Kadına Şiddete Karşıyız!

Kadına yönelik şiddet tüm dünyada önüne geçilmeye çalışılan en büyük sorunlardan birisi. Aile içi şiddetin de bir parçası olan bu türdeki şiddet olaylarına dikkat çekmeye çalışan sivil toplum örgütleri, kuruluşlar, dernekler birçok başarılı çalışmaya imza atarken, bunları destekleyen medya kuruluşları da bilinçlenmeyi artırıcı rol üstleniyor. Bu rolü başarı ile yerine getiren ajanslar da bilinçlenmeyi körükleyen etkenler olarak karşımızda.

Dünyada bu konu ile ilgili başarılı örnekler sırayla gelmeye devam ederken, yakın dönemde iki örnek dikkatimi çekti. Bu örneklerden ilki Almanya'dan. Medeniyetin göbeği Avrupa'nın önemli ülkelerinden Almanya'da bu sorun ciddi boyutlarda hem de hiç fark edilmemesine karşın. Her dört evden birinde yaşanan bu sorun, medeniyetin beşiği Avrupa'da hiç istenmeyen bir durum olduğu için bu bilinçlenme kampanyası 'The Truth' hayata geçirilmiş. McCann Almanya kampanya çerçevesinde Berlin'de bir alışveriş merkezinde bir stant hazırlamış. Stantta ücretsiz makyaj yapılan kadınlara hayatlarının sürprizi yapılmış. Hoş bir sürpriz olmayan bu sürprizle, ücretsiz yapılan makyajda darp edilmiş izlenimi verilmiş. Şaşkınlıktan ne yapacağını bilmeyen kadınlara, bilgilendirici metinler tabi ki gecikmemiş. Her dört evden birinde yaşanan bu soruna belki de en güzel çekilebilecek dikkati McCann Almanya bulmuş, insanları dahil etmek. Yani yaşatmaya dayalı bir deneyim ile bilgilendirmek şeklinde en etkili yöntem kullanılmış.

http://www.youtube.com/watch?v=fXQ6Vtoag3k

Bir başka örnek de Suudi Arabistan'dan geldi. Suudi Arabistan'da uygulanan ilk çalışma olan bu reklam kampanyasında, kültürün etkisiyle kapanmış bir kadın görüyoruz. Kara peçesinin arkasından görülen iki gözlerinden biri ise darp edilmiş. Gördüğünde insanın içine işleyen bir duygusallık katılan bakışları da kadının çaresizliğini yansıtmış. Memac Ogilvy imzasıyla hazırlanan bu ilk çalışma bilinç düzeyini bir hayli yükseğe çekecek gibi duruyor, Suudi Arabistan'da.

suudi-arabistan-da-kadina-yonelik-siddete-karsi-ilk-kampanya-1

Tüm dünyanın ortak bir sorunu olan kadına yönelik şiddet her geçen gün artan bilinç düzeyiyle tarih olma yolunda ilerleyecek gibi gözüküyor. Bu başarının altında ise hem sivil toplum örgütlerinin hem de ajansların ortak imzası bulunacağına hiç şüphe yok.

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir