İşgücüne katılımda kadınların oranı artırılmalı

Watsons Türkiye Ticaret ve Pazarlama Direktörü Cem Demiröz ile, sektörün toplumsal cinsiyet eşitliği karnesine dair yorumlarını ve kadın istihdamını artırma adına yürüttükleri çalışmalarını konuştuk.

Toplumun cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık seviyesini ve cinsiyetçi kalıp yargılara karşı tavrını ortaya koymak için yapılan birçok araştırma, hem globalde hem de yerelde çarpıcı veriler koymaya devam ediyor. Araştırmalara göre karnemizde yine pozitif bir tablo yok, gelişmiş ülkelerin kadın-erkek eşitliğini sağlamada diğerlerinden ileride olduğunu görüyor ancak dünyanın hiçbir yerinde tam bir cinsiyet eşitliğinden söz edilmediği gerçeği ile yüzleşiyoruz. Bu bağlamda, Watsons Türkiye Ticaret ve Pazarlama Direktörü Cem Demiröz ile, sektörün toplumsal cinsiyet eşitliği karnesine dair yorumlarını ve kadın istihdamını artırma adına yürüttükleri çalışmalarını konuştuk.

İşgücüne katılımda kadınların oranı artırılmalı
Türkiye’de nüfusun yarısını oluşturan kadınların, çalışma hayatında hak ettikleri yerde olamadıklarını görüyoruz. TÜİK verilerine göre ülkemizde 2021 yılında kadınların işgücüne katılma oranı yüzde 32 iken erkeklerde bu oran yüzde 70. Kadınların güçlenmesi, ekonomiye katılması ve toplumun gelişimine katkı sağlayabilmeleri için eğitim ve işgücüne katılımda kadınların oranları artırılmalı. Kadın istihdamının az olduğu büyük şirketlerin bu konuda öncü rol üstlenmeleri ve sahip oldukları gücü bu alanda gelişim sağlamak için kullanmaları gerekiyor. Var oldukları her alana farklı bakış açıları katarak, üretkenlikleri ve yaratıcı fikirleriyle ilham veren kadınların hayatın her alanında güçlü ve özgüvenli bir şekilde var olmaları gerektiğine inanıyorum. Topluma değer katabilmemizin ve toplumsal kalkınmanın devamlılığının tek yolu buradan geçiyor.

Kadınların ve emeklerinin büyük kitlelere ulaşması için projeler geliştiriyoruz
Watsons Türkiye olarak, 2020 yılında başlattığımız #WatsonsİyilikHareketi ile toplumsal sürdürülebilirlikte kadınların ekonomik olarak güçlenmesini destekliyoruz. Geçtiğimiz yıl “WatsonsİyilikHareketi Kadın Emeğini Desteklemeye Çağırıyor” toplumsal sürdürülebilirlik projemiz kapsamında Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın (KEDV) desteklediği kadın kooperatiflerinde el emeğiyle üretilen 10 binden fazla ürünü, kar amacı gütmeden mağazalarımız, watsons.com.tr ve mobil uygulamamızda müşterilerimizle buluşturarak 260’tan fazla kadına dokunduk. Bu projemizle “Kadın Dostu Markalar Farkındalık Ödülleri 2022”de “Kadın Girişimci ve Kadın Gücünün Desteklenmesi” ödülünü aldık. Proje kapsamında yüzlerce kadına daha dokunmak, emeklerini desteklemek ve sahip oldukları gücün farkına varmalarını sağlamak için çalışmaya devam ediyoruz. Bununla birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Sürdürülebilir Yaşam Ayı, 29 Kasım Paylaşma Günü gibi özel günlerde KEDV ürünleri özelinde kampanyalar yaparak kadın kooperatiflerinde üretilen ürünlerin satışlarının artırılmasını destekliyoruz ve kadın emeğinin ön plana çıkması için çalışıyoruz. 2,5 milyonun üzerinde sosyal medya takipçisine sahip olan sosyal medya kanallarımız, 9 milyonun üzerindeki Watsons Club müşterisine ulaşan CRM datamız, online ve offline tüm kanallarımız ile iletişim faaliyetlerimizin gücünü de KEDV’in desteklediği kooperatiflerde üretim yapan kadınların hizmetine sunuyoruz. Kadınların ve emeklerinin daha büyük kitlelere ulaşabilmeleri için projelerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Kadınların iş gücüne katılımının desteklenmesini teşvik ediyoruz
Kadın çalışan oranı yüzde 78 olan Watsons Türkiye’de üst kademe yöneticilerin yüzde 57’si, Ticaret ve Pazarlama departmanının yüzde 90’ı kadın çalışanlardan oluşuyor. Bunun yanında iş ortaklarımızı da kadın çalışan oranlarını artırmaları için teşvik ediyoruz. Kadın çalışan oranı yüzde 50’nin altında kalan Watsons adına üretim yapan firmaları ziyaret ediyor ve kadın çalışan oranının tedarikçi seçimlerimizde önemli bir rol oynadığını paylaşarak kadınların iş gücüne katılımının desteklenmesini teşvik ediyoruz. Böyle büyük bir sektörde dönüşümün ilk adımlarını atmış olmaktan ve ayırt etmeksizin dokunduğumuz, çalıştığımız herkesi bu yolculuğa dahil edebilmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu kapsamda,  gelenekselleşen Watsons Güzellik ve Kişisel Bakım ödüllerinde 2021 yılından bu yana kadın çalışan oranı en yüksek ilk 3 iş ortağımızı ödüllendiriyoruz ve ödüllendirmeye devam edeceğiz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir