Liverpool FC: Doğru Stratejiler ve Gelen Şampiyonluk

Futbol ile ilgilenenler, Liverpool'un Premier League'deki şampiyonluk özlemine aşinadır. 1990'dan önce 18 kez İngiltere Ligi şampiyonu olan kulüp, 19. şampiyonluk için tam 30 yıl bekledi!

Liverpool'un 30 yıl sürecek şampiyonluk hasretini uzatan birçok boyut olmakla birlikte, özellikle Premier League sistemine geçilmesinin ardından kulübün bu sistemde başarılı olamadığı tartışılıyordu.

Premier League Dönemi

1992 yılında Premier League'e geçilmesi, İngiltere liginin ulusaldan uluslararasına ve kıtalar arasına genişleyen bir pazarlama serüvenine sahne oldu. Şehir takımları, artık farklı kıtalardan milyonlarca taraftara sahipti. Futbolun küreselleşmesi rekabeti üst düzeye taşıdı. Şirketleşen kulüpler, cazip yatırım araçları haline geldi ve yabancı yatırımlarla birlikte futbol endüstrisi ciddi bir kabuk değiştirdi. Bu değişimler yaşanırken Liverpool'un nasıl bir pozisyon alacağı tartışılıyordu.

Premier League dönemi ile birlikte Liverpool'un ezeli rakibi Manchester United, başarıya giden yolda doğru stratejiler uygulayarak hem sahada hem de saha dışında "3 puanı" hanesine yazdırıyordu. Otoriteler, Liverpool'un artık 1990 öncesi başarılarını yakalayamayacağını iddia ediyordu. Bu iddialar Liverpool şehrinin maddi imkanlarından başlayarak, kulübün yönetim stratejilerine ve futbol yatırımlarına kadar farklı boyutlarda birçok neden içeriyordu. Chelsea, Arsenal ve Manchester City gibi "Tepe Altılısı" olarak nitelendirilen diğer kulüpler de kendilerine gelen yatırımları doğru kullanmaya çalışıyordu.

Liverpool, böyle bir ortamda "sıradan" bir İngiliz kulübü olarak değerlendirilmeye başlanmışken, 2005 yılında ligi beşinci bitirmelerine rağmen İstanbul'da kazanılan Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kulübün havasını değiştirdi.

Şampiyonlukla gelen maddi imkanlar, kulübün kötü geçen bir lig sezonunda Avrupa'nın bir numarası olabileceğini göstermesi, kulübün köklü tarihi, tutkulu taraftarları gibi faktörler birleşince Amerikan spor yatırım şirketi Fenway Liverpool'a yatırım yapmaya karar verdi.

2010 -2015 Dönemi

Fenway, 2010'da kulübe yatırım yaparak birçok hedef belirledi. Öncelikli hedef kulübü lig şampiyonluğu oynayacak seviyeye getirmek ve ardından şampiyonluğa ulaşmaktı. Kulübün bu yükselişle birlikte ekonomik açıdan elit kulüp seviyesine ulaşması ve bu seviyede kalıcı olması isteniyordu. 2015 yılına kadar geçen sürede istenilen hedeflere ulaşılamadı. Özellikle lig şampiyonluğu ulaşılması gereken ilk ve en önemli hedefti. 2014 yılında bu hedefe çok yaklaşılmışken kaptan Steven Gerrard'ın maçta kayarak düşmesi ve topu kaptırması, şampiyonluğu rakibe götürmüştü.

2015 yılında kulüp hem futbol anlayışında hem de transfer politikasında ciddi değişimler yaşadı. Bu değişimleri kulübe yaşatacak olacak teknik direktör Jürgen Klopp, 2015'te sözleşme imzaladı. Basın toplantısında da kulübü 4-5 yıl içinde şampiyonluğa taşıyacağını söyledi.

Klopp Dönemi ve Gelen Başarılar

Aynı süreçte diğer takımların yaptığı pahalı transferler ve eski stadı terk edip yeni stada geçiş gibi başarı ve gelir artırması düşünülen hamlelerin aksine; Liverpool, nokta atış futbolcu transferi ve stadı yerinde yenileme kararı aldı. Büyük yıldızlar satılarak, yerine kulüp için faydalı olacağı tespit edilen kilit oyuncular transfer edildi. Stadın yenilenmesi, futbolun keyif vermesi ve gelecek için verilen umut kulübü yeniden ayağa kaldırdı.

Jürgen Klopp dönemi ile birlikte kulübün finansal göstergeleri zarardan kara geçmeye başladı. Transfer geliri, maç günü geliri, yayın geliri ve sponsorluk gelirleri gibi ana gelirler yükselişe geçmişti. Liverpool, 2019 yılında tekrar Şampiyonlar Ligi şampiyonu olurken 42 milyon Pound net kar açıklıyordu. Premier League ise 97 puanla "ikinci" sırada tamamlanmıştı.

2019-2020 sezonuna girilirken hedefe bu kez kesinlikle ulaşılması planlandı. Öyle ki, Mart 2020'de pandemi süreci başlarken Liverpool şampiyonluğa sadece 2 galibiyet uzaklıktaydı. Bu süreçte Şampiyonlar Ligi'ne henüz ikinci turda veda edilmesi ise fazla önemsenmemişti. Liverpool, 2019-2020 sezonunu bitime 7 maç kala şampiyon olarak bitirmeye garantiledi. 30 yıllık hasret, en erken şampiyonluk rekoru ile gelmişti. Pandemi nedeniyle liglerin ertelenmesi şampiyonluğun 25 Haziran 2020'de belli olmasına neden oldu. Tarih olarak en geç şampiyon ünvanını da Liverpool kazandı!

Gelen Şampiyonluk ve Sonraki Hedeflere Geçiş

2019-2020 sezonu içinde ürün tedarikçisi ve ana sponsorlardan olan New Balance ile olan sözleşme iptal edildi. Nike, 2020-2021 sezonundan itibaren Liverpool'un ürün tedarikçisi ve kulübün küresel iş ortağı olacak. Anlaşma sonucunda Liverpool'un daha çok taraftara ulaşmasının önü açılacak. Gelen şampiyonluk, diğer mali hedeflere ilerlenmesini mümkün kılacak.

2019-2020 sezonu biterken Liverpool, Forbes dergisine göre dünyanın en değerli 8. kulübü olarak gösteriliyor. Kulübün gelecekteki amaçları arasında önünde bulunan Manchester United, Manchester City, Chelsea ve Arsenal'i geçerek 3. sıraya gelmek var. İlk iki sırada bulunan iki İspanyol takımının yerini hedeflemek ise sadece Liverpool'un değil; Premier League organizasyonunun da hedefi olarak değerlendirilebilir.

2005 İstanbul Şampiyonlar Ligi Finali ve 2019 İstanbul Süper Kupa Finalini yerinde izleyen ve kulübün başarısını takip eden biri olarak sizlere Liverpool'u başarıya götüren ana boyutları aktarmaya çalıştım. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir