İş hayatınızda size ilham verecek 5 TED konuşması!

İş hayatınızda size ilham verebilecek, farklı alanlardaki bilgi sahibi kişilerin tecrübelerini aktardığı 5 TED/TEDX konuşmasını sizler için derledik.

Bazen ihtiyacımız olan şeyler gözümüzün önünde olsalar bile onları fark edemeyebiliriz. Bu farkındalık için ise bize küçük ilhamlar gerekir. Kariyerimizdeki, ilişkilerimizdeki ya da yaşamımızdaki dönemeçleri de bu küçük ilhamlar belirler. Bu ilhamları ise genelde, filmlerden, kitaplardan ya da tecrübeli kişilerden alırız. Biz de, size iş hayatınızda ilham verebilecek, farklı alanlardaki ileri derecede bilgi sahibi kişilerin tecrübelerini aktardığı 5 TED/TEDX konuşmasını sizler için derledik. 

Brené Brown: The Power of Vulnerability (Kırılganlığın gücü)

Akademisyen ve yazar Brené Brown, kırılganlığın gücünü keşfetmesiyle değişen hayatını anlatıyor. TED’in sayfasında 60 milyondan fazla izlenen konuşmasında Brown, hayat amacımızın başka insanlarla bağ kurmak olduğunu belirtiyor ve bunun sırrının ise kendimize kırılgan olmak için izin vermek olduğuna inanıyor. Brown, konuşmasında, kendimiz gibi olmamız ve kendimizi kırılganlarımızda kabul etmemiz gerektiğini vurguluyor.

Elizabeth Gilbert: Your elusive creative genius (Deha Üzerine)

"Ye, Dua Et, Sev” kitabının yazarı Elizabeth Gilbert,Your elusive creative genius” adlı TEDx konuşmasında sanatçılara ve “dahi” lere imkansız özellikler atfedilmesi üzerinde duruyor. Sürekli başarısız olacağını hatırlatan kişilerle ve bu fikirle nasıl mücadele ettiğini anlatan Gilbert, başarısızlığın düşüncelerimizde olduğunu çarpıcı örneklerle anlatıyor.

Simon Sinek: How great leaders inspire action? (Mükemmel liderler bir harekete nasıl ilham verirler?)

İlham veren liderlerin ve kuruluşların nasıl düşündüklerini, davrandıklarını ve iletişim kurduklarını anlattığı konuşmasında Simon Sinek,Niçin” ile başlayan basit fakat güçlü bir ilham verici liderlik modelini dinleyicilere aktarıyor.

Dan Ariely: What makes us feel good about our work? (Yaptığımız işte bize kendimizi iyi hissettiren nedir?)

YouTube'da yaklaşık 22 milyon izlenen Davranışsal Ekonomist Dan Ariely'nin konuşması, insanların işlerinde mutlu olmalarını sağlayan etkenleri ele alıyor. Ariely, “Yaptığımız işte bizi iyi hissettiren şey nedir?” sorusunu, insanları labirent içinde peynire odaklanmış bir fareye benzeterek açıklıyor. Konuşmada ayrıca, bizleri iş yaşamında motive eden tek şeyin para olmadığı ve hedeflerin sürekli değiştiği çarpıcı örneklerle ele alınıyor.

Shawn Achor: The happy secret to better work (Daha iyi çalışmanın mutlu sırrı)

Shawn Achor, "The happy secret to better work" adlı TEDx konuşmasında, beyni pozitif yönetmenin ipuçlarının öne çıkarıyor. Beyni olumlu düşünceler çevresinde yönetmenin iş performansı ve sağlık üzerinde önemli etkileri olduğunu savunduğu konuşmasında Achor, mutluluğun bir seçim olduğunu vurguluyor. Achor ayrıca, mutluluğu arttırmak için insanların düşüncelerini ve davranışlarını değiştirebilecekleri önerilerde bulunulur.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir