Kitap satıcılığından kozmetik devi olmaya giden yolculuk

Avon’un kurucusu David H. McConnell’ın, kapı kapı dolaşarak satmaya çalıştığı kitapların yanında eşantiyon olarak verdiği parfümlerin daha çok ilgi gördüğünü fark etmesi, ilham verici bir marka hikâyesinin başlangıcı oldu.

Kozmetik ve güzellik markası Avon’un kurucusu David H. McConnell, iş hayatına 1880’li yıllarda kapı kapı gezip kitap satmaya çalışarak başladı. McConnell, erkenden işe koyuluyor ve gün boyunca ev kadınlarına elindeki kitapları tanıtarak satmaya çalışıyordu. Başta kitap satışları beklediği gibi gitmeyen McConnell, bir eczane ile anlaştı ve insanları kitaplarını satın almaya teşvik etmek için eşantiyon olarak parfüm vermeye başladı. 

Müşterilerine eşantiyon olarak parfüm vermesinden bir müddet sonra kadınların parfüme kitaplardan daha çok ilgi gösterdiğini fark eden McConnell, böylece kitap satmayı bırakıp parfüm şirketi kurmaya karar verdi.1886 yılında New York’ta "California Perfume Company" adında kurduğu parfümeri şirketi, 1928 yılından sonra Shakespeare'in doğduğu yer olan Stratford-on-Avon'dan ilham aldı ve Avon olarak anılmaya başladı.

Kendi ürettiği parfümleri çevre illere ve eyaletlere götürmeye başlayan ve satışları giderek artan McConnell, Persis Foster Eames Albee adında bir satış temsilcisi ile çalışmaya başladı. Başta, müşterilerin evlerine giderek parfüm satmaya çalışan Albee, satış yapmak için kendine bir satıcı kadın ekibi kurdu. Persis Albee'nin satış ekibini eğitip ekibi giderek büyütmesiyle Avon’un devasa kadın satış temsilcisi ağı doğmuş oldu. Avon'un uyguladığı doğrudan satış yöntemi, kadın istihdamının son derece düşük olduğu bir dönemde, kadınlara ev dışından çalışma şansı verdi.  

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir