İşte 2022'nin ilk yarısının dijital karnesi [Araştırma]

Gemius, 2022 yılının ilk 6 ayına ait dijital kullanıcı trendlerini ortaya koyan araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Gemius, 2022’nin ilk 6 ayında bir yandan markaların gerçek ziyaretçi trafiklerini yakından izlerken, diğer yandan da reklam erişimlerini mercek altına aldı ve 2022'ye dair pek çok veriyi paylaştı. Şimdi ise 2022 yılının ilk yarısına ait dijital kullanıcı trendlerini ortaya koyan bir araştırma hazırladı.

Perakende sektörü açık ara önde

Yılın ilk 6 ayında Dijital Reklamcılık Sektör Payları’nın nasıl şekillendiğini masaya yatıran Gemius Adreal, çarpıcı sonuçlara ulaştı. 2022'nin ilk yarısı dijital gösterim alımlarına göz attığımızda en yüksek hacimli ilk 10 sektörün gösterimlerin yüzde 80'ini tükettiği dikkat çekiyor. 

2022 yılının ilk yarısında gösterim temel alındığında en fazla iletişim yapan ilk 3 sektör sırasıyla perakende, medya ve eğlence olarak öne çıkarken, perakende sektörünün en yakın sektörü neredeyse 3’e katlaması da bir diğer önemli nokta. 

Yeni e-ticaret yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte bu tablonun nasıl değişeceğini de ikinci yarıyıl raporu belirleyecek.

GRP’ye göre öne çıkan sektörler

Her ay GRP şampiyonlarını paylaşan Gemius, ilk 6 aylık süreçte GRP'ye göre endüstri sıralaması yaparak bu alanda öne çıkan sektörleri belirledi. Gemius Adreal’in verilerine göre 177 bin ile perakende sektörü açık ara öne çıkarken, medya sektörünün de 70 bin ile ikinci sırada yer aldığı görülüyor.

2021 yılında medya sektöründe Netflix ağırlığını hissettirirken, bu yılın gözdesi ise Disney Plus oldu. 14 Haziran’da Disney Plus’ın Türkiye’de erişime  açılmasıyla medya öne çıkan sektörlerden biri oldu ve perakende sektörünün hemen ardından ikinci sırada kendine yer buldu.

Video kreatiflerde GRP şampiyonu markalar 

Gemius Adreal, 2022 yılının ilk yarısında GRP baz alınarak yapılan sıralamada ilk 5’te yer alan video kreatifleri de belirledi. 

YouTube üzerinden geniş kitlelere ulaşan Trendyol, 456 GRP ile birinciliği kimseye kaptırmazken, Trendyol'u 256 GRP ile Yemeksepeti izledi. Hipp, Sozcu.com.tr üzerinden 234 GRP'ye ulaşmayı başarırken, rekabeti bir yana bırakıp YouTube üzerinden kitlesine ulaşmaya çalışan Facebook, 203 GRP ile dikkat çekti. Listenin sürpriz ismi ise e-spor tutkunlarının yakından tanıdığı Valorant oldu. YouTube üzerinden ilerleyen Valorant, 192 GRP'ye ulaştı.

Gemius, 2022 Yarıyıl Endüstri Reklam Erişimi Sıralaması’nı belirledi. 58 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşan sektörlerin her biri, birbirine oldukça yakın bir performans elde etti. E-ticaret, medya ve eğlence sektörleri 58.4 M gerçek kullanıcı ile sıralamada ilk 3’te yer aldı.

Endüstri Reklam Erişimi Sıralaması ile birlikte Gemius, Kategori Trafik Sıralaması’nı da paylaştı. Sosyal ağlar 58 milyonu bulan gerçek ziyaretçi sayısıyla ipi göğüslerken, arama motorları 57 milyonla sosyal ağların hemen ardında yer aldı. Haber kategorisi 54 milyon ile ilk 3’te kendine yer bulurken, e-ticaret kategorisi de 54 milyon seviyelerindeydi. 

Yılın ilk yarısında markalar, potansiyel müşterilerini yakalayabilmek için birbirinden çarpıcı video kreatif hazırladı. Türkiye’de erişime açılmasının ardından çok geçmeden büyük ses getiren Disney Plus ve dijital müziğin öncüsü Spotify ise öne çıkan markalar oldu. Spotify kullanıcıları arasında şarkı paylaşmayı odak noktası yaparken, Disney Plus ise yerel yapımları kreatiflerine taşıdı.

Otomotiv devlerinin yeni yüzleri jönler oldu 

Gemius, pek çok sektör gibi otomotiv sektörünü de yakından inceledi ve otomotiv markalarının yüzleri olan jönlere dikkat çekti. Ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ'dan Kerem Bürsin'e ve Mehmet Günsür'e kadar globalde de tanınan yüzleri tercih eden otomotiv devleri, reklam filmleriyle geniş kitlelere ulaştı.

Bankacılık sektörü sürdürülebilirlik alanında çalışmalarını yoğunlaştırdı 

2022 yılında kârlılığını fazlasıyla artıran bankacılık sektörü, ana odak noktasına sürdürülebilirlik çalışmalarını da aldı. 

Gemius Adreal’in verilerine göre küresel ısınmanın gün geçtikçe daha büyük bir sorun haline geldiğinin farkında olan dev bankalar, bir yandan daha 'yeşil' bir dünya için adım atarken, öte yandan bu duyarlılıklarını sosyal medya üzerinden paylaştıkları görsellerle öne çıkardı.

2022’nin çok konuşulan telefon modelleri

Mobil cihaz sektörünün önemli oyuncuları ilk yarıyıl boyunca son teknolojilerle donattığı yeni ürünlerini kullanıcılarıyla buluşturmaya devam etti. Samsung, Apple, Huawei ve Xiaomi yeni telefonlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Gemius Adreal’in verilerine göre Samsung, Galaxy S22 serisi telefonlarıyla öne çıkarken, Apple ise iPhone 13 serisine ağırlık vermeyi tercih etti. Mobil oyunseverlere hitap eden Poco ise Poco X4 Pro 5G ile vitrinde yer aldı. Çin'in en büyük teknoloji markalarından Huawei ise özellikle şık tasarımıyla dikkat çeken Nova 9 SE ile öne çıktı. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir