İTÜ ARI Teknokent 20. yaşında, 11. Big Bang etkinliğini gerçekleştirdi!

Bu yıl 11.'si gerçekleşen Big Bang Start-Up Challenge'da, yılın girişimlerine 341 milyon TL’yi aşkın ödül, yatırım ve nakit desteği sağlandı.

İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek’in her yıl desteklediği girişimlerin en iyilerinin belirlendiği Big Bang Startup Challenge etkinliği, bu sene “Future Changers” mottosuyla, 7-8 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi. Bu yıl 11. yaşını kutlayan Big Bang etkinliğinde girişimlere 341 milyon 255 bin liralık ödül, nakit ve yatırım dağıtıldı. Big Bang 2022’de 71 girişim 19 milyon 365 bin TL’lik nakit ve ödül aldı. 2022 yılı içerisinde yatırım alan 53 İTÜ Çekirdek girişiminin aldığı 274 milyon 195 bin TL’lik yatırım ise Big Bang’de toplu olarak anons edildi. Sahneye çıkan 71 finalist arasından alınan ödül, nakit ve yatırımlarla belirlenen ilk üç girişim ise From Your Eyes, Tayko Pil ve İyiMetal oldu.

Yatırım alan girişimlerin 5 tanesinin yatırım haberi duyurusu ilk kez Big Bang sahnesinde anons edildi. Yatırım haberi ilk kez Big Bang sahnesinde duyurulan girişimler; Ecofoni 25 milyon TL değerleme üzerinden yatırım alırken, Kooplog 300 bin TL tohum öncesi yatırım, Lumnion ise tohum yatırımını devamı olarak 150 milyon TL değerleme üzerinden yatırım, Adlema 400.000 USD ve Nanomik 800.000 Euro yatırım aldı.

Sunucu koltuğunda Serdar Kuzuloğlu yer aldı!

Serdar Kuzuloğlu’nun sunuculuğunu üstlendiği, TV programcısı Ahmet Can’ın sahne arasında girişimlerle ve İTÜ Çekirdek paydaşlarıyla gün boyu röportajlar yaptığı Big Bang Startup Challenge, bu yıl pandeminin ardından geniş bir katılımla gerçekleşti. Ödül töreni öncesi ise katılımcılar, ünlü sanatçı Ceza’nın sevilen parçalarını dinleme şansı yakaladılar. Gerçekleşen etkinlikte, katılımcılar girişimcilerin fuayedeki stantlarına da göz atabildiler ve girişimcilerle projelerin detayları hakkında sohbet edebildiler. Ayrıca, girişimci stant alanında ünlü grafiti sanatçısı Leo Lunatic, Big Bang’e özel hazırladığı 3 grafiti sergilendi.

Big Bang 2022’nin birinci gününde İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş açılış konuşması başında, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın göndermiş olduğu telgraf mesajını okuyarak başladı. Dikbaş, ikinci günkü konuşmasında ise başta T.C. Ticaret Bakanlığı’nın Tekno-Hızlandırma Destek Programı kapsamında Innogate programına yapmış oldukları desteklerin öneminden ve programın başarılarından söz ederek, İTÜ ARI Teknokent’in 2023 yılı için planlanan küresel iş birlikleri programına yönelik bilgi verdi. Son olarak, İTÜ ARI Teknokent’in artık Big Bang etkinliğinin küresel ölçekte gerçekleşmesi için hazır olduğundan bahsetti.

atilla-dikbas

İTÜ ARI Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Gülsün Sağlamer Teknokent’in 20 yılda geldiği noktayı çarpıcı rakamlarla anlattı. Anılarına da yer veren Sağlamer, törene katılan gençlere her anısından çarpıcı çıkarımlar yaparak katılımcıların büyük ilgisini topladı.

gulsun-saglamer

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu ise teknoloji, bilim ve girişimciliğe verdiği önemleri vurgulayarak İTÜ ARI Teknokent ile başta uydu kuluçkalar ile yapacakları iş birliğini müjdelerken gençlerin bu konularda her zaman arkalarında olacağını söyledi.

ekrem-imamoglu

Günün sonunda ise İTÜ Çekirdek’in 11 yıl sonunda elde ettiği çıktıları açıklayan İTÜ ARI Teknokent Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz ise birlik ve beraberliğin önemine değindi.

arzu-eryilmaz

Girişimcilik ekosistemine değer katıyorlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi/İstanbul Planlama Ajansı, İstanbul Sanayi Odası, Elginkan Vakfı, Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB), İstanbul Havalimanı (İGA), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)/Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), AgeSA, Agito, AKSigorta, AXA Sigorta, HDI Sigorta, Neova Sigorta, Anadolu Efes, Coşkunöz, EnerjiSA, Ford Otosan, Golrang, Pasha Holding, Petrol Ofisi, Teknasyon, Yalçıner Patent ve Yapı Kredi Teknoloji gibi İTÜ Çekirdek’in Türkiye’ye değer katan, birçok paydaşı bulunuyor. Paydaşların desteği ile İTÜ Çekirdek girişimleri; girişimcilik ekosisteminde öne çıkan liderlerle bir araya geliyor, mentorluk desteği alıyor ve yatırım-satışla sonlanan iş birliği görüşmeleri yapıyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir