J.P. Morgan: "Apple, Netflix'i Satın Almalı"


  • Çok uluslu yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi J.P. Morgan, Apple'ın Netflix'i satın alması gerektiğini düşünüyor.
  • J.P. Morgan, Apple'ın Netflix'i bünyesine katmak için en az 189 milyar dolar ödemesi gerekeceğini belirtiyor.
  • Netflix'in şu anki piyasa değeri 148 milyar dolar ve şirketin 7 milyar dolar tutarında bir net borcu var.
  • J.P. Morgan, teknoloji devi Apple'ın, Netflix'in yanı sıra Activision Blizzard ve Sonos şirketlerini de satın alması gerektiğini ifade ediyor.
  • İlgili Yazı: Netflix, Müşterilerinin Yarısından Fazlasını Ne Yaparsa Kaybeder?

Geçtiğimiz yılın daha ilk günlerinde Apple'ın Netflix'i satın alacağına dair söylentileri sizlerle paylaşmıştık. Ve şimdi bu iddialar yeniden konuşulmaya başlandı. CNBC'nin paylaştığı habere göre, Apple'ın yaklaşık olarak 250 milyar dolar tutarından bir nakit parası var ve çok uluslu yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi J.P. Morgan, şu sıralarda Apple'ın bu parayı Netflix'i satın almak için kullanma ihtimali üzerine kafa yoruyor.

https://pazarlamasyon.com/apple-iklim-degisikliginin-musteri-sadakatini-artirabilecegini-dusunuyor/

J.P. Morgan analisti Samik Chatterjee, bu satın almanın gerçekleşmesi durumunda, Netflix hissedarlarının büyük ihtimalle oldukça büyük bir kar payı elde edeceklerini ifade etti. Netflix'in şu anki piyasa değeri 148 milyar dolar ve şirketin 7 milyar dolar tutarında bir net borcu var. Yani bu, kar payının %20 oranında olması durumunda, Apple'ın Netflix'i satın almak için 189 milyar dolar ödeyeceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte J.P. Morgan, teknoloji devi Apple'ın, Netflix'in yanı sıra Activision Blizzard ve Sonos şirketlerini de satın alması gerektiğini ifade ediyor. J.P. Morgan, bu üç şirketin, Apple'ın stratejik satın alımlar gerçekleştirmesi için son derece uygun sektörlerde faaliyet gösterdiklerine dikkat çekiyor. Apple'ın özellike iPhone'lar ile sağladığı büyümenin son dönemde yavaşladığı göz önünde bulundurulacak olursa, şirketin farklı alanlara yatırım yapmasının tam zamanı olduğu söylenebilir.

https://pazarlamasyon.com/netflixin-yeni-pazarlama-stratejisi-interaktif-film-ve-dizi/

Chatterjee, Apple'ın Netflix'i bünyesine katmasının zor ve pahalı olacağını söylese de, online yayın platformunun, Apple'ın satın alması için en uygun şirket olduğuna dair üç neden paylaştı. İlk olarak, Netflix, Apple’ın Sony Pictures gibi geleneksel bir medya şirketi yerine, “içerik toplayıcısı” olma tercihine uyuyor. İkincisi Netflix'in abonelik modeli, Apple'ın hizmet gelir modeline uyuyor. Ve üçüncü olarak da her ne kadar zor olsa da, Netflix'i satın almak, Hulu ya da Amazon Prime'ı satın almaktan çok daha kolay olacaktır.

J.P. Morgan, Apple'ın kendi başına bir yayın hizmeti başlatmak yerine, halihazırda bu işi yapan bir şirketi satın alarak bu işe girmesi gerektiğini düşünüyor. Zira şirket, video yayını pazarının son derece rekabetçi olduğunu ve bu alana yeni giren şirketlerin etkin bir şekilde rekabet etmekte zorlanabileceklerini ifade ediyor. Bununla birlikte J.P. Morgan, olası bir Netflix satın almasının, Apple'ın reklam gelirlerini artırabileceğini de düşünüyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir