iPad Mini'yle Apple Neyi Amaçlıyor Olabilir ?

iPad Mini 23 Ekim'de piyasaya çıkıyor. Peki Apple, Steve Jobs'ın tüm engellemelerine rağmen neden daha küçük boyutlara sahip bir iPad'i piyasaya sürüyor olabilir ?

Apple'ın iPad'le tablet piyasasının %70'ini elinde tuttuğunu biliyoruz. Apple'ın bu derece yüksek ve önemli bir yüzdeye sahip olmasının ardında elbette ilk olma özelliğinin ve kendine özgü bir ekosisteme sahip olmasının getirdiği avantajların yattığını biliyoruz. Sektörün diğer oyuncularına baktığımızda Apple'ın tek ürününe karşın özellikle Samsung ve Asus'un birçok boyutta ve özellikte tablet seçeneğine sahip olması, her türlü talebi karşılayacak şekilde ürünlerini kullanıcılarıyla buluşturması ve daha fazla pazar payı anlamına geliyor.

Apple'ın tek boyutta ürettiği tabletle oluşturduğu strateji tüm kullanıcıların talebini karşılayacak nitelikte değil ve insanların özellikle günlük hayatta ihtiyaç duyduğu hafif ve küçük boyutlardaki tablet ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalıyor. Google'ın Nexus 7'la bu açığı kapatmaya yönelik hamlesi ve uygun fiyat avantajına sahip olmasından dolayı yoğun talep görmesi, Apple'ı bu boyutlarda bir tablet üretmeye iten en önemli sebeplerden biri.

Bu kararın Apple'a ne getirip ne götüreceğini uzun vadede göreceğiz. Apple'ın iPad mini gibi rekabetçi avantaj sağlaması planlanan bir ürünü piyasaya sürmesi, Steve Jobs'ın Apple'ın fikir temellerine kazıdığı felsefeye ters bir durum ortaya çıkarıyor ve tabiri caizse kendi bileğine kurşun sıkıyor. Tim Cook'un iOS 6'yla gelen harita uygulamasına yönelik yoğun eleştirilere özür dileyerek kullanıcıları başka uygulamaları kullanmaya yönlendirmesi, yoğun eleştri almasına yol açtı. Son olaylarla suyu iyice ısınan Cook'un, Steve Jobs'ın katı bir tavırla karşı çıktığı böyle bir ürüne onay vermesiyle başarısız olması durumunda koltuğunu kaybetmesi muhtemel.

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir