Lezzet yolculuğunun yeni durağı: "Big KFC Burger"

Modern yaşamın beraberinde getirdiği hızlı yeme eğiliminden esinlenerek pazarlama stratejisinin kalbine lezzet yolculuğunu konumlandıran KFC Türkiye, yepyeni Big KFC Burger ile tavuk severlerin karşısında. KFC Türkiye CMO’su Özkan Özyavuz ve kampanyanın yaratıcı ajansı BLAB ile reklam filminin perde arkasını konuştuk.

İŞ Gıda çatısı altında hizmet veren KFC Türkiye, en yeni lezzeti Big KFC Burger ile tavuk severlerin karşısında. Yeni reklam filmi ile tanıtılan Big KFC Burger, özel ekmeğinden taşan kocaman çıtır filetosu ile KFC’nin ayrıştırıcı lezzetini üst seviyeye taşıyor.  

30 yılı aşkın süredir Türkiye’de lezzet severlerle buluşan KFC'nin yeni ürünü Big KFC Burger’in reklam filminde, lezzetli ötesi lezzetlerin tercümanı olmaya ant içmiş Yeminli Lezzet Tercümanı Kemal Fuat Civelek’i bu kez yepyeni Big KFC Burger’in lezzetini tercüme ederken görüyoruz. Ekmeğinden taşan KFC’nin en büyük filetosuna sahip Big KFC Burger filmin başrolünde yer alırken, reklam filminde canlı yayın kurgusu ile ilk kez yeniyor. Misafir iç görülerinden hareketle hazırlanan kampanya lansman filmi, aynı anda beş ulusal kanalda roadblock ile yayına girerken, dijital platformlardan da destekleniyor. Kampanya, TV ve dijital ile eş zamanlı olarak Big KFC Burger’in ünitelerden taşan görselleri ile İstanbul’un ana arterlerindeki açık hava mecralarında da dikkat çekiyor.  

KFC Türkiye CMO'su Özkan Özyavuz: "KFC tutkunlarının iştahını kabartmayı hedefledik"
Pazarlama alanında attığımız her adımın arkasında misafir iç görülerine dayandırdığımız veri odaklı stratejimiz yatıyor. Tüketici araştırmalarımızda misafirlerimizin ayrıştırıcı lezzetimizin altını çizmesinden hareketle lezzeti çok duyulu şekilde ele almak için yürüttüğümüz hassas planlamaları ve eforu, yeni ürün lansmanımızın iletişim stratejisine de taşıdık. Filmimizin baş rolüne; ekmeğinden taşan kocaman filetosuyla öne çıkan yeni ürünümüz Big KFC Burger’i konumlandırdık. Geçtiğimiz yılın sonunda ilk Yeminli Lezzet Tercümanı filmimizde hayat bulan ve reklam araştırmalarımızda hedef kitlemizde olumlu yankılarını gördüğümüz Kemal Fuat Civelek karakterimiz, eğlenceli anlatımıyla lezzet yolculuğumuzu zirveye taşıyor diyebilirim.  

İletişim kampanyamızı üç fazda hayata geçirdik. Titizlikle çekimlerini yürüttüğümüz burger odaklı görüntülerden oluşan teaser filmimiz ile KFC tutkunlarının iştahını kabartmayı ve “ilk kez yenecek” mesajıyla izleyicilerde merak uyandırmayı hedefledik. Tavuk severler için haber niteliği taşıyan yeni burgerimizin beş ulusal kanalda roadblock ile hayat bulan “canlı yayın” lansman filminde Kemal Fuat Civelek, burgeri ilk yiyen kişinin heyecanına tercüman oldu. İletişim kampanyamızın devamında ise Yeminli Lezzet Tercümanımız, izleyicileri filmin sonunda yüz binlerce burger sipariş verenlerden biri olmaya davet etti. “Bu lezzeti kaçırma” çağrısı yapıp bir grubun parçası olma isteği (social proof) yaratarak, FOMO etkisinden faydalandık.  

"Big KFC Burger ilk günden itibaren yoğun bir ilgiyle karşılandı"
Mutfağımızın en büyük tek parça çıtır tavuk filetosuna sahip Big KFC Burger; ilk günden itibaren tüketicilerimiz nezdinde çok yoğun bir ilgi ile karşılandı. Lansman gecesi bir misafirimiz, Big KFC Burger’in 21.00’de satışa açılmasını restoranda dakikalarca bekledi. Sonunda ise yeni burgerin bugüne kadar yediği en lezzetli tavuk burger olduğunu dile getirince, bir kez daha lezzet yolculuğumuzdaki her adımda pusulamızı misafirlerimize çevirmenin mutluluğunu hissettik. Reklam araştırmamızda; Big KFC Burger’i odağa aldığımız lezzetli, iştah açıcı görüntülerin de etkisiyle izleyenlerde KFC'den yeme isteği oluşturduğumuzu görüyoruz. Big KFC Burger, doyuruculuğunun yanı sıra erişilebilir fiyatıyla da tercih ediliyor ve tüm iletişim çalışmalarımızın katkısı ile ilk günden itibaren yüksek performansı ile öne çıkıyor. TV ve dijital stratejimizle eş zamanlı olarak ekmeğine sığmayıp taşan çıtır tavuk filetomuzu açık hava ünitelerine de taşıdık. Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Kozyatağı, Beşiktaş ve Bağdat Caddesi gibi kalabalık ve kilit lokasyonlarda yer alarak esprili iletişim tonumuzun daha çok kişiye ulaşmasını sağladık. Big KFC Burger’in ünitelerden taşan görselleri pazarlama dünyasında farklılaşan bir iş olurken, tüketicilerimizden eğlenceli bir çalışma olduğuna dair güzel yorumlar duymamızı sağladı.

BLAB Kurucu Ortağı Viktor Kuzu: "2022'de de kulağımız daima misafirlerimizde olacak"
Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da kulağımız daima misafirlerimizde olacak. Hedef kitlelerini yakından tanımak için çabalayan, onlara yönelik terzi işi planlar yaratarak iletişim stratejisini şekillendiren bir pazarlama ekibiyiz. Önümüzdeki süreçte de markamızın gerçek, cesur ve eğlenceli DNA’sını, iletişim stratejimizde samimi dilimiz ile örmeye devam edeceğiz. 2022’de hedefimiz, 15 yeni ilde, toplamda 100’den fazla yeni restoran açılışı gerçekleştirerek, lezzetimizi Türkiye’nin dört bir köşesindeki misafirlerimizle buluşturmak. Bunu yaparken dijitalleşme yolculuğumuz kapsamında KFC markasının zihin payını artırmak en büyük önceliklerimiz arasında yer alıyor. 

KFC sunduğu lezzetlerin yüksek standartları ve orijinal tarifleri ile bu alanda beklentileri fazlası ile karşılayan bir konumda. Hem Lezzet Korosu hem de Yeminli Lezzet Tercümanı projelerimizde, KFC’nin yüksek lezzet standartlarını ekran başındaki izleyiciye hatırlatmak ve algılatmak için yola çıktık. Bu yolculuğun henüz ilk aylarında KFC’nin sahip olduğu yüksek lezzet standartlarını bile daha yükseğe taşıyan yeni ürünü Big KFC Burger’in lansmanı bizim için çok önemliydi. Big KFC Burger, özel glazed ekmeği ve özel çıtır tavuk filetosu ile KFC lezzetini burger formunda çok farklı bir noktaya taşıyordu. Tüm dünyada çok sevilen ve yüksek seviyede talep edilen bu formatın ülkemizdeki tanıtımı için KFC iletişim kampanyalarının sözcüsü rolündeki Yeminli Lezzet Tercümanımıza yine önemli bir görev düşüyordu.

Yeminli Lezzet Tercümanı, KFC yiyen kişilerin yaşadıkları deneyimi sözel olarak izleyicilere anlatma görevini bir süredir başarı ile üstleniyor. Karakterimiz, markanın yeni ürünü Big KFC Burger yeme deneyimini de büyük bir başarı ile ekran başındaki milyonlar için tercüme ederek, Türkiye'de çok geniş kitlelerin çok kısa zamanda bu yeni KFC lezzeti ile tanışması için hedef kitleye ilham ve motivasyon verdi. 

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir