennedy'nin tarafından tasarlandığını da belirtelim. Bu kadar büyük bir reklam ajansının böyle bir durumu nasıl gözden kaçırdığı da sorgulanması gereken başka bir konu.

Şimdilik bu konunun nasıl sonuçlanacağı belli olmasa da, Formula 1'den daha önce ticari marka başvurusunda bulunan ve daha uzun süredir bu logoyu kullanan 3M şirketinin bu konuda avantajlı konumda olduğunu söyleyebiliriz.

Tuhaf bir şekilde iki logonun benzerliği, Google'ın arama motorunun da kafasını karıştırmış durumda. Futuro'nun logosunun yer aldığı yukarıda yer alan ürün fotoğrafını kullanarak Google'da arama yaptığınızda, Google bu görseli Formula 1 görseli olarak algılıyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir