iPhone 15'in "şarj limitleme özelliği" nedir?

Kısa bir süre önce tanıtılan iPhone 15 ailesi, bir dizi yenilikle kullanıcıların karşısına çıktı. En çok dikkat çeken özelliklerden biri ise, Apple'ın tanıtım sırasında vurgulamadığı ancak sonradan keşfedilen "şarj limitleme özelliği" oldu. Peki, bu özellik ne işe yarıyor?

Kısa bir süre önce görücüye çıkan iPhone 15 ailesi, bir dizi yenilikle kullanıcılara sunuldu. Apple, bu yenilikleri Wonderlust etkinliği sırasında tanıttı, ancak görünen o ki atladığı bir detay var.  Apple'ın tanıtım sırasında vurgulamamış olmasına rağmen sonradan keşfedilen "şarj limitleme özelliği", kısa süre içinde iPhone kullanıcılarının merak noktası haline geldi.

Telefonunuzun maksimum şarj sınırını belirleyebileceksiniz

Geçtiğimiz günlerde geliştiriciler için sunulan iOS 17 "RC" sürümünün içerdiği kodlar, Apple'ın kullanıcıların cihazlarının pil sağlığını daha etkili bir şekilde korumalarına olanak tanıyan önemli bir özellik üzerinde çalıştığını açığa çıkardı. Bu yeni özellik, kullanıcılara telefonlarının maksimum şarj seviyesini belirleme imkanı sunuyor. Artık kullanıcılar, telefonlarının şarjını yüzde 80 veya daha yüksek bir seviyeye çıkarmayı engelleyebilecekleri özel bir ayar yapabilecekler. Bu, cihazın pilinin daha uzun ömürlü olmasına ve sağlığının korunmasına yardımcı olacak bir gelişme.

iPhone-15-model

Genellikle telefon kullanıcılarına, cihazların şarj seviyesini yüzde 10'un altına düşürmemeleri ve yüzde 90'ın üzerine çıkarmamaları öneriliyor. Elektronik cihazların düşük ya da yüksek şarj seviyesinde çalışmaları, cihazın pil ömrünü olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle, telefonları yüzde 100'ün üzerinde şarjda bırakmak, batarya sağlığına ciddi manada zarar verebiliyor. Şu an için, telefon kullanıcıları bu seviyeyi manuel olarak (telefonlarının pil seviyesini kontrol edil prizden çekerek) kontrol altında tutuyorlar. Ancak, geliştirilen yeni özellikle kullanıcılar, telefonlarının maksimum şarj sınırını "ayarlar" kısmından belirleyebilecekler. Bahsi geçen özellik “Pil” ayarları üzerinden aktif edilebiliyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir