Instagram'da Yakında Başkalarının Gönderilerinin Kaç Beğeni Aldığını Göremeyebilirsiniz

  • Instagram en temel özelliğinden biri olan beğeniler üzerinde çeşitli çalışmalar yapıyor.
  • Yapılan çalışma Jane Manchun Wong radarına da takılmış.
  • Eğer yeni özellik devreye girerse, başkalarının paylaşımlarının toplamda kaç beğeni aldığını göremeyebiliriz.
  • Instagram bu ve benzeri özellikler üzerinde, takipçilerimizin paylaşımlarımızdan ne kadar hoşlandığına değil paylaştığımız şeye odaklanmamızı sağlamak için çalıştığını belirtiyor.
  • İlgili yazı; Instagram Uygulama İçi Alışveriş Özelliğini Test Ediyor

Instagram tabiri-caizse oyunun kurallarını tamamen değiştirebilecek bir özellik üzerine çalışıyor. En temel özelliğinden biri olan beğeniler üzerinde çeşitli çalışamaların yapıldığı Jane Manchun Wong tarafından keşfedildi.

Yapılan çalışmalarda anlaşılıyor ki kaç beğeni aldığınızı gösteren kesin sayılar değil, onun yerine gönderinin altında beğeni yapan birkaç kişinin ismi "ve diğerleri" yazan bir ibare görülebilir. Örnek ekran görüntüsünü sizlerle aşağıda paylaşıyoruz.

Sizde yukarıdaki Instagram ekran görüntüsünü incelediğinizde gönderinin toplam beğenme sayısının olmadığını göreceksiniz, onun yerine beğenen birkaç arkadaşınızın Instagram profil resmini görebilirsiniz.

Bu çalışmalarla Instagram özetle, paylaşım yaparken bireylerin üzerindeki baskıyı azaltmanın yollarını araştırıyor.

Peki, beğenme sayıları gizlenmesi neyi tetikleyecek olabilir? Belki de uygulamanın yakın zaman canlıya da alabileceği bu yeni özellik, altında çok daha farklı neden barındırıyor olabilir. Asıl plan aslında kullanıcıları kaç beğeni aldım endişesine kapılmasını engelemek ve daha sık paylaşım yapmalarını sağlamak olabilir, siz ne dersiniz? Her ne kadar paylaşan kişi toplam beğeni sayısını görebilecek olsa da, bunun takipçilerine yansımaması kişideki baskıyı azaltabilir. Daha fazla gönderi eşittir Instagram'ın sonrasında yararlanabileceği daha geniş bir veri havuzu (data lake).

Instagram yapılan çalışma ilgili şöyle bir açıklama yapıyor; "Takipçilerinizin paylaşımlarınızın ne kadar hoşlandığına değil paylaştığınız şeye odaklanmasını istiyoruz. Bu test sırasında yalnızca gönderiyi paylaşan kişi aldığı toplam beğeniyi görebilecek".

instagram-begeni-1

Konuyu bir başka açıdan değerlendirecek olursak, yeni özellik devreye girerse, beraberinde Instagram'daki beğeni yarışı da bir son bulabilir. Sayıları zihnimizden attığımızda, aslında bir başka deyişle hayatımızdaki zincirlerden birinden kurtulduğumuzda, kendimizi başkalarıyla karşılaştırmaya bir son verebilir ve profilimizi popülist paylaşımlar, o günün trendleri yerine özgün bizden olan paylaşımlarla donatarak, kendimizi olduğumuz gibi yansıtabiliriz. Özellik böylelikle Instagram'daki rekabet duygusu azaltabilir. Bence günümüzde hepimizin daha gerçek ve samimi olana ihtiyacı var, Instagram'ın da daha fazla veriye ;)

Kaynaklar: Mashable, TechCrunch.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir