Kişisel bilgilerimiz açık artırmada satılıyor

Apple yayınladığı reklam filminde, kişisel bilgilerimizin başka şirketlere açık artırmada satıldığını söylüyor.

Teknoloji kullanımının artması ile kişisel verilerimizin güvenilirliği de bir o kadar risk altına girdi. Kullandığımız uygulamalar, arama motorları ve çerezler belirli yollarla kişisel bilgilerimize erişmek istiyor. Bunun asıl nedeni, kullanıcılar hakkında belirli bir veri kümesi ve bir nevi müşteri profili oluşturmak. Peki ya kişisel bilgilerimiz güvende değilse, hatta bir açık artırmada başka şirketlerin yararlanması için satılıyorsa?

Teknoloji devi Apple, reklam filmlerinde veya tanıtımlarında kullanıcı gizliliğini öne çıkaran ve bu konuda 'iyi' olduğunu iddia eden bir şirket. Geçtiğimiz günlerde yayınladığı reklam filmiyle Apple, bu konuya oldukça önem verdiğini teyit etmiş oldu. Yayınlanan 'Veri Müzayedesi' adı reklam filminde, 'DUBIOUS' adı bir müzayede evinde, genç bir kadının yaptığı alışverişlerden maillerine kadar, kişisel bilgilerini içeren pek çok dijital verisinin açık artırmada satıldığını görüyoruz. Ardından, yapılan açık artırmaya şahit olan kadın, satış esnasında iPhone gizlilik ayarlarını etkinleştiriyor ve kişisel verilerinin ifşa edilmesinin ve satılmasının önüne geçiyor. 

Reklam filminin en akılda kalıcı noktası, verilerimizin para karşılığında başka şirketlere satılıyor olması. Apple yayınladığı reklam filmiyle, rakiplerini eleştirdiğini belki de suçladığını düşünebilirsiniz. 'Veri Müzayedesi' isimli reklam filmi, Apple'ı bu kulvardan uzak tutuyor gibi görünse de, güvenip güvenmemek size kalmış.

Türkiye metaverse'e hazır mı? [Araştırma]

Kuantum Araştırma’nın Pazarlamasyon için gerçekleştirdiği “Metaverse Kavramı Araştırması”; toplumda ve işletmelerde metaverse kavramı konusundaki algıya ve bilgi düzeyine ışık tutuyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir