Instagram'da Artık Beğeni Sayısını Göremeyeceğiz

Instagram'ın başkalarının beğeni sayılarını gizleme fikri olduğundan sizlere bahsetmiştik. Kanada'da deneme sürümünü başlatan Instagram uygulamayı yavaş yavaş hayata geçirmeye başladı.

Peki Instagram beğeni sayılarını neden kaldırıyor? Bu soru hepimiz için merak konusu. Instagram da bu soruyu cevapsız bırakmıyor tabii ki. "Arkadaşlarınızın paylaştığı fotoğraflara ve videolara odaklanmasını istiyoruz. Fotoğraflarınıza gelen kendi beğenilerinizi görmeye devam edebilirsiniz, ancak arkadaşlarınız gönderinizin ne kadar beğenildiğini göremez." açıklamasında bulunan Instagram, kullanıcıların beğeni sayısına değil, paylaşılan içeriğe verilen önemin artmasını bekliyor. Uygulama ise beğenen birkaç kişinin adı ve diğerleri şeklinde bir bilgilendirmeyle gerçekleşecek. Hangi fotoğrafınızın kaç beğeni aldığını ise yalnızca siz görebiliyorsunuz.

Kullanıcıların birbirlerini beğeni sayısına göre yargıladıkları bir platforma dönüşen Instagram, çoğu kullanıcıda, beğenilmeme kaygısı yüzünden özgüven eksikliği oluşturduğu düşünülüyor. Bu faktörün de bu kararı vermede oldukça etkili olduğunu söylüyor Instagram yetkilileri.

Kullanıcılar ise bu karara oldukça tepkili. Beğeni sayısından memnun olduğunu düşündüğümüz kitle, #InstagramDELETE etiketiyle, bu karardan memnuniyetsizliklerini dile getiriyor. Bu uygulama gerçekleştiği takdirde kullanıcılar Instagram yetkililerini, uygulamayı silmekle tehdit ediyor.

BBC’ye bilgi veren Instagram yetkilileri Mayıs ayında Kanada’da başlayan deneme sürecinin Perşembe gününden itibaren Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, İtalya, Japonya ve Brezilya’da da uygulanacağını söyledi. Türkiye'de ise ne zaman uygulanacağını henüz bilmiyoruz.

Instagram, "Bu değişikliğin, herkesin Instagram'daki deneyimine nasıl bir fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için sabırsızlanıyoruz." şeklinde bir açıklama daha yaparak kullanıcılarına, bu uygulamayı tamamen hayata geçireceklerinin sinyallerini verdi.

Biz de sizlere konuyla alakalı olarak daha önce Instagram'ın daha fazla gönderi eşittir sonrasında yararlanabileceği daha geniş bir veri havuzu düşüncesinden bahsetmiştik. Kısaca bahsetmek gerekirse, beğeni kaygısı gütmeyen kullanıcılar daha fazla gönderi paylaşabilecek ve böylelikle Instagram daha çok veri elde edebilecek. Tabii bu sadece bir teori.

Öte yandan Instagram'daki kurumsal hesaplar bu hamleden hiç hoşlanmayacaklardır. Instagram'a gelecek olan bu güncelleme de uzun vadede kullanıcı deneyimini güzelleştirebilir ancak markalar ve kurumsal hesaplar rakip analizi konusunda oldukça sıkıntı çekecekler gibi görünüyor. Ancak markaların Instagram'da sıradan kullanıcılara hitap ettiğini düşünürsek uzun vadede Instagram'ın yani aslında Facebook grubunun platformların kullanım süresini uzatacak, kullanıcıları sıkmayacak hamleler yapması onların da işlerine gelecektir.

Peki siz Instagram'ın uygulayacağı büyük değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce gerçekten kullanıcılarını önemsedikleri için mi böyle bir girişimde bulunuyorlar yoksa daha fazla veriye ulaşabilmek için mi?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir