Instagram Postlarında Beğeni Sayısının Gözükmemesi Markaları ve Ajansları Nasıl Etkileyecek? [Sektörel Bakış]

Instagram önce ani bir kararla postlarda gösterilen beğeni sayılarının görünümünü kaldırabileceğini açıkladı sonrasında da bu uygulamayı yavaş yavaş hayata geçirmeye başladı.

Yeni uygulama henüz Türkiye'de kullanıma sunulmadı ancak Instagram tüm dünyada bu uygulamaya geçeceğini duyurmuştu. Instagram güncellendiğinde ise yalnızca kendi fotoğraflarımızın kaç beğeni aldığını görebileceğiz, başkalarının fotoğraflarının beğeni kısmı ise fotoğrafı beğenen birkaç kişinin ismi ile birlikte "diğerleri" şeklinde gözükecek ve beğeni sayısı gösterilmeyecek.

Haberi alan herkes bunu bireysel olarak yorumladı ancak artık bütün markalar Instagram'da. Biz de bu yeni özelliğin markaları nasıl etkileyeceğini merak ettik ve sektörün pazarlamada önde gelen isimlerine konu hakkında ne düşündüklerini sorduk.

Instagram'da beğeni sayılarının artık gözükmeyecek olması ile ilgili bireysel olarak ne düşünüyorsunuz ve sizce markalar bu durumdan nasıl etkilenecek?

Serdar Ekrem Şirin - CEO, Muse İstanbul

Bence etkisi olumlu olacak. Instagram’ın bu kararı kullanıcılar içeriğe daha fazla odaklansınlar diye verdiğini tahmin ediyorum. Bir yandan başkalarının yüksek like sayılarını görüp sinir olan, kıskanan kullanıcıların ruh sağlıklarını da düşünmüş olabilirler :) Platform’u like yarışına dönüşmüş dolayısıyla niteliği azalan bir mecra olmaktan çıkarmak istemiş de olabilirler. Değişikle en uygun post/story için saat kovalamak da tarihe karışacak. Bu da daha fazla içerik özgürlüğü demek. Ayrıca Instagram Story’lerinde herhangi bir sayı olmamasına rağmen etkisi ortada.

Influencerlar için zorluğu markaların onlara ulaşması olabilir. Aynı zorluk markaların da en uygun Influencerları bulmak için daha fazla çaba sarfetmelerini gerektirecek. Influencer’ın like’larını dolayısıyla da kitleleriyle etkileşimini ölçememek de bir başka problem olabilir. Bu değişiklik zamanla markalar için like’dan ziyade daha anlamlı etkileşim verilerinin önemli olacağına da işaret ediyor. Markalar için datayı analiz etmek daha önemli hale gelecek ve içerik daha da nitelik kazanacak. Aslında hangi sayıların marka için daha işlevsel olduğunu, hangi Influencerların daha doğru seçim olduğunu görmek bile bu değişikliğin zamanla Instagram pazarlamasını daha doğru temellere oturtacağını gösteriyor.

Tunç Berkman - Vestel Genel Müdür Yardımcısı, Pazarlama ve Mobil Ürünler Satış

Yaklaşık 2 yıl önce Instagram algoritmasını kullanıcı lehine diye değiştirerek, kullanıcılar tarafından paylaşılan içerikleri takipçilerin çok düşük bir yüzdesine göstermeye başladı. Bu da paylaşımın organik olarak etkileşim almasını zorlaştırdı ve kullanıcıların paylaşım yapmayı azaltmasına yol açtı. Markalarda ise durum şu şekilde oldu: Reklam yatırımı yapılmazsa tüketici markaların post’larını göremez oldu.

Bu yeni gelen özellikle birlikte Instagram beğeni sayısını gizleyerek insanları paylaşım yapmaya teşvik edecek gibi görünüyor.

Instagram, marka ve kişi gönderilerin beğeni sayılarını arayüzde gizleyip, kullanıcının esas olarak gönderinin kendisini beğenip beğenmediğine odaklanmasını istiyor. Marka olarak, kendi like sayımız ve erişim rakamlarımızı arka planda takip edebileceğimiz için markaların bu süreçten kötü etkilenmeyeceğini, like ya da içerik sayılarına göre marka hesaplarını takip eden kitlenin de bir süre sonra bu duruma alışacağını düşünüyorum. Herkes için daha yaratıcı, daha çok yaptığımız işin kreatif tarafına ve verdiği mesaja odaklandığımız işler çıkartacağımız yeni bir döneme giriyoruz. Çoğu yazıda Influencerların bu uygulamadan memnun olmayacağı ve sonrasında nasıl etkilenecekleri tartışılıyor. Ancak işini iyi yapan ve marka ile anlamlı bir bağ kuran Influencerların, arka planda da olsa rakam ve etkileşimlerinin yüksek olacağını ve biz marka yöneticilerinin bu konuda doğru aksiyonlar alacağımızı düşünüyorum. Rekabet açısından da, rakamsal olarak verileri kıyaslayamasak da, tüketici yorumları bize analiz konusunda fikir verecektir.

Aysun Karabıyık - Lenovo Pazarlama Direktörü

Instagram’daki paylaşımlarda beğenme sayılarının gözükmeyecek olmasının bize marka olarak herhangi bir olumlu / olumsuz etkisi olmaz. Mecramızı; yenilikleri, buluşlarımızı ya da duyurularımızı paylaşmak için kullanıyoruz ve gelen yorumlara göre de şekillendiriyoruz. Amacımız mesajımızın hedef kitlemize doğru olarak ulaşması, bu nedenle de beğeni sayısı takibi gibi bir önceliğimiz planlarımızda hiç olmadı. Biz kendi ekosistemimizde planlar yapıyoruz. Her markanın kitlesi ve onların da davranışları farklılık gösterdiğinden zaten rakip analizi yapma ya da beğenme sayılarını takip etmek gibi bir aksiyonumuz yok. Zaten bildiğiniz gibi bunu ayırt etmek oldukça güç zira çok fazlaca sponsorlu paylaşım da yapılıyor. Bu nedenle sonuçların ne kadar organik olduğu datasını çıkarmak gerçekçi olmaz.

Öte yandan kişi ve firmaların büyük çoğunluğunun beğeni sayısına odaklandıkları ve bu mecrayı sadece beğeni toplamak üzere kullanmaya başladıklarını görüyoruz; yeni uygulama ile Instagram varoluş amacına uygun bir düzenlemeye gitmiş olacak. Böylece herkesin daha çok paylaşımlara odaklanmasını sağlayacak ve bu da paylaşımlarda ve paylaşım davranışlarında olumlu yönde değişikliğe yol açacak gibi duruyor. Yine de bu uygulamanın Instagram fenomenlerini olumsuz etkileyebileceğini ve işlerini biraz zorlaştıracağını düşünüyorum. Ancak bunun için de ufak formüller ile çözüm bulucaklardır.

Onur Kırcı - Pazarlama ve Dijital Sigortalar Direktörü, Allianz Türkiye

Instagram markaların son dönemde sıklıkla kullandığı ve biraz demode olmaya başlasa da hala Influencer marketingin etkin olduğu bir dünya. Eğer gerçekten Instagram like göstermeyi durduracaksa -ki ben çok emin değilim- oyunun kuralları markalar için değil de Influencerlar için yeniden yazılacak diyebilirim. Tabi ki bu aksiyon sonrası Instagramın olası diğer hamlelerini de yakından gözlemek gerekir. Ben markaların her halukarda yeni bir yol ile Instagramı yine etkin kullanacağını, Instagramın da bunu teşvik edecek tüm adımları atacağını düşünüyorum.

Serhat Gürcü - Ajans Başkanı, YouthWorks

Ben bu durumun markalara etkisini madeler halinde şöyle açıklayayım:

  • Artık çok da bir anlama gelmeyen like ve follower tarzı içeriklere odaklanmak yerine satış verilerine bakmak gerecek.
  • Şirketler Influencer içeriklerine de medya bütçesi ayıracaklar.
  • Influencerın dayanağı olan beğeni aslında o kadar da önemli değil. Influencerın kitlesi onun her içeriğini zaten beğeniyor fakat bunların satışa ne kadar yönlendiğini Influencerlar çok da önemsemiyordu. Şimdi ön plana çıkacak olan şey bir etkileşim metriği olmadığı için içerikleri çok daha kaliteli yapmaya çalışıp, şirket hedeflerine daha çok katkıda bulunmaya çalışacaklar.
  • Aslında bu olay sektör için çok da yeni değil. Bir çok ajans ve şirket içeriğin beğenisinden ziyade satışlara ne kadar yönlendirdiğine önem veriyordu.
  • Aynı zamanda beğeni üzerindeki baskıyı azaltmak, kreatif düşüncelerin de önünü açacaktır.
  • İnsanlar her post atmaya karar verdiklerinde beğenilir mi beğenilmez mi kaygısına düşüyorlardı. Şimdi ise Instagram çok daha fazla postun paylaşıldığı amacına daha uygun bir platforma dönüşecektir.

Duygu Süleymanoğlu - DİMES Pazarlama Direktörü

Bu konu, testlerin Kanada’da başlamasından bu yana dijital ekibimizin takibinde. Kullanıcı/tüketici alışkanlıklarının bize benzerlik gösterdiği İtalya dahil, Avrupa ülkelerinin teste katılması, konuyu gündemde daha yukarı taşıyor.  Bu yeni yöntemin, içeriğin özüne beğeni sayısından etkilenmeden ve beğeni odaklı rekabete girilmeden, tarafsız yaklaşılmasının sağlanması amacıyla yapıldığı söyleniyor. Bu söylem, Mark Zuckerberg’in bir sunumunda dile getirdiği “insanları yaklaştırmayı hedeflediklerini ve içeriklerin ne kadar beğeni aldığına değil kurulan bağlantılara odaklanılması gerekliliği” ile paralellik gösteriyor.

Konuyu markalar açısından ele alırsak, temelde markanın kendi etkileşimlerini ölçmesinde hiçbir değişiklik olmayacak. Rakip analizlerinde beğeni sayıları, daha önceden de tek kıstas alınmıyordu; analizleri sadece buna bakarak yapmak mümkün değildi. Markaların çoğu beğenilerin profillerine yansıması için “dark post” yerine organik içeriğin reklamını yapmayı tercih ediyor. Bu nedenle, görünen beğeninin yüzde kaçı reklamdan geldi, kaç erişimle bu kadar beğeni geldi gibi verileri bilmek, zaten mümkün değildi. Beğenilerin görüntülenmemesi, algoritmaların çalışma mantığını değiştirmeyecek. Beğenilen, ilgi gören içeriklerin insanların karşısına çıkması, hem organik dağılımı hem de reklam performansları tarafından belirlenmeye devam edecek. Beğeni sayısı, hiçbir zaman en doğru metrik olmadı. Markalar açısından tabii ki “beğenilen” olma algısında kırılma yaşanacak ve bilgi toplumu çağında bunu bilinçaltı yansımaları olacak. Monitoring ve social listening sadece markaların kendileri için değil, rakipleri ölçmek için de kullandıkları yöntemlerdi. Daha doğru metriklere bakan, veriyi daha doğru kullanan, daha anlamlı raporlar dönemi başlıyor. Sosyal medyada ‘konuşturma’ gücü, ‘konuşulanların’ olumlu/olumsuz/nötr yüzdeleri gibi gerçek hayata yansıyan sonuçlar, başarı ölçümlerini ve rakip analizlerinin temelini oluşturacak.

Ancak önemli olan sayılar değil, beğenilmek ve bunun etkileşime yansıması. Instagram’da etkileşimin temel formülü, “beğeni + yorum + paylaşım + kaydetme”. Paylaşım ve kaydetme zaten gizli metriklerdi. Şu an beğeni de gizlendiği için, yorum etkileşim seviyesini gösteren odak nokta haline gelebilir.

Biz tüm iletişimimizi, Hayata Başka Bakışımızı samimi ve doğal bir dille paylaşmak, hayatın içerisindeki minik tercihlerin önemini anımsatmak, ilham kaynağı olabilmek temeli üzerine inşa ediyoruz ve olumlu tepkiler alıyoruz. Başarımızın sırrı, dijital ekibimizin bu temel üzerinde kurguladığı çarpıcı projeler. Bunların etkileşim gücü her zaman kendini kanıtladı, biz de bu gücümüzü ve tüketicilerimizle ile etkileşimimizi geliştirmeye devam edeceğiz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir