KitKat'ın hüsranla sonuçlanan yapay zekâ reklamı

KitKat, yapay zekânın ürettiği hüsranla sonuçlanan reklam içeriklerini kampanyaya dönüştürdü.

Yapay zekâ birçok yerde iş akışını hızlandırırken KitKat'ın yeni kampanyasında olduğu gibi bazen olumsuz sonuçlar da doğurabiliyor. 

Yeni reklam kampanyası için tüketicilerinin önerisini dikkate alarak yapay zekâdan yararlanmak isteyen KitKat için işler pek de yolunda gitmedi. Yaratıcı danışmanlık şirketi Wunderman Thompson Avustralya'daki ajans çalışanları, yapay zekâyı kavramsal reklamlar hazırlamak üzere görevlendirdi. Yaratıcı ekip daha sonra AI tarafından yazılmış senaryoları sanat üreticisine ve ses sentezleyiciye besleyerek fikirleri hayata geçirdi.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KitKat Australia & New Zealand (@kitkatanz)'in paylaştığı bir gönderi

Ajansın açıklamasına göre, sonuçlar beklenenden kötü oldu. Tüketicilerin önerisiyle yapay zekâ yardımıyla reklam metni hazırlayan marka, vasat içeriklerle karşı karşıya kaldı. Aynı şekilde, metinden esinlerek hazırlanan görüntüler de en iyimser durumda bile tüyler ürperticiydi. 

Yapay zekânın ortaya koyduğu istenmeyen sonuçların ardından yaratıcı ajans, sonuçları değerlendirerek kampanyaya yeni bir yön verdi. Elde edilen verilerle kampanya hazırlayan Wunderman Thompson Avustralya'nın Baş Yaratıcı Sorumlusu João Braga, "AI ile biraz eğlenmeye karar verdik ve ortaya bu sonuçlar çıktı" açıklamasında bulundu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir