Filtreli paylaşımlara karşı anti Instagram uygulaması "BeReal"

Kullanıcıların fotoğraflarını doğal halleriyle paylaştığı sosyal medya uygulaması BeReal, App Store'da en çok indirilen uygulama oldu.

Sosyal medyada kullanıcıların kendilerini olduklarından daha farklı gösterdiğini bilmeyen yoktur. Kullanıcılar Twitter'da daha agresif bir tavır takınırken Instagram'da ise hayat tarzları ile öne çıkıyor. Bu davranışı niteleyen kavram ise "catfish" olarak biliniyor. Sosyal medya ve diğer online ortamlarda, olduğundan farklı yani olmadığı bir kişi gibi davrananlar, kısaca catfish'ler birçok mecrada karşımıza çıkıyor. 

Bu davranış şeklini aslında sosyal medya uygulamaları kullanıcılara dayatıyor. Hal böyleyken kullanıcıların da farklı davranması pek mümkün olmuyor. Tam da bu noktada kullanıcılara yeni bir alternatif olarak oldukları gibi davranma ve fotoğraflarını gerçek halleriyle paylaşma imkânı sunan, "anti Instagram" uygulaması "BeReal" çıkıyor.

2020 yılında Alexis Barreyat tarafından kurulan BeReal, Instagram'ın aksine kullanıcılara güzellik algısı dayatmıyor. Rakip uygulamalar gibi içerisinde filtre barındırmayan BeReal, kullanıcılara fotoğraflarını paylaşmaları için günde bir kereliğine iki dakika süre tanıyor. Fotoğraf çekmek için vaktin geldiğini bildiren uygulama, kullanıcılar fotoğraf çekerken her iki kamera da eş zamanlı olarak devreye giriyor ve iki farklı fotoğraf çekmiş oluyor.

Sensor Tower'da yer alan verilere göre 18 Temmuz'dan bugüne kadar ABD App Store listesinde en çok indirilen uygulama olarak karşımıza çıkan BeReal, 2021 yılında 30 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin tahmini değeri ise yaklaşık 600 milyon dolar.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir