Kendimi Ördek Gibi Hissediyorum: DuckDuckGO!

Google’ın reklamdan çok müşteri odaklı olduğu zamanları hatırlatan bir arama motoruyla karşı karşıyayız! Meşhur ‘I’m feeling lucky’ butonunu ‘I’m feeling ducky’ olarak hayata geçirecek kadar da esprili!

Geçtiğimiz aylarda ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) gizli istihbarat operasyonlarını içeren ‘PRISM’ programının ortaya çıkmasının ardından, ABD başta olmak üzere dünya çapında internet kullanıcılarının arama motorlarına olan güveni kırıldı. Bu yüzden kişisel bilgilerini kaydetmeyen bir arama motoru kullanmanın peşinde olan kullanıcıların imdatlarınaysa duckduckgo.com yetişti!

ABD’de yaşanan skandalın ardından aralarında tarayıcı ve arama motoru piyasasında yer alan Apple, Google ve Microsoft gibi şirketlerin NSA ile bilgi paylaştığına yönelik haberlerin ortaya çıkmasıyla birlikte duckduckgo.com’un kullanıcı sayısında büyük bir artış yaşandı. Çünkü bu site rakiplerinin aksine kullanıcı bilgilerini kayıt altına almıyor. Çıkan sonuçları filtrelerden geçiremediği için de tüm kullanıcılara da eşitlik sağlıyor.

Amerika merkezli sitenin CEO’su Weinberg, “İnsanların hiçbir zaman takip edilmek istemediklerini biliyoruz. İnsanların istedikleri sonuçlara ulaşırken aynı zamanda gerçekten gizliliğe sahip olmayı tercih etmesi hiç şaşırtıcı değil” dedi. “Hükümet hiç kapımıza gelmiyor, gelse de verecek bir şeyimiz yok çünkü gizlilik politikamız bunu gerektiriyor!” diyen Weinber’in eğlenceli arama motoru Google’ı biraz korkutacak gibi...

Çok da güzel özellikleri varmış. Örneğin;

https://duckduckgo.com/?q=family+guy+characters

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir