Lider kripto para borsası OKX'in CMO'su Haider Rafique ile OKX'in Türkiye hedeflerini konuştuk

Manchester City’nin resmi partneri olan kripto para borsası ve teknoloji şirketi OKX’in CMO’su Haider Rafique ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Rafique, Türkiye'de ofis açacağını geçtiğimiz haftalarda duyuran OKX'in endüstrideki liderliğine ilişkin ayrıntıları ve şirketin Türkiye'ye ilişkin planlarını Pazarlamasyon'la paylaştı.

Dünyanın en önemli spor etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Şampiyonalar Ligi Finali öncesinde, finalistlerden Manchester City’nin resmi partneri olan kripto para borsası ve teknoloji şirketi OKX’in CMO’su Haider Rafique ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Rafique, Türkiye'de ofis açacağını geçtiğimiz haftalarda duyuran OKX'in endüstrideki liderliğine ilişkin ayrıntıları ve şirketin Türkiye'ye ilişkin planlarını Pazarlamasyon'la paylaştı. 

Lider kripto para borsası OKX'in CMO'su Haider Rafique ile OKX'in Türkiye hedeflerini konuştuk

Dünyanın en önemli spor etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Şampiyonalar Ligi Finali öncesinde, finalistlerden Manchester City’nin resmi partneri olan kripto para borsası ve teknoloji şirketi OKX’in CMO’su Haider Rafique ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Rafique, Türkiye'de ofis açacağını geçtiğimiz haftalarda duyuran OKX'in endüstrideki liderliğine ilişkin ayrıntıları ve şirketin Türkiye'ye ilişkin planlarını Pazarlamasyon'la paylaştı. 

Küreselleşme çabaları açısından OKX'i diğer kripto para borsalarından ayıran özelliklerin neler?

Sektörün belki de son 10 yılında, üç büyük gelişme yaşandı. İlk platformlar, dünyanın her yerinden, herkesin Bitcoin, Ethereum, belki Bitcoin Cash ve Litecoin'e erişmesi için pazar açtı. Sonra 2017'de ikinci aşama evrimi gördük. Bu dönem, borsaların tüm alternatif varlıkları kapsamak için piyasaları açmaya karar vermesiydi ve bu, sektörü gerçekten büyüttü. Bu platformların çok daha fazla kullanıcı çekebilmesinin sebebi, çoğunlukla ticaret yapmak için daha yüksek dalgalı piyasalar isteyen al/satçılardı. 

Sonra COVID-19 başladı. Geliştiriciler evdeydi ve kodlamayla meşguldü. Bu durum iki önemli kavramı beraberinde getirdi: DeFi ve NFT’ler. İnsanlar DeFi ve NFT'leri kullanmaya başladıktan sonra kendi kendine barındırılan cüzdanların, kişisel saklama cüzdanlarının, temelde bir yazılım olan, bilgisayarınızda kendinize ait bir banka olmasını sağlayan bir bankacılık yazılımının faydasını daha çok fark etti. 

okx-pep-1

Bu üç aşama gerçekleştikçe OKX gelişti. Günün sonunda kendimizi lider bir kripto para borsası olarak bulduk. Merkezi bir borsa olan, spot, türevler, vadeli işlemler ve marj ticareti sunan OKX kripto para borsası, ilk ürünümüzdü.. Bugün ise, kripto para borsasından Web3 moduna geçişi tek tuşla mümkün kılan bir platformuz. Diğer şirketler ya Web3 teklifi sunmuyor ya da bu teklif ayrı bir cüzdan gerektiriyor. OKX olarak biz ise hepsini bir arada topladık. Neden? Çünkü kullanıcılarımızın endişe yaşamasını istemiyoruz. Varlıklarımı bir kripto para borsasında tutabilir miyim? Hack’lenir miyim? Başıma bir iş gelir mi? Bu nedenle, kendi kendine barındırılan (self-hosted) cüzdanımızı, al/sat yapanlar ve yatırımcılar için işlemlerini bitirdiklerinde varlıklarını sorunsuz bir biçimde kullanabilecekleri şekilde tasarladık. Ayrıca DeFi 3 ve NFT pazaryerimiz var. Bu anlattıklarımızı, sektörde gördüğünüz üç evrim aşamasını deneyimleyerek, iyi okuyarak ulaştığımız benzersiz değer önermesi olarak görüyoruz. 

Bu anlamlı ve kripto para ekosisteminin özeti niteliğindeki yanıt için teşekkür ederim. Öte yandan, McLaren ve Manchester City'nin sponsoru olduğunu biliyoruz. OKX bu sponsorluklar aracılığıyla kullanıcılarına nasıl bir mesaj vermeyi hedefliyor? Bu sponsorlukların arkasındaki amaç ne?

Bize göre duygu, mesajdan önce gelir. Bugün dünyada belki 3 binden fazla kripto borsası var. Hangisinin iyi olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? McLaren güçlü geçmişe sahip bir marka. Böyle markaların sponsoru olduğunuzda güvenilirlik elde edersiniz. Ancak McLaren’in , Manchester City veya Tribeca’nın sponsorluğunu almak kolay değil. Zira büyük markalar ve bir itibarları var. Sponsorları olarak itibarı olmayan, güvenilir görünmeyen markayı seçerlerse, bu durum itibarlarını olumsuz yönde etkileyebilir. 

Bu sponsorlukları üstlenmemizin nedenini şöyle özetleyebilirim: Güçlü bir şirket olduğumuzu biliyorduk ama bunu bizim için onaylayacak birilerine ihtiyacımız vardı. McLaren gibi büyük markalarla sponsorluk anlaşmaları yaparken üçüncü taraflardan destek alır, dahili ekipleri ve avukatları aracılığıyla durum tespit süreci yürütürler. McLaren, uzun bir durum tespiti sürecinden sonra OKX’in temiz bir şirket olduğuna kanaat getirdi. Bu bizim için gurur verici. McLaren bizi geliştirdi. Özellikle futbol kulüpleri sponsor seçimi süreçlerinde oldukça katı ve düzenli. Bu anlamda Manchester City ile de benzer bir süreç yaşadık ve onlardan onay almak da gerçekten önemliydi. Daha da önemlisi ise bu markaların eriştikleri topluluktu. Spor, yarış ve futbol konusunda çok tutkulular ve iki marka arasındaki ilişki, bu markaların topluluklarıyla bağlantı kurmamıza yardımcı oluyor.

FTX krizinden sonra kripto para borsalarında şeffaflığın önemini daha iyi anladık. Peki OKX’in şeffaflık açısından en önemli özelliği nedir?

Kısa bir örnekle açıklamaya çalışayım: Benim ABD merkezli bir fintek uygulaması olduğuma karar verdiğinizi varsayalım. Maaşınızı benim uygulamama koymayı ve burada biriktirmeyi kararlaştırdınız. Arayacağınız en önemli şey nedir? Varlıklarınızın güvende ve erişilebilir olduğundan emin olmak istersiniz, en temelde buna ihtiyaç duyarsınız. Tabiri caizse, geri kalan her şey, kahvenin üzerindeki krema gibidir. 

Dünyadaki çoğu insan geceleri rahat uyuyabilmek için, varlıklarını saklayabilecekleri güvenli bir yer arıyor. Bankalara baksak, insanların bankalara güveninin kalmadığını biliyoruz. Dünyanın en büyük bankalarından biri batsa, kime güvenebilirsiniz? Bu yüzden, rezerv kanıtının arkasındaki fikrin, bu harika teknolojinin kriptoda var olduğunu düşünüyorum. Yalnızca güvene dayalı olmayan sistemler oluşturabileceğimizi dünyaya göstermek için bu teknolojiyi kullanmak istiyoruz. Yani rezervlerimizin teknik kanıtını gösterirsek, rezervlerin olup olmadığını tartışma konusu olmaktan çıkarırız. Böyle bir durumda denetim şirketlerine de ihtiyaç duymayız. Teknik rezerv kanıtımız, rezervlerin mevcudiyetini ispatlamaya yeter.

manchester-city-okx

Biz OKX olarak iki şey arzuluyoruz. Birincisi, müşterilerimiz bize güvenebilir. Varlıklarınızı koyduğunuzda, o varlığın birebir karşılığının OKX'te bire bir oranı olduğunu bilirsiniz. Ama daha da önemlisi, geleneksel bankalarda bu, kayıtlara geçebilir. Geleneksel bankalar bu teknolojiden korkmamalı, aksine bu teknolojiye bakmalı ve onu nasıl uyarlayacağımızı düşünmeli. Bir bankaysam ve bunu yapmazsam, önemsizleşeceğim konusunda daha çok endişelenirim. Çoğu insan bir banka kullanmayacak. Bu yüzden umudumuz, rezerv kanıtının hepimiz için daha iyi bir dünya yaratması. Geleneksel bankacılık ve kripto arasında, rezerv kanıtının gerçekten önemli bir alıştırma olduğunu düşünüyorum. Bunu başardığımızda, üçüncü bir tarafın denetimine ihtiyaç duymayız. Zira onlar da hileli olabilir. Orada da yolsuzluk olabilir. Oldu da. Kanıt rezervleri konusunda bu kadar tutkulu olmamızın nedeni bu. Bunun sadece kripto veya FTX sonrası için önemli olduğunu düşünmüyoruz. Tüm dünyanın benimsemesinin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bizi yakından ilgilendiren kısma geliyoruz. OKX, Türkiye’de nasıl bir strateji ile inşa edilecek? OKX Türkiye’deki kullanıcılara neler vaat edecek? Kendisini bir kripto para borsası olmanın ötesinde nasıl konumlandıracak, nasıl tanımlayacak?

Öncelikle, kendimizi bir kripto para borsasından daha fazlası olarak tanımlamak, tüm kontrolü kullanıcılara vererek kendimizi bu pazarlara aralanan bir kapı olarak konumlandırmak istiyoruz. Kullanıcılara indirebilecekleri bir yazılım, bir Chrome uzantısı veya bir masaüstü uygulaması sunacağız. Peki tam kontrolü nasıl vereceğiz? OKX ile tam kontrole sahip olursunuz, kendi bankanız olabilirsiniz. Bir buton kullanarak Web3 moduna geçebilirsiniz.

Bu sebeple ilk önce Türk halkına bizim sadece bir alım satım platformu olmadığımızı anlatabilmek istiyoruz. Biz bir “hizmet olarak yazılım”ız. Yazılımımız, insanların kripto pazarlarına kendi ihtiyaçlarına göre, diğer herkesin sunduğundan daha fazla kontrolle erişmesine olanak tanıyor. İkincisi, Türk vatandaşlarının nerede olduğunu, neye ihtiyaç duyduğunu anlıyoruz. Türkiye’de gerçekten yüksek bir enflasyon var. İnsanların, varlıklarının değerlerini korumakla kalmayıp, onu enflasyon oranından daha hızlı büyüten finansal araçlar bulmaya ihtiyaç duyduklarını anlıyoruz. Bu yüzden, kripto pazarlarının temel değerinin, bunların erken pazarlar olması ve insanların katılabilmesi olduğunu düşünüyorum.

New York Borsası'nda bir şirketi halka açarsanız, kim daha çok kazanç elde eder? Çoğunlukla bankacılar, sigortacılar… Sade vatandaşın bu anlaşmalara erişimi kısıtlı. Bir bankacı ya da hedge fonu olmalısınız ve milyarlarca dolar akıtmalısınız. Kripto pazarlarını özel kılan ise herkese açık olmasıdır. Yenilik yapan ve güzel teknoloji yaratan eski bir şirkete erişmek için bir bankacı veya Wall Street'te olmanıza gerek yok, bu da tüm perakende yatırımcıların katılımcı haline geldiği anlamına geliyor. Ve şirket büyüdüğünde veya daha fazla yenilik olduğunda, sadece Wall Street'teki bankacılar değil, tüm değer büyüyor. Bu bağlamda ikinci amacımız, Türk insanının değer üretebilmesi için bu pazarlara erişmesini sağlamak. 

En önemli olduğunu düşündüğüm üçüncü şey ise şöyle… Ben aslen Pakistanlıyım. Suudi Arabistan'da büyüdüm. Türkiye'de pek bulunmamama rağmen Türk kültürünü biliyorum. Pakistanlı olduğum için benim için o kadar zor değil. Bu kültürler arasında pek çok benzerlik var. Ayrıca Türkiye'deki ekonomik sorunlar Pakistan'dakilere çok benziyor. Bu sebeple insanları anlıyorum. Yerel pazar ekibimizdeki tüm arkadaşlarımızın bildiği ilk ve en önemli şeyin, güven tesis etmemiz gerektiği olduğuna neredeyse eminim. Bunun zaman alabileceğinin farkındayız. Kendimizi doğru bankacılık ortakları, doğru iş ortakları ve influencer’larla çok dikkatli bir şekilde ilişkilendirmemiz, doğru çalışanları işe almamız gerektiğini biliyoruz. Bu uzun bir yolculuk. Hoş, güven inşa etmenin kestirme yolu yok. 

Eklemek istediklerinizi paylaşır mısın?

OKX olarak yürüttüğümüz pazarlama faaliyetlerinin ilk amacı insanları eğlendirmek. Kriptonun genelinde olan şeyin sıkıcı reklamcılık pratikleri olduğunu düşünüyorum. Pek çok insan eğitimden, finansal okuryazarlıktan bahsediyor. Doğru fakat eğitimden önce insanların ilgisini çekmek gerekiyor. Sokakta yürürken dahi ne kadar çok pazarlama materyaline maruz kaldığınızı düşünün. Bu yüzden, büyük bir fırsat olarak gördüğümüz kripto markalarının doğru yapamadığı ilk önemli şeyin insanları eğlendirmek olduğunu düşünüyorum. Onları eğlendirir ve benzersiz bir şey yaratırsanız, size bir şans verirler. Size bir şans verdiklerinde, hizmetleriniz hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmak için ürün pazarlaması çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir