Instagram anti Instagram uygulaması BeReal'in özelliğini test ediyor

Instagram, BeReal'ın öne çıkan özelliklerinden olan anlık paylaşma özelliğini test etmeye başladı.

En çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından olan Instagram'ın hikâye özelliğini Snapchat'ten aldığını bilmeyen yoktur. Son olarak TikTok'un öne çıkan kısa video özelliğini de uygulamaya dahil eden Instagram, şimdi BeReal uygulamasının bir özelliğini denemeye hazırlanıyor.

BeReal uygulamasının diğer uygulamalardan farklı olarak Instagram'ın yapaylığına bir tepkiyle ortaya çıktığını daha önce sizlerle paylaşmıştık. Anti Instagram olarak adlandırılan BeReal, Instagram'ın filtreli ve oynanmış fotoğraflarına karşılık olarak geliştirdiği bir özellikle, bu yapaylığın önüne geçmeyi amaçlıyor.

Kısaca hatırlamak gerekirse Alexis Barreyat tarafından kurulan BeReal, Instagram'ın aksine kullanıcılara güzellik algısı dayatmıyor ve rakip uygulamalar gibi içerisinde filtre barındırmıyor. Kullanıcılara fotoğraflarını paylaşmaları için günde bir kereliğine iki dakika süre tanıyor. Fotoğraf çekmek için vaktin geldiğini bildiren uygulama, kullanıcılar fotoğraf çekerken her iki kamerayı da eş zamanlı olarak devreye alıyor ve iki farklı fotoğraf çekmiş oluyor.

2020'de piyasaya sürülen BeReal, 20 milyondan fazla kez indirildi ve App Store'da en çok indirilenler listesinde en üst sırada yer alıyor. 

Instagram da bu tehlikenin farkına varmış olacak ki, BeReal'in bu özelliğini "IG Candid Challenges" adıyla uygulama içerisine entegre etmeye hazırlanıyor. Hikâyeler bölümünde yer alacak özellikle birlikte Instagram, kullanıcılarına aynı BeReal'in yaptığı gibi günde bir kereliğine fotoğraf çekmek için fırsat veriyor.

Instagram, şu an test aşamasında olan Candid Challenges'i başarısız olduğu takdirde ise rafa kaldırabilir.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir