İstanbulkart'tan hayata dokunan +Dijital Bakiye

BELBİM AŞ Pazarlama ve Müşteri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ceyda Ünal ile; +Dijital Bakiye projesinin detaylarını, İstanbulkart’ı ve İstanbulkart Mobil’i konuştuk.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkili elektronik para ve ödeme sistemleri kurucusu BELBİM A.Ş., İstanbulkart Mobil’in QR kodla ödeme, bakiye sorgulama, TL ve abonman talimatı verme, dijital karttan fiziksel karta para aktarma özelliklerinin yanına “Dolu Dolu TL Yükle” özelliğini de ekleyerek İstanbul halkına faizsiz, masrafsız ya da düşük faiz oranlarıyla + Dijital Bakiye sunmaya başlandı. + Dijital Bakiye projesinin detaylarını, İstanbulkart’ı ve İstanbulkart Mobil’i BELBİM AŞ Pazarlama ve Müşteri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ceyda Ünal ile konuştuk. 

5 bin TL'ye kadar uygun faiz oranlarıyla + Dijital Bakiye fırsatı sunuyoruz 
BELBİM, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yetkilendirdiği bir elektronik para kuruluşu. Sosyal belediyecilik anlayışının getirisi olarak sunduğumuz fırsatların temelinde İstanbul halkının refah seviyesini artırmak yatıyor. Faizsiz, masrafsız avans ve + bakiye fırsatları da bu hedef doğrultusunda hayata geçirdiğimiz hizmet kollarından biri. Bu hizmetlerin ilk adımını 2021 yılında Destek Avans projesiyle atmıştık ve başvuru yoğunluğuna baktığımızda böyle bir hizmete ihtiyaç olduğunu ve bunu süreklileştirmemiz gerektiğini düşündük. + Dijital Bakiye özelliği de bu ihtiyaç doğrultusunda doğdu. İstanbulkart Mobil’e eklediğimiz “Dolu Dolu TL Yükle” sekmesinde İstanbul halkının ihtiyaçları doğrultusunda belli bir limite kadar faizsiz ve masrafsız, belli limit üstüne ise uygun faiz oralarıyla + Dijital Bakiye fırsatı sunuyoruz. Başvuru süreci İstanbulkart Mobil ile başlıyor, dijital karta yüklenen tutar, ister dijital kartta muhafaza edilerek ulaşımda ister İstanbulkart’ın geçtiği her alanda kullanılabiliyor. 

İlk işbirliğimizi Fibabanka ile yaptık
İlk + Dijital Bakiye işbirliğimizi Fibabanka ile yaptık. Yaptığımız işbirliği ile beraber 2 bin 500 TL’ye kadar 5 ay geri ödemeli faizsiz, masrafsız; 5 bin TL’ye kadar uygun faiz oranlarıyla 24 ay geri ödemeli + Dijital Bakiye fırsatı sunuyoruz.

Dakikalar içinde + Dijital Bakiye hesaba yükleniyor
Her şeyden önce hız sağlıyoruz. Başvuru sahibi, günlük işlerinin ve koşuşturmalarının arasında banka şubesine gitmeden, direkt olarak cebindeki İstanbulkart Mobil üzerinden başvuru sürecini başlatıyor. 

İstanbulkart Mobil halihazırda 7 milyon kullanıcısı olan kişisel bir uygulama. Yani 7 milyon kullanıcı herhangi bir uygulama indirmeden bile indirmeden başvuru yapabilecek yeterliliğe sahip. 

İstanbulkart Mobil üzerinden kimlik doğrulama işlemlerini yaptıktan sonra Fibabanka onayı süreci başlıyor. Bankanın değerlendirme aşaması olumlu sonuçlandığı takdirde belirlenen tutar İstanbulkart Mobil’deki dijital karta aktarılıyor. Tüm bunlar dakikalar içinde gerçekleşiyor. 

+ Dijital Bakiye İstanbulkart'ın geçtiği tüm noktalarda kullanılabilir 
İstanbulkart Mobil’e yakın zamanda eklenen özelliklerden biri de kartlar arası para transferi. Başvuru sahibi, yüklenen tutarın bir kısmını dilerse dijital kartta muhafaza ederek ulaşımda, dilerse İstanbulkart’a aktararak İstanbulkart’ın geçtiği her yerde kullanabilir. 

İstanbulkart nerelerde geçer? 

  • Ulaşımda
  • A101, BİM, CarrefourSA, Migros, ŞOK Marketler gibi zincir marketlerde
  • Halk Bakkallarda 
  •  Multinet noktası olan kafe-restoran ve yerel marketlerde 
  • Getir’de
  • İş Bankası anlaşmalı POS cihazlarının olduğu giyim, kozmetik, akaryakıt, şehirlerarası ulaşım vb ödemelerde  
  • Müzelerde 
  • İSPARK otoparklarında 
  • FÖY ve Faturamatik’e bağlı fatura ödeme bayiilerinde

İstanbul'un güzelliklerinden faydalansınlar istiyoruz 
“Dolu Dolu TL Yükle” artık İstanbulkart Mobil’in sunduğu bir özellik. Farklı bankalarla yapılan ve yapılacak olan iş birlikleri ile sürekli olarak uygulamamız içinde yer alacak. 

Ekonomik olarak çok zorlu günler geçiriyoruz ve içinde bulunduğumuz durum maalesef bir süre daha devam edecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi çatısı altında bulunan bir kurum olmanın getirisi olarak sosyal sorumluluğu merkeze alıyoruz. Hayata geçirdiğimiz ve geçireceğimiz projelerin de İstanbul halkının ihtiyaçlarına doğrudan temas etmesine dikkat ediyoruz. 

+ Dijital Bakiye, 2 bin 500 TL’ye kadar olan ihtiyaçların karşılanması için faizsiz ve masrafsız bir bakiye fırsatı. Temel ihtiyaçların, okul ihtiyaçlarının belki faturaların ödenmesine katkıda bulunabileceğiz. Yalnızca temel ihtiyaç olarak da düşünmemek gerekiyor. Artık üniversite öğrencileri sosyalleşmek için içecekleri bir kahvenin hesabını yapar duruma geldi. Emeklilerimiz torununa alacağı oyuncağın ne olacağından önce fiyatını düşünüyor. İstanbul halkı böyle güzel bir şehirde yaşarken İstanbul’un güzelliklerinden faydalansınlar istiyoruz. 

BELBİM’deki değişim rüzgârı 24 büyük ödül kazandırdı
BELBİM’de süreçlerin değişmesi yönetimin değişmesiyle başladı. Çalışanlarımız çok genç ve vizyoner bakış açıları kattı. Her birinin düşüncelerini dinledik, fizibilitesini yaptık ve güzel fikirlerin hiçbirini kaçırmadık. Meyvelerini de İstanbul halkından gelen teşekkürlerle, organizasyonlardan layık görüldüğümüz ödüllerle alıyoruz. İstanbulkart tüm İstanbul’un hayatına dokunan bir kart. Her şeyden önce ulaşımda alternatifi yok ama biz bununla yetinmedik. İstanbulkart’ı ulaşım kartının ötesine taşıyarak ‘Şehrin Yaşam Kartı’ konumuna yerleştirdik. İstanbulkartlarımızı İstanbullularla duygusal temas kuracağımız bir temayla “İstanbul Seni Seviyor” temasıyla yeniledik. İstanbulkart Mobil’i yenileyerek ulaşımı uçtan uca dijitalleştirdik. QR kodla ödeme, talimat verme, talimatı etkinleştirme, kartlar arası para transferi, + Dijital Bakiye gibi özellikleri ekledik. 

İstanbulkart’ın ‘Şehrin Yaşam Kartı’ konumuna yerleşmesi, İstanbulkart Mobil’in özellikleri, gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri, dijital projelerimiz teknoloji, pazarlama ve iletişim alanında çok kıymetli 24 büyük ödül kazandırdı. 

İstanbul halkının ihtiyaçlarıyla örtüşen çalışmalarımıza devam edeceğiz
Yakın gelecekte uzaktan dijital kimlik doğrulama, yeni nesil veresiye yöntemi ile hazır limit, sanal POS altyapısı, fatura ödeme, ulaşım dışı ödemelerde QR kod kullanımı ve para transferi gibi özellikleri hayata geçireceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de tüm İstanbul halkının ihtiyaçları ile doğrudan örtüşen hizmetleri sunmaya ve hayatı kolaylaştıran çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir