İstanbul Havalimanı’ndan Çanakkale Zaferi İçin Proje: Dinle Yolcu!

İstanbul Havalimanı, “Dinle Yolcu” isimli projeyle Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümünü yolcularıyla birlikte kutladı.

İstanbul Havalimanı, Çanakkale’yi geçilmez kılan ve istiklâl mücadelemize zemin hazırlayan destansı mücadeleyi günümüze taşımak amacıyla “Dinle Yolcu” isimli projeyi Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümünü vesilesiyle hayata geçirdi.

15-19 Mart tarihleri arasında İstanbul Havalimanı terminalinde Çanakkale Zaferi’nin günümüze ulaşan destanlarıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla insan-billboard etkileşimi üzerine kurulu projede, Çanakkale’de o döneme kadar görülmüş en büyük donanmaya “Dur Yolcu” diyerek geçit vermeyen kahraman askerlerimizden Seddülbahir Kahramanı Yüzbaşı Yusuf Kenan, Anafartalar’da 56. Fırkada erkek kılığına girerek mücadele eden Hatice Hanım, Conkbayırı’nda Atatürk’ün komutasında “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum.” sözlerine şahitlik etmiş, o an oracıkta silahına süngüsünü takmış Kayserili Mehmet #DinleYolcu diyerek savaş esnasındaki duygularını terminal içerisindeki yolculara anlatıyor.

https://twitter.com/igairport/status/1372428899494330368

Dinle Yolcu projesi için ilk olarak Çanakkale Savaşı esnasındaki yağlı tablolar hazırlanarak billboard afişlerine çevrildi. Billboardların içerisine yüz tanıma cihazı ve go pro kameralar eklendi. Ardından billboard çevreleri siper ve bayraklar ile süslendi. Eğer yolcular billboardlara odaklanmaz ise sabit görsel olarak afiş ekranda duruyor. Eğer kullanıcı billboardların karşısına geçerek 5 saniye billboarda baktığında yüz tanıma cihazı sayesinde tablodaki kahraman hareketleniyor ve #DinleYolcu diyerek savaş esnasındaki hikayesini anlatmaya başlıyor.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir