Kişisel Verilerinizi Para Birimi Olarak Kullanabileceğiniz Otomat

Tüm uzmanlar verinin artık yeni para birimi olduğunu teorileştirirken, 2019'dan beri Accenture'un bir parçası olan Shackleton, bu teoriyi pratiğe dökerek yeni bir projeye imza attı. Ürünlerin verilerle ödendiği dünyanın ilk otomat makinesi olan Data Pro Quo ile uygulamaya koydu.

Shackleton isimli firma projeyi hayata geçirebilmek için, makineleri inşa etmek için Accenture Interactive'in inovasyon ekibi Kenai Workshop ve otomat makineleri sektörünün önde gelen çok uluslu bir şirketi olan Evoca Group ile işbirliği yaptı. B2B ortamları için tasarlanan proje, yeni iş paradigmasını uygulamanın ve danışmanlığın gelecekteki projelerini iyileştirmek için kullanmak üzere gerçek verileri yakalamanın da bizce ötesine geçiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=uN3-5fydgFw&t=4s

Otomat makinesi tamamen kişisel bilgilerin verilmesi ile çalışıyor. Makineyi kullanmak isteyen kişiler otomat ekranına e-posta adresini yazarak bir smoothie, işi ile ilgili bir soru yanıtlayarak bir atıştırmalık ve hatta bir anket doldurarak Airpod bile satın alabiliyor.

Diğer herhangi bir otomat makinesinde olduğu gibi, kullanıcı satın almak istediği ürünü seçiyor, ancak ödeme zamanı geldiğinde, otomata bir para veya jeton atmak yerine, bir dizi basit soruyu yanıtlıyor. Böylece ileride veriye dönüştürülebilecek olan bilgiler toplanmış oluyor.

Siz bu otomat hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir