Kullanıcıların dijitalle yakınlaşması pazarlama teknolojilerinin gücünü artırdı

Scope Digital Managing Partner'i Utku Kuşçu ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2023'ün başvurularının başladığını sizlerle paylaşmıştık.

Teknoloji Ödülleri Kategorileri, Kullanım Kategorileri, Mecra Kategorileri, Sektörel Kategoriler ve Özel Kategoriler olmak üzere 5 ana kategori altında toplamda 62 kategoride sahipleriyle buluşacak ödül töreninde, Teknoloji Ödülleri & Özel Kategoriler Bölümü jüri görevini üstlenecek olan Scope Digital Managing Partner'i Utku Kuşçu ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Teknolojinin çok hızlı değişimi, pazarlama sektörünü de çok etkiliyor
Teknolojinin çok hızlı değişimi, pazarlama sektörünü de çok etkiliyor. Yeni mecralar, yeni dijital ürünler, yeni teknolojik gelişmeler; çok hızlı bir şekilde pazarlama alanına etki ediyor. Örneğin: Yapay zekâ tarafından oluşturulan görseller, yapay zekâ destekli daha da gelişmiş chatbot’lar geçen sene çok daha yüksek bir oranda markalar ve kullanıcılar tarafından kullanılmaya başladı. Geçmişte 4-5 senede yaşanan kırılımlar, sürekli hızı artan teknoloji gelişimi sayesinde aynı sene içerisinde bile değişimlere uğrayabiliyor.

Gelecek dönemlerde pazarlama teknolojilerinde, yapay zekânın kullanım alanlarının artması ve daha erişilebilir olmasıyla trendinin daha da artacağını düşünüyorum. Pazarlama teknolojilerinde yapay zekâ tarafından geliştirilen içeriklerin çok daha fazla kullanılacağını düşünüyorum. Ayrıca yerli otomobilin de hayatımıza girmesiyle nesnelerin interneti kavramının toplumumuzda anlam kazanacağını, bir çok pazarlama teknolojisinin nesnelerin interneti ile hayatımıza gireceğini inanıyorum.

Kendini çağın gereksinimlerine adapte edemeyenler çağın gerisinde kalarak güç kaybedecek
Her konuda adaptasyonun, dönüşümün çok önem kazandığı bir devirde yaşıyoruz. Kendini çağın gereksinimlerine adapte edemeyen spor kulüplerinden, kurumsal firmalara; startuplardan pazarlama teknolojilerine her kavramın çağın gerisinde kalarak güç kaybedeceği ve hatta yok olacağı bir dönemdeyiz. Kullanıcıya doğru şekilde ulaşamayan, pazarlama stratejilerini çağa uyduramayan her markada bu dönüşümden olumsuz etkilenerek çıkacaktır. Markalar kendilerini, pazarlama stratejilerini, departmanlarını dönüşüme uygun olarak güncellemeliler.

Kısıtlı insan kaynağı ile doğru kararları vermek mümkün değil
Teknoloji her zaman insanlığı daha ileri götürdü, pazarlama da MarTech sayesinde yenilenmiş, gelişmiş ve daha ileri gitti. Gelişime daha hızlı uyum sağlamış markalar, rakiplerini yakalamış veya aralarındaki farkı açtı. Geleneksel pazarlama anlayışının geride kaldığı, sürekli değişen mecra ve mecraya adaptasyon sağlamanın gerektiği günümüzde markalar ve ekipler bu gelişimi kendi içlerinde de sağlamalıdır. Bu devrimin en önemli getirilerinden biri, markaların pazarlama ekiplerine getirdiği büyüme zorunluluğudur. Çok daha fazla verinin, analizin, raporun, teknolojinin, hatta iş ortağının olduğu bu pazarda kısıtlı insan kaynağı ile doğru kararları vermek mümkün değil. Firmaların departmanlarını yenilemek, eğitmek ve büyütmek zorunda kalması sektördeki en büyük gelişimlerden bir tanesidir.

Pazarlama teknolojilerinin sürekli bir gelişim ve dönüşüm içerisinde olmasının sektörel açıdan doğurduğu rekabeti birçok alt başlık ile değerlendirebiliriz:

  • Rekabet eden pazarlama teknolojileri
  • Rekabet eden geleneksel pazarlama ve yeni nesil pazarlama
  • Ve son olarak rekabet eden markalar

Teknolojide, dijitalde yaşanan her yenilik yeni bir pazarlama yöntemini hayatımıza sokmaktadır. Bu yöntem için geliştirilmiş pazarlama araçları ve bunları geliştiren firmalar birbirleri ile kıyasıya rekabet etmektedir. Bu rekabet, pazarlama araçlarının gelişmesini; markaların daha kaliteli hizmet almasını, daha doğru case’ler ile kendilerine uygun yöntemi belirlemelerini sağlıyor.

Markaların sektör içinde birbirleri ile rekabetinde ise MarTech oyun değiştirici olarak konumlanmakta. Geleneksel pazarlama, güçlü olanın avantajlı olduğu bir kavramken; yeni nesil pazarlama sayesinde yeni kurulmuş bir firmanın veya startup’ın doğru stratejiler, doğru hedeflemeler ile çok kısa sürede, çok makul bütçelerle devlerle rekabet edebilir duruma gelmesi mümkün. Bu da MarTech’in en heyecan verici özelliklerinden bir tanesi.

Kullanıcıların dijitalle yakınlaşması pazarlama teknolojilerinin gücünü artırdı
Pandemide, evlere kapanılan; dışarı çıkılamayan günlerde çok daha fazla insan internet erişimine, mobil uygulama kullanımına, online satış ve pazarlama deneyimlerine maruz kaldı. Pandemi kısıtlamaları ortadan kalktığında bile yaşanılan bu deneyim, dijitalleşme hâlâ kullanıcılar ile hayatın içinde. Artan pazar ve kullanıcı sayısı, kullanıcıların dijitalle yakınlaşması, mobil deneyimin çok daha artması; pazarlamanın ve pazarlama teknolojilerinin gücünü artırdı.

İnsanlığın ilk çağından beri en büyük olumsuzluklar bile etkileşim sayesinde insanlığın gelişimine büyük katkı sağladı. İlham veren, fark yaratan işleri görmek, değerlendirmek; pazarlama teknolojilerine çok büyük katkı sağlıyor. Böyle bir yarışma ile bizlerde markaların ve ajansların nasıl pazarlama teknolojileri kullandıklarını, sektöre nasıl katkı verip, geliştirdiklerini görebiliyoruz. MarTech yarışması bu yüzden sektör için çok önemli bir konumda.

MarTech Awards 2023 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir