Instagram’dan güvenlik önerileri

Instagram, kullanıcıların hesaplarını güvenli tutmalarına yardımcı olacak yeni bir özellik olan Güvenlik Kontrolü özelliğini hayata geçirdiğini duyurdu.

Güvenlik Kontrolü, hesabı ele geçirilmiş olma ihtimali olan kullanıcıları, hesaplarının güvenliğini sağlamaları için gereken adımlar konusunda yönlendiriyor. Bu adımlardan bazıları; hesap giriş geçmişini kontrol etmek, profil bilgilerini gözden geçirmek, hesap giriş bilgilerinin paylaşıldığı hesapların doğruluğunu kontrol etmek ve telefon numarası, e-posta adresi gibi hesabı geri almak için gereken iletişim bilgilerini güncellemek.

Instagram aynı zamanda kullanıcıların hesaplarının güvenliğini sağlamalarına yardımcı olacak bazı ipuçları da paylaştı:

  • İki faktörlü doğrulama: İki faktörlü doğrulama özelliğini telefon numarasıyla veya Duo Mobile, Google Authenticator gibi uygulamalar ile kullanmak mümkün.

  • Telefon numarası ve e-posta adresi güncelleme: Kullanılan cihaza bağlı telefon numarası ve e-posta adresinin güncel olması gerekiyor. Böylece, hesaba bir şey olduğu zaman Instagram kullanıcılarla iletişime geçebilir. Bu adım, bilgiler hesabı ele geçirenler tarafından değiştirilmiş olsa bile hesabı geri alabilme olanağı sağlar.

  • Instagram kullanıcılara asla Direkt Mesaj göndermez: Kötü amaçlı hesaplar, hesap şifresi gibi hassas bilgilere erişmek için Direkt Mesaj atabilir. Hesabın kapatılma riski olduğunu, Instagram’ın fikri mülkiyet politikalarına uymadığını veya fotoğrafların başka yerlerde paylaşıldığını söyleyebilir. Bunların dışında Instagram kullanıcılarına asla Direkt Mesaj göndermez. Instagram hesabı ile ilgili kullanıcılarla iletişime geçerse, ayarlarda “Instagram’dan E-postalar” sekmesinde bu hareketler kontrol edilebilir.

  • Şüpheli içerik ve hesaplar bildirilmeli: Bir içeriği gönderinin sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayarak, bir mesaja basılı tutarak veya hesabın kendisini ziyaret edip doğrudan profili üzerinden şikayet edebilmek mümkün.

  • Giriş isteğini aktifleştirmek: Instagram’da iki faktörlü doğrulama kullanıldığı zaman, biri Instagram’ın tanımadığı bir cihaz veya tarayıcıdan hesaba giriş yapmaya çalıştığında kullanıcıya bir bildirim gelir. Bu bildirim hangi cihazdan giriş yapmaya çalışıldığı ve cihazın konumu hakkında bilgilendirir. Halihazırda girişi bulunan cihazlardan bu istek anında onaylanabilir veya reddedilebilir. Ayrıca, "Ayarlar", "Güvenlik", "Hareketleri" altında Instagram hesabına en son giriş yapmış cihazların listesini de görüntülenebilir. Yakın zamanda yapılan bir girişi tanımama durumunda ise o konumdan veya cihazdan çıkış yapılabilir.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir