İrem Yiğit: "İşimizin her alanında üretmenin ve değer yaratmanın gücüne inanıyoruz"

NGN Pazarlama Direktörü İrem Yiğit'e; NGN'nin sektöre sunduğu yeniliklerden gelecek dönem hedeflerine kadar birçok konuda sorularımızı yönelttik.

Bilişim sektöründe Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasında yer alan NGN; tek çatı altında sunduğu sistem entegrasyonu, veri merkezi, bulut bilişim, yönetilen hizmetler, dış kaynak hizmeti ve dijital dönüşüm & inovasyon çözümleri ile 15 yılı aşkın süredir şirketlerin bilişim alanındaki tüm ihtiyaçlarına yönelik uçtan uca profesyonel çözümler sunuyor.

NGN Pazarlama Direktörü İrem Yiğit'e; NGN'nin sektöre sunduğu yeniliklerden gelecek dönem hedeflerine kadar birçok konuda sorularımızı yönelttik.

Şirketlerin bilişim alanındaki ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunan bir NGN’nin sunduğu çözümlerden bahsedebilir misiniz?
“Türkiye’nin yeni nesil teknoloji ortağı” kimliğimizle şirketlerin dijital dönüşümlerine, sektör tecrübemiz ve gelecek vizyonumuzla öncülük ediyor; bu alanda uçtan uca çözümler sağlıyoruz. Tek çatı altında sunduğumuz "sistem entegrasyonu, Türkiye’nin yerli veri merkezi “Star of Bosphorus”, NGN Cloud hizmeti, yönetilen hizmetler, dış kaynak hizmeti ve dijital dönüşüm ve inovasyon çözümleri” ile müşterilerimizin tüm BT yükünü kusursuz bir biçimde yönetiyoruz. 

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve iş süreçlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmesi ile birlikte kurumların bilişim alanındaki altyapı ve hizmet ihtiyaçları önemli ölçüde artış gösterdi. Sahip olduğumuz sektörel uzmanlık, deneyim ve yetkin teknik ekibimiz bu alanda sunduğumuz profesyonel çözüm ve hizmetlerin yapı taşlarını oluşturuyor. Müşterilerimize ihtiyaçları doğrultusunda sunduğumuz özelleştirilmiş çözümlerle birlikte teknolojiyi iş süreçlerine en doğru şekilde entegre etmelerini sağlayarak onları geleceğin teknolojilerine hazırlamaktayız.  

NGN’in sektöre sunduğu yenilikler nelerdir?
İşimizin her alanında üretmenin ve değer yaratmanın gücüne inanıyoruz. Sahip olduğumuz bu yaklaşımla müşterilerimize bilişim sektöründe uzun yıllardır yenilikçi çözüm ve hizmetler sunuyoruz. Şirketlerin teknoloji ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlayarak kısa ve uzun vadeli çözümler üretmek; bu ihtiyaçların önümüzdeki dönemde ne yönde şekilleneceğini öngörmek ve bu yönde adımlar atmak çok değerli. 

Öne çıkan yatırımlarımızdan birisi; hem Türkiye’ye hem de bölgeye hizmet sunmak ve bu sayede ekonomiye katkı sağlamak amacıyla 2018 yılında hizmet vermeye başlayan, yaklaşık 150 milyon dolarlık bir yatırımla “Türkiye’nin datasını koruyan dijital kale” olarak adlandırdığımız Star of Bosphorus Veri Merkezi’ni hayata geçirmek oldu. Türkiye’nin ve bölgenin en gelişmiş veri merkezlerinden biri olan Star of Bosphorus Veri Merkezi’nin hem ülkemiz hem de sektörümüz için çok büyük bir değer olduğuna inanıyoruz. 

Bir diğer öncü yatırımımız sahip olduğu başarılarla öne çıkan bulut hizmetimiz. Henüz Türkiye’de bulut hizmeti çok fazla konuşulmazken biz bu alana yatırım yaparak sektörde büyük bir fark yarattık. Yerli bulut çözümümüz NGN Cloud ile şirketlere; yabancı sanallaştırma yazılımlarına bağımlılığı olmayan, regülatif ihtiyaçları %100 karşılayan, daha güvenli, yedekli ve kesintisiz bulut bilişim mimarisi sunuyoruz. “Kullandığın Kadar Öde” modeli ile Türkiye’de ilk kez kullanıcılara saatlik faturalandırma hizmeti sunuyor bu sayede müşterilerimizin ekstra maliyetlere katlanmak zorunda kalmadan gelişmiş bir bulut hizmeti almasını sağlıyoruz. Müşterilerimizin yüzde 53’ü bulut altyapısı olarak Yerli Bulut çözümümüz NGN Cloud’u tercih ediyor. Bu oran bizim için çok değerli olmakla birlikte her geçen gün NGN Cloud’a gösterilen ilgilinin artmasından da büyük mutluluk duyuyoruz.

NGN’de müşterilerimize sunduğumuz “Dış Kaynak Hizmetleri” ve “Yönetilen Hizmetler” ile şirketlerin BT operasyonel yüklerini azaltıyor; verimlilik ve maliyet tasarrufu sağlıyoruz. Operasyonel iş yüklerinden kurtulan müşterilerimizin fark yaratan işlere imza atmaları için ihtiyaçları olan zamanı yaratmalarına fırsat sağlıyoruz. “Dış Kaynak Hizmetleri” ve “Yönetilen Hizmetler ve Bakım Destek” projelerinde müşterilerimizden aldığımız olumlu dönüşlerle iş süreçlerinde gerçekleşen iyileşmeleri yakından takip ediyor, bu verimliliğe tecrübemiz ve profesyonel ekiplerimizle katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu alanlardaki yatırımlarımıza önümüzdeki dönemde de devam ederek her zaman olduğu gibi kurumların dijitalleşme yolculuğuna öncülük edeceğiz.

Dijital dönüşüm konusunda Türkiye’nin bugünkü durumunu değerlendirir misiniz? Siz Türkiye’nin dijitalleşme yolculuğunda NGN olarak kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?  
Türkiye’de dijital dönüşüm alanında gerçekleşen teknoloji yatırımları ve atılan adımlarla çok önemli bir yol katedildi. TÜBİSAD 2021 Bilgi ve İletişim Sektörü Pazar Verileri ve Trendleri Raporu’na göre; Türkiye’de Bilgi ve İletişim Teknolojileri pazar büyüklüğü bir önceki yıla göre yüzde 36 büyüme kaydederek 265,9 Milyar TL’ye ulaştı. Sektörde gerçekleşen bu büyüme firmaların teknoloji yatırımları ve yetkin iş gücüyle birleşerek çok daha yüksek seviyelere ulaşacaktır. Özellikle KOBİ’lerin dijitalleşme alanına daha fazla yönelmesi ve iş süreçlerinde teknoloji kullanımını artırması yönünde biz de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dijitalleşme kurumlar için artık bir tercihten çok zorunluluk haline geldi. Dijitalleşmeye yatırım yapmayan şirketler önümüzdeki dönemde müşteri beklentilerine cevap vermekte zorlanacak ve rakiplerinin gerisinde kalacak. KPMG’nin yaptığı bir çalışmaya göre; araştırmaya katılan şirketlerin yüzded 80’inden fazlası, yeni teknolojilere yatırım yaptığını veya yapmayı planladığını ifade ediyor. Bu yatırımlar arasında ise en çok veri & analitik, otomasyon, hibrit bulut teknolojisi ve siber güvenlik yatırımları dikkat çekiyor.

NGN hali hazırda Türkiye’nin büyük kurumlarının en yakın teknoloji iş ortağı konumunda. Hepimizin yakından tanıdığı bankalar, sigorta şirketleri, üretim şirketleri birer NGN müşterisi. Bunun yanı sıra geniş kapsamlı hizmetlerimizle yeni girişimlerin ve KOBİ’lerin de dönüşümlerini gerçekleştirmeye ve büyümek, gelişmek, yeni pazarlara açılmak için ihtiyaç duydukları altyapıyı sağlamaya devam ediyoruz. Yaşanan dijitalleşmeyi ve kurumların teknoloji yatırımlarına verdiği önemi kendi müşterilerimizden de gözlemliyoruz. Pandemi döneminde bulut bilişim çözümümüz olan NGN Cloud’a gösterilen talep nedeniyle cloud altyapımızı 5 kat büyütmek durumunda kaldık. Dijital dönüşüm alanında oluşan farkındalık ve sektörlerin dijital kanallara yönelmesiyle kurumlar müşterilerini doğru kanallardan yakalayabilecekleri yatırımlara yöneldi. KPMG’ye göre; sektörler müşterilerine sundukları deneyimi geliştirmek için dijitalleşmeden yararlanıyorlar. Müşteri deneyiminin gelişmesini sağlayan alanların başında da bulut bilişim teknolojisi geliyor. 

Teknolojik gelişmelerin hız kazandığı bu dönemde NGN olarak teknolojik ve dijital yeniliklere nasıl adapte oluyorsunuz? Bu gelişmelerin geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bilişim sektörü dinamik ve aynı zamanda yeniliğe çok açık bir sektör. Sürekli gelişim ve dönüşümün farkında olarak tüm iş süreçlerimizi yönetiyoruz. Sahip olduğumuz bu çevik yapı sayesinde müşterilerimizin ihtiyaçlarının her zaman farkında olduk ve bu doğrultuda çalışmalarımızı gerçekleştirdik.  Biz kendi büyüme ve gelecek stratejimizi uygularken bir taraftan da müşterilerimizin büyümesine ve iş verimliliklerine katkı sağlamayı sürdürmek istiyoruz. Bu yüzden sektörde özelleştirilmiş çözüm ve hizmetlerimizle öne çıkıyoruz. Sektörün sürekli gelişim gösteren yapısına uyum sağlamak için biz de dijitalleşme ve yetkin personel alanındaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Dönüşüme önce kendi içimizde başlayarak iç ve dış tüm paydaşlarımızın gelişimine değer veriyoruz.

Ancak doğru teknoloji yatırımları kurumları rakiplerinden ayırarak kendi alanlarında fark yaratmalarını sağlıyor. Artık birçok kurum teknoloji yatırımları ile rekabette öne geçeceğinin farkındalar ve bu doğrultuda önümüzdeki 5 - 10 yıllık dijital dönüşüm planlarını hazırlayarak stratejik yatırımlarını gerçekleştiriyorlar. Bu noktada kurumların tüm BT ihtiyaçları için yetkin kadromuzla uçtan uca tüm ihtiyaçları için destek veriyoruz. Sunduğumuz hizmetlerle ve özellikle yerli yatırımlarımız olan Star of Bosphorus Veri Merkezi ve NGN Cloud ile Türkiye’nin en büyük kurumları tarafından teknoloji iş ortağı olarak tercih edilmek bizim için gurur verici. 

NGN’in B2B özelindeki pazarlama yaklaşımından kısaca bahsedebilir misiniz?
Kutu dışı işler yapmak NGN kültürünün bir parçası ve biz de pazarlama olarak alışagelen işlerin ötesine geçmeyi, her seferinde kendimizi bir adım ileri taşımayı seviyoruz.  

Hem sektörün hem de müşterilerimizin ihtiyaçlarını pazarlama stratejimizin merkezinde tutarak beklentinin ötesine geçmek için hizmet veriyoruz.  

Günümüzde şirketler artık iç ve dış tüm paydaşları için deneyimin ön planda olduğu bir süreci yönetmekle yükümlü. Bizim de bir süredir öncelikli dijitalleşme hedeflerimizin temelinde hem müşterilerimiz hem de çalışanlarımız için kusursuz ve bütünsel bir deneyim oluşturmak yatıyor. Gartner’a göre; 2026 yılına kadar büyük işletmelerin yüzde 60’ı müşteri deneyimi, kullanıcı deneyimi, çoklu deneyim ve çalışan deneyiminden oluşan toplam deneyimi geliştirmeye odaklanıyor.

Biz müşterilerimizle birebir temas etmeyi, onları dinlemeyi ve onlardan öngörü çıkarmayı seven bir ekibiz. Bu sebeple müşterilerimiz ile bir araya geldiğimiz etkinlikler ve müşteri ziyaretleri bizim pazarlama stratejimizde çok önemli bir rol oynuyor. 

Bir teknoloji şirketi olarak teknolojinin sunduğu tüm imkanlardan yararlanmayı seviyoruz, bu sebeple dijital pazarlama bizim stratejimizin temel taşlarından biri. 

Dijital pazarlama uzmanlığımız ile hem sektörle, hem müşterilerimizle hem de potansiyel müşterilerimizle etkileşime geçiyoruz. Sektör uzmanlığımız ve yetkin ekiplerimizin gücü ile pazarlama alanında da kişiselleştirilmiş ve veri odaklı bir yaklaşımla hareket ediyoruz. Oluşturduğumuz B2B odaklı 360 derece pazarlama iletişimi stratejimizi şeffaf, çevik ve profesyonel bir yapıda sürdürmeye devam edeceğiz. 

Sektörünüzde gerçekleşen önemli değişimler neler? 
Bilindiği gibi sadece Türkiye’de değil dünya genelinde bilişim sektörünü etkileyen ve CIO’ların gündeminde olan en önemli konular arasında yetkin insan kaynağına sahip olmak ve bu yetenekleri elde tutmak yer alıyor. Gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla yetkin işgücü için istihdam yaratıyor, bu alanda gelişime önem veriyoruz. Aynı zamanda uzaktan çalışmanın hayatımıza girmesi, kurumların dijitalleşme ihtiyaçlarının artması ve yetkin BT personellerine artık tüm sektörlerde ihtiyaç olması sektöre yön veren diğer konular arasında. Biz de uzaktan çalışma çözümleri, dijital altyapılar ve kurumların BT personelleri ihtiyaçlarına yönelik sunduğumuz çözümlerle hem sektöre katkı sağlıyor hem de yetkin insan kaynağı yetişmesine olanak sunuyoruz.

NGN’in gelecek dönem yol haritasına neler var?
Önümüzdeki dönemde de veri merkezi, bulut bilişim ve BT hizmetleri alanlarında sunduğumuz çözüm ve hizmetlerde büyümeye odaklanıyoruz. Öne çıkan tüm teknolojileri uygulanabilir ve iş süreçlerine katkı sağlayacak bir yapıda sunmaya öncelik vererek müşterilerimizi geleceğin teknolojilerine hazır hale getirmeye devam edeceğiz. Yetkin insan kaynağı yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Doğru insan kaynağına yatırım yapmak ve “birlikte büyümek” odaklandığımız konuların başında geliyor.

Türkiye ve Orta Doğu’da faaliyet gösteren bölgesel bir teknoloji grubu olarak; Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımızla bölgeye de hizmet sunmak ve bu sayede ekonomiye katkı sağlamak bizim için çok değerli. Hem Türkiye’de hem de globalde ana odağımız; doğru yatırımlarla büyümek. 2021 yılında yüzde 62 olarak gerçekleşen büyüme oranımızı 2022’de artırarak sürdürülebilir bir büyüme yakalamayı hedefliyoruz. Sektörde uzmanlığımız, gelecek vizyonumuz ve yetkin mühendis kadromuz ile sektörde öncü adımlar atmaya devam edeceğiz.  

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir