Instagram trendlerinin yeni belirleyicisi Z kuşağı

2024'e girmeden yeni Instagram trendleri belli oldu.

2024'e sayılı günler kala Instagram, trend tahmin şirketi olan WGSN ile işbirliği yaparak Z kuşağını derinlemesine inceledi. Bu işbirliği önümüzdeki yılın trendlerine yön verecek analizleri ortaya çıkardı.

ABD'den Güney Kore'ye kadar geniş bir coğrafyayı kapsayan anket dijital çağın içine doğmuş nesli inceliyor ve moda, sosyal medya, lifestyle (yaşam tarzı) gibi birçok alanda trendlere henüz trend olmadan ulaşmamızı sağlıyor.

Moda

Z kuşağının en hassas olduğu konulardan birisi de sürdürülebilirlik. Kendini ifade etmenin en kolay ve basit yolu olarak modayı benimsemiş bu nesil, bunun için sürdürülebilir parçalar seçiyor. Vintage tarzı önceliklendiren yeni jenarasyon bu tarzın hem ekonomik hem de çevreci bir stil olduğuna dem vuruyor. Anket verilerine göre yüzde 65'lik bir kesim yeni kıyafetler yerine ikinci el kıyafetleri tercih ediyor. Hızlı modaya taban tabana zıt Z kuşağının yüzde 70'i de bir parçanın tekrar tekrar giyilmesi gerektiğini savunuyor.

Kendin yap (DIY) trendi de oldukça revaçta. Yeni neslin yüzde 60'ı kendine özgü kıyafetler giymeye özen gösteriyor. Çevreci bilinçlerini kişisel yetenek ve zevkle harmanlayarak yaratıcılıklarını öne çıkarma konusunda da oldukça başarılılar. 

Sosyal Medya
Samimiyet kavramını vurgulayan Z kuşağı sosyal medyada da buna öncelik veriyor. Yüzeysellikten uzaklaşıp arkadaşları ve ailesiyle "gerçek" bağlar kurmaya özen gösteriyorlar. Bu da bizleri mükemmel postlardan ziyade DM'lerde meme paylaşmaya, hikâyeleri beğenmeye çıkartıyor. Diğer bir veri ise Z kuşağının yüzde 50sinin moda ve teknoloji gibi alanlardaki güncel gelişmeleri takip etmek işin sosyal medyayı kullanması yönünde.

Lifestyle (Yaşam Tarzı)
Z kuşağının bu yıl yeni yıl dileklerinde sağlıklı kalmak, kariyer yollarını keşfetmek ve bol bol seyahat var. Anket katılımcılarının yüzde 80'i düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmeyle sağlıklı kalmayı planlıyor. Ayrıca yeni neslin yüzde 75'i yeni kariyer yollarını keşfetmek istediğini yüzde 70'i daha fazla seyahat etmek istediğini belirtiyor.

İlişkiler

Flört alanında Z kuşağının yaklaşımı kendine özgü ve dijitale odaklı halde. Instagram verilerine göre Z kuşağının yüzde 63'ü "ezelden beri" bekâr. Ayrıca araştırma Z kuşağının yüzde 28'inin iletişim kurmak için telefon numarası vermek yerine Instagram hesaplarını verdiğini ortaya çıkardı.  Z kuşağı jargonunda "red-flag"lerin başında ise Instagramdaki kötü meme seçimi ve eski sevgilisini takip etmek bulunuyor.

Yemek
Sürdürülebilirlik Z kuşağının burda da favorisi. Ankete göre yüzde 45'lik kesim vegan ürünleri denemeye istekliyken yüzde 42'si de bitkisel bazlı et ürünlerine karşı meraklı. 

Aktivizm
Z kuşağını düşündüğümüzde bu başlık hiç de şaşırtıcı değil. Öz farkındalığa, kişisel gelişimine, oy vermekten hayvan haklarına kadar birçok alanda aktif olan bu nesil, seslerini duyurmak ve fikirlerini kitlelere yaymak için sosyal medya platformlarını kullanıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir