Jeff Bezos, servetinin büyük bölümünü hayır kurumlarına bağışlayacak!

Amerikalı milyarder Jeff Bezos, 124 milyar dolarlık servetinin çoğunu "iklim değişikliğiyle mücadele" için bağışlamak istediğini söyledi.

Dünyanın en zengin dördüncü insanı olan, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, CNN'e verdiği bir röportajda, 124 milyar dolarlık servetinin çoğunu "iklim değişikliğiyle mücadele" için bağışlamak istediğini söyledi. CNN muhabirinin, hayır kurumlarına bağış yapıp yapmayacağını sorması üzerine Bezos, “Evet, bunu yapacağım” diyerek iklim değişikliğiyle mücadeleyi ve “dünyayı birleştirebilecek insanları” desteklemeyi amaçladığını söyledi.

CNN muhabiri: "Bu bağışı yaşarken mi yapacaksınız?"

Katıldığı program aracılığıyla servetinin bir kısmını bağış yapacağı bilgisini ilk kez paylaşan Bezos, sunucunun "bu bağışı yaşarken mi yapacaksınız?" sorusuna yine "evet" yanıtını verdi. 

jeff-bezos-1

Bezos daha önce, varlıklı insanları servetlerini hayır işlerine bağışlamalarını teşvik amacıyla Warren Buffett ve Bill Gates tarafından başlatılan ''Giving Pledge'' adlı kampanyaya katılmadığı için eleştirilerin odağı olmuştu. Bunun yanında Amerikalı milyarder, iklim ve doğayla ilgili sürdürülebilir çözümleri finanse etmek için kurduğu Earth Fund’a 10 milyar dolar bağışlayacağını duyurmuş ancak servetinin geri kalanıyla nasıl bağışlarda bulunacağıyla ilgili detayları açıklamamıştı.

Bezos'un servetinde büyük kayıp!

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, 123,9 milyar dolarlık servete sahip Bezos'un bu sene yaklaşık 70 milyar dolarının eridiğini belirtmekte fayda var. Ayrıca Amerikalı girişimci, eski eşi MacKenzie Scott'tan boşanmasının ardından servetinin yaklaşık 12 milyar dolarını hayır kurumlarına bağışlamıştı. Röportaj sırasında hayırseverlik hakkında düşüncelerini diler getiren Bezos,Zor kısım, bunu etkili nasıl yapabileceğimizi bulmak. Amazon’u kurmak kolay değildi. Çok sıkı çalışma gerektirdi. Hayırseverlik de çok benzer. Bu yüzden parayı dağıtabilme kapasitesini geliştiriyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir