İzmir EXPO'yu Hakediyor - EXPO 2020 İzmir Tanıtım Filmi Üzerine

 

Bugün sosyal medyada bir videoyla karşılaştım. Video, İzmir'in EXPO 2020 adaylığı üzerineydi. Yurtdışında bulunduğum süreçte, Türkiye üzerine yaptığım sunumlarda, sunumlarımı videolarla desteklemek için çok çaba göstermiş, bu yolla insanları daha çok etkileyebileceğimi düşünmüştüm. Bu yüzden durmadan Türkiye'yi tanıtan videolar arayıp durmuştum. Özeleştiri yapmak gerekirse, sanırım tanıtım konusunda en büyük eksiklerimizden biri bu. Bence Türkiye'yi tanıtan videolarda, tam anlamıyla etkileyici olduğumuzu düşünmüyorum. Tam da bu ön yargılarla videoyu izlemeye başlamıştım. Sıradan, neden-sonuç ilişkisinden uzak bir tanıtım videosu olacağını sanmıştım ancak video ilerledikçe, ne kadar büyük bir yanılgıya düştüğümü anlamam geç olmadı.

Videoya geçmeden önce EXPO nedir, onu açıklayalım. Yaptığım ilk iş bu süreçle ilgili yayına alınmış olan EXPO 2020 İzmir'e ait siteye göz atmak oldu. EXPO'nun tanımı şöyle:

"Dünyanın en eski ve en büyük uluslararası etkinliklerinden biri olan EXPO, başka bir deyişle “Dünya Sergisi”, beş yılda bir düzenlenmekte ve altı ay sürmektedir. Katılımcıları arasında devletler, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve şirketler yer almaktadır. EXPO’nun en önemli özelliklerinden biri, temasıdır. Geniş bir kapsama sahip olan temaların, tüm insanlığı ilgilendirmesi ve evrensel nitelikte olması gerekmektedir. EXPO, ev sahibi kentlerde kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmaktadır. EXPO alanının büyüklüğü sınırsızdır ve katılımcılar kendi pavyonlarını inşa edebilmektedir. "

Şimdi gelelim videoya. Büyük ön yargılarla izlediğim tanıtım filmi, beni çok şaşırttı. Gerçekten bu kadar iyi olabileceğini düşünmüyordum. Umarım tüm bu çabaya değerde şanssız bir şekilde EXPO 2015'i Milano'ya kaptırdığımız gibi, 2020 bu sefer elimizden kayıp gitmez.

httpv://www.youtube.com/watch?v=9kvuI33Y4JQ

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir